یادداشت|

مریم مجتهدزاده: چهلمین سالگرد دفاع مقدس سبب پیشتازی حرکت زن مسلمان در نظام اسلامی خواهد بود

مریم مجتهدزاده: چهلمین سالگرد دفاع مقدس سبب پیشتازی حرکت زن مسلمان در نظام اسلامی خواهد بود

به گزارش سراج24، «مریم مجتهدزاده» رئیس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس، در آستانه آغاز هفته دفاع مقدس در یادداشتی نوشت: تاریخ بلند انقلاب اسلامی مرهون مجاهدت‌ها و تلاش‌های بی‌وقفه زنان و مردانی است که با فهم ایدئولوژی انقلاب و تکیه بر خرد و شور مجاهدانه عرصه‌های بی بدیل انقلابی‌گری و مبارزه با ظلم را شناختند و دریچه‌های یک نظام معرفتی الگویی را پیش چشم جهانیان گشودند.

این حرکت‌های اصیل و الهام‌بخش به مدد رهبری پیشوای راحل نهضت جهانی انقلاب اسلامی و شور مجاهدانه و وحدت کلمه مردم، نمایشی بی‌تکرار را از استقرار یک نظام مردم سالار دینی به نمایش گذاشت که مایه افتخار و مباهات دوستان انقلاب و خشم و رعب و ترس دشمنان را فراهم کرد.

در این میان حضور و نقش‌آفرینی زنان مسلمان ایرانی به تعبیر بنیانگذار راحل انقلاب اسلامی یک نقش تعیین کننده بود چنانچه به تعبیر ایشان«این پیروزی را ما از بانوان داریم قبل از اینکه از مردها داشته باشیم. بانوان محترم ما در صف جلو واقع بودند. بانوان عزیز ما اسباب این شدند که مردها هم جرأت و شجاعت پیدا کنند».

این نگاه و تلقی در حقیقت یک نقشه مهندسی شده برای ساختار هویتی، خانوادگی و اجتماعی زن در ساختار حکومت اسلامی است و دست برتر این نهضت و جبهه انقلاب اسلامی در برابر تلقی و نگاه به زن در نظام جهانی است.

بدون تردید رکن اصلی این نقشه، جایگاه و نقش تعالی بخش زن در خانواده است. نقشی که به مدد ساختار هویتی بی‌نقص زنان شکل گرفته و به اصلاح اجتماع می‌انجامد.

اکنون و در آستانه چهلمین سالگرد دفاع مقدس، بازخوانی این نقش می‌تواند سبب بازآرایی دوباره اثر نهضت بخش بانوانی باشد که به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی«نشان دادند که می‌توان زن بود، عفیف بود، محجبه و شریف بود و در عین حال در متن و مرکز بود».

به برکت چنین حضور و نقش‌آفرینی است که اکنون با مجد و افتخار از چهلمین سالگرد دفاعی سخن می‌گوییم که سبب عزت ماست و  اساس فخر و مباهات ما را در جامعه جهانی رقم زده است.

برکت این ایام پرشور از آن‌جایی افزون می‌گردد که دیدار رهبر معظم انقلاب اسلامی با هزاران نفر از بانوان و میراث‌داران فرهنگ شهادت و تلمذ در محضرشان فراهم گشته و هر چند رویداد بیماری کرونا فرصت دیدار حضوری را سلب کرده است؛ اما سر و جان، محو تماشای عزیزی داریم ....

این دیدار بدون تردید یک نقطه عطف و یک نقشه راه جدید برای حرکت مجاهدانه دیگر ماست که به زودی آغاز خواهیم کرد.

این دیدار پرشور یک فرصت مغتنم برای بانوانی است که شور مجاهدانة خود را هم‌چنان بر دوش دارند و عزّت‌مندانه بیعتی دوباره با رهبر مکتب خواهند داشت.

چهلمین سالگرد دفاع مقدس به یقین دست مایة ورود به عرصة جدیدی از فتح دروازه‌های تمدن اسلامی برای ما خواهد بود و به یقین سبب پیشتازی و اصالت حرکت زن مسلمان در نظام اسلامی خواهد گردید. ان شاالله

اخبار مرتبط

افزایش مشارکت سیاسی، اجتماعی و تأمین امنیت روانی زنان، شاخصه تحقق عدالت شهری

«انتخابات ۱۴۰۰»؛ حماسه‌ای از جنس دفاع مقدس

«دفاع مقدس اقتصادی»؛ در انتظار «ایثار» و «امید» مردم و مسئولان

0 نظر

ارسال نظر

capcha