«سراج 24» گزارش می دهد

«ترکیه گیت» یا حفظ یازده میلیارد تومان سرمایه به دلیل ممنوع الکاری شجریان!

«ترکیه گیت» یا حفظ یازده میلیارد تومان سرمایه به دلیل ممنوع الکاری شجریان!

گروه فرهنگی «سراج24»- هفته گذشته یک تیتر به صورت زنجیره ای در رسانه هایی خاص تکرار می شد؛ "خروج 11 میلیارد تومان سرمایه از ایران به دلیل ممنوع الکاری شجریان".
یکی از رسانه های این جریان، با ضرب و تقسیم کردن هر چیزی که فکر می کرد مرتبط با ماجرای کنسرت استاد باشد این گونه نوشت: «برای مثال همین کنسرت محمدرضا شجریان را در نظر بگیرید، با یک حساب سرانگشتی می توان تخمین زد که این گونه برنامه ها چه میزان از سرمایه ملی را از کشورمان خارج می کند. خبرنگار ایسکانیوز درتماس با یک آژانس مسافرتی  هزینه مسافرت به استانبول به مدت چهار روز را پرس و جو کرد. نتیجه این بود که هزینه هر شخص در تاریخ مشخص شده برای کنسرت محمدرضا و همایون شجریان با در نظر گرفتن تاریخ اجرای کنسرت و اقامت به طور میانگین ۴روز در هتل سه یا چهار ستاره حدود ۲میلیون تومان است.البته این هزینه پایه است و با اضافه کردن هزینه خورد و خوراک،خرید سوغاتی ،استفاده از خدمات گردشگری و تفریحی و …حتما این رقم به بالای ۳ میلیون تومان خواهد رسید!که با یک حساب سر انگشتی و بدون حساب کردن هزینه های جانبی ۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان از کشور خارج می شود.
همچنین از طرفی بلیت های این کنسرت دارای ۱۵ قیمت متفاوت بر حسب شرایط سالن هستند. کمترین قیمت این بلیت ها ۳۰دلار و بیشترین آنها ۲۹۰دلار است. حال اگر میانگین این قیمت را ۱۶۰دلارحساب کنیم، با این حساب که می دانیم ظرفیت سالن ۲۲۰۰نفر است و در دو روز اجرای کنسرت ۴۴۰۰ نفر تماشاچی این کنسرت خواهند بود، ضرب تعداد ۴۴۰۰ در ۱۶۰دلار با احتساب اینکه کل ظرفیت سالن پرباشد مساوی است با  ۷۰۴هزار دلار  معادل ۲میلیاردو ۳۲۳میلیون و ۲۰۰هزار تومان است .»
همه ضرب و تقسیم ها برای این بود که گفته شود ممنوع الکاری شجریان را لغو کنید و گرنه کشور دچار فرار سرمایه ای به این میزان قابل توجه می شود! البته خبرنگار اصلاح طلب نگفته است که با چه استنادی تصور کرده است که چهار هزار نفر از ایران برای کنسرت شجریان خارج می شوند؟! آیا در خود ترکیه هیچ ایرانی وجود ندارد و آیا لزوما باید سالن مربوط به این اجرا را پر شده فرض کنیم؟
اما ناگهان در آستانه برگزاری کنسرت شجریان خبری کوتاه روی سایت شرکت وابسته به شجریان منتشر شد: به این وسیله به اطلاع می‌رساند، متأسفانه امکان اجرای «کنسرت محمدرضا شجریان و گروه شهناز» در استانبول به دلایل فورس ماژور در تاریخ معین فراهم نیست. به همین دلیل تیم برگزاری کنسرت با سپاس بسیار از شما عزیزان، بر آن شد تا اجرای این کنسرت را به تاریخ دیگری موکول کند.
سایت شجریان علت تعطیلی کنسرت را مساله ای "فورس ماژر" اعلام کرد اما نگفت این مساله چه بود! شاید باید پاسخ را در بند آخر این جوابیه جستجو کنیم در پایان این اطلاعیه اضافه شده است: «به‌دلیل حجم بالای بلیت‌ها، این بازپرداخت به صورت مرحله‌ای برای عزیزان واریز خواهد شد.»
مشاهدات عینی چیزی خلاف مدعای سایت جریان را می گفت. تا روز ظهر 27 مرداد ماه،  تعداد معدودی از بلیت ها به فروش رفته بود! در واقع با توجه به برگزاری کنسرت خواننده های دیگر در ترکیه به نظر می رسد ایرانی ها چندان از کنسرت محمدرضا شجریان استقبال نکرده اند و سایت خواننده محبوب بی بی سی در واقع خلاف واقع را به مخاطبین خود گفته است!
ماجرای کنسرت ترکیه شکستی بزرگ برای کسی بود که تکبرش زبانزد خاص و عام است؛ آغازی بر افول ستاره اقبال کسی که در مقاطع حساس خنجر بر پشت کشورش زد و به آغوش «ملکه» غلطید.

اخبار مرتبط

آی فرکانس| کرونا،بلای جان شجریان!

«سروها ایستاده می‌میرند» در تالار وحدت

شبی پرشور با «سیدمحمد معتمدی» و رونمایی از «غم پنهان»

0 نظر

ارسال نظر

capcha