وقتی ضدانقلاب برای دروغ‌پردازی به هر ریسمانی چنگ می‌زند

وقتی ضدانقلاب برای دروغ‌پردازی به هر ریسمانی چنگ می‌زند

به گزارش سراج24، در تیر ماه امسال خبری جعلی درباره ارتباط محموله یک میلیار دلاری موادمخدر کشف‌شده در ایتالیا به حزب‌الله لبنان و ایران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. در همان زمان مرکز مقابله با شایعات سایبری طی گزارشی این خبر جعلی را تکذیب کرد.
 
اما چگونه این خبر ساختگی توسط رسانه‌های معاند بازنشر شد؟!

 با یک بررسی کلی و تحلیل چگونگی انتشار این خبر در خبرگزاری‌های معاند مشخص شد که این خبر به نقل از خبرگزاری بی‌بی‌سی منتشر شده است و در اقدامی هماهنگ توسط سایر خبرگزاری‌ها به صورت گسترده در حال بازنشر است. (تصویر 1)

در این بین، برخی از این رسانه‌ها مانند ایران اینترنشنال و العربیه برای اعتباربخشی به این خبر ساختگی به خبرگزاری رسمی پلیس ایتالیا و دادستانی ناپل استناد کرده و به نقل از خبرگزاری ایتالیای نوا، حزب‌الله لبنان را به عنوان مالک محموله مواد مخدر معرفی کرده‌اند.(تصویر 2،3،4)

اما با بررسی‌های مرکز مقابله با شایعات سایبری از خبرگزاری نوا مشخص شد که این خبرگزاری خبر مذکور را به نقل از bbc منتشر کرده و حاصل تحقیقات و پیگیری‌های این خبرگزاری نیست. (تصویر5)

نکته جالب ماجرا اینست که پلیس ایتالیا در گزارش تصویری منتشرشده از سوی بی‌بی‌سی، به هیچ عنوان از مالک این محموله صحبت نمیکند و  ادعای ارتباط محموله به حزب‌الله توسط خبرنگار بی‌بی‌سی مطرح می‌شود؛ بنابراین منبع این خبر به هیچ عنوان معتبر نیست.

این خبر جعلی در حالی دوباره بازنشر می‌شود که منابع رسمی پلیس ایتالیا این موضوع را تایید نکرده و معتقد هستند مالک این محموله داعش است و پلیس ایتالیا در سایت رسمی خود اعلام کرده که نشان تجاری  ثبت شده بر روی قرص‌های مخدر متعلق به داعش است و این قرص‌ها بارها در مناطق عملیاتی داعش یافت شده است.
همچنین اداره مبارزه با مواد مخدر امریکا نیز ارتباط موادمخدر به داعش را تایید کرده و خبر از ازمایشگاه‌های شیمیایی وسیع داعش برای تولید مواد مخدر در بخش‌های تحت اشغال سوریه داده است.(تصویر 6)

بنابراین کاملا مشخص شد که خبرگزاری‌های معاند یک خبر‌جعلی و کاملا ساختگی را منتشر کرده‌اند و در اقدامی هماهنگ و با ترفند‌های مختلف سعی در اعتباربخشی به آن را دارند.

اخبار مرتبط

انتشار یک فیلم قدیمی از انفجار در چین به‌جای حادثه اخیر نطنز

وقتی ضدانقلاب، عضو یک سازمان تروریستی را معلم ساده می‌نامد

شیوع بیماری مرگبار نیپاه در چین واقعیت ندارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha