خاطره هاشمی از سفر به هند

خاطره هاشمی از سفر به هند
به گزارش سراج24، جلال الدین فارسی عضو ستاد انقلاب فرهنگی: دولت موقت از روی جهالت نسبت به مکتب با ارزش ترین ملاکهای اسلامی را که ولایت فقیه بود ، در پیش نویس قانون اساسی به فراموشی سپرده بود .
 
 
آیت الله هاشمی رفسنجانی  : هندوستان بعد از 35 سال ، مایل نیست که یک شدت عملی برای انگلیس زدایی از کشورش بکند ؟
 
 
آیت الله منتظری در دیدار با سفیر الجزایر که مدت خدمتش در ایران به پایان رسیده است گفت : جهان سوم باید علیه حق وتو به پا خیزد .
 
 
 آیت الله جنتی امام جمعه موقت قم  : ما با توجه به اعمال ددمنشانه گروهک های سرسپرده استعمار به دنیا اعلام میکنیم که ما در قبال این جنایات جز اجرای حق و عدالت چیزی نمی طلبیم.
 
 
هنری کیسینجر وزیر امور خارجه پیشین آمریکا گفت :  بحران لبنان بار دیگر نشان داد کسانی که به شوروی متکی باشند محکوم به شکست هستند.
جلال الدین فارسی : روش تدوین قانون اساسی ایران مطمئن ترین روش
 
نماز جمعه این هفته تهران به امامت آیت الله هاشمی رفسنجانی در محل دانشگاه تهران برگزار شد . در این مراسم جلال الدین فارسی عضو ستاد انقلاب فرهنگی به عنوان سخنران قبل از خطبه های نماز پیرامون چگونگی تشکیل مجلس خبرگان در ۲۸ مرداد ۱۳۵۸ و واقعه کودتای ننگین ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ توسط عمال امریکا به تفصیل سخن گفت.
 
پیش نویسی که از روی جهالت نسبت به مکتب تدوین شد
 
جلال الدین فارسی در مورد چگونگی تهیه و تنظیم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در مجلس خبرگان و توطئه های دشمنان انقلاب اسلامی در جلوگیری از تدوین قانونی پیشرفته بر اساس موازین اسلامی گفت : دولت موقت از روی جهالت نسبت به مکتب ، و غفلت سیاسی ، در ابتدای فعالیت مجلس خبرگان ، پیش نویسی را که از قوانین اساسی کشورهای اروپایی اقتباس کرده بود و تا حدودی آمیخته با روح اسلام بود برای بررسی ۲ ماهه به مجلس ارائه کرد که به رغم رهنمودهای امام امت ، با ارزش ترین ملاکهای اسلامی را که ولایت فقیه بود ، در این پیش نویسی به فراموشی سپرده بودند .
 
وی افزود : علما و اسلام شناسان بلاد اسلامی ایران که در مجموعه مجلس خبرگان مجتمع شده بودند با الهام از ادبیات انقلاب اسلامی و بررسی تجربیات کشورهای اسلامی در تدوین قانون اساسی ، ضمن رد کردن پیش نویس پیشنهادی دولت موقت و تهیه و تنظیم پیش نویس جدیدی ، همه تصورات و او هام آنان را که گمان می کردند فقها و علمای اسلام با سیاست آشنا نیستند ، به کلی درهم ریخت .
 
فارسی در ادامه سخنانش ضمن تجلیل از شهدای مجلس خبرگان به توطئه های بنی صدر در افزایش میزان اختیارات رئیس جمهوری و کاهش اختیارات و لایت فقیه ، اشاره کرد و وسعث نظر، صلابت رای و خلوص نیت نمایندگان مجلس خبرگان را در بررسی مواد قانون اساسی و خنثی سازی دسایس بنی صدر و افشای ماهیت پلید وی ، ستود .
 
قانون اساسی با قرار گرفتن ولایت فقیه در راس آن پیشرفته ترین قانون
 
وی در ادامه سخنانش گفت : قانون اساسی که امروز در پرتو خون شهدای انقلاب اسلامی در حمایت آن هستیم، باقرار گرفتن ولایت فقیه در راس آن ، پیشرفته ترین قانونی است که در مکاتب شرق و غرب وجود دارد .
 
وی در بخش دیگری از سخنانش در افشای ماهیت پلید عاملین کودتای ننگین ۲۸ مرداد گفت : جنایات ماموران سازمان «سیا» آمریکا ، ساواک ، سلطنت طلبان و چاقوکش های مزدور آن ، در جریان کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ ، باید درس عبرتی برای ما باشد تا با هر حرکت ضد انقلابی هشیارانه و قاطع بر خورد کنیم .
 
وی در پایان سخنانش از حکومت مصدق به خاطر عدم اجرای احکام و حدودالهی نسبت به ضدانقلابیون و کودتاگران ، بشدت انتقاد کرد و از امت اسلامی ایران و مسئولین جمهوری اسلامی خو است در برخورد با ضدانقلابیون و دشمنان انقلاب اسلامی قاطع و جدی تر باشند . (1)
 
محتکران در زمره انسان نیستند
 
آیت الله هاشمی رفسنجانی در خطبه نماز جمعه امروز تهران با اشاره به مسئله احتکار گفت : آدمی که می داند فلان دارو امروز نیست و مریض دارد می میرد ولی دارویش را احتکار می کند برای این که پنج تومان گرانتر بفروشد ، این دچار قساوت قلب است و عاطفه انسانیت از دستش رفته است . تمرین احتکار ، تمرین قساوت قلب است و تمرین سبعیت است و تداون بر حیوانیت است .
 
هاشمی با بیان این که محتکران در زمره انسان ها نیستند گفت : از لحاظ حقوقی آقایان ببینید که فقها فتوا داده اند در کتاب مکاسب محرمه و آن جایی که احتکار را مطرح کرده اند ، بعضی ها رساله جداگانه نوشته اند ، کسی که احتکار بکند ، حق حاکم است که اموال او را در بیاورد و آن طور که مصلحت می داند و به هر قیمتی که عادلانه هست در اختیار مردم بگذارد .
 
توصیه هاشمی به هندی ها ؛ مثل ما که آمریکا زدایی کردیم شما هم انگیسی زدایی کنید
 
آیت الله هاشمی رفسنجانی در خطبه دوم نماز جمعه امروز تهران با اشاره به سفر اخیر خود به هند گفت : در یکی از دیدار ها در آخر جلسه گفتم : بعد از همه سوالات شما من هم یک سوال دارم و آن این که آیا این رویه ای که ما داریم آمریکا زدایی که یک ضرورتی است در کشور برای ریشه کن کردن فرهنگ آلوده غرب در کشورمان که همیشه یک دریچه ای است برای برگشتن غربی ها و فساد ، هندوستان بعد از 35 سال ، مایل نیست که یک شدت عملی برای انگلیس زدایی از کشورش بکند ؟ و زبان انگلیسی و چیزهای دیگری که آن جا وجود دارد کم کم بهتر نیست که یک قدری حذف بشود که ...بسیاری از آزاد مردان حاضر در جلسه سوال را تحسین کردند .
 
هدیه جالب پیرمرد مسلمان هند به هاشمی / اصرار باور نکردنی مسلمانان هندی برای حضور در دفاع مقدس
 
هاشمی در ادامه به محبت شدید مسلمانان هندی به انقلاب اسلامی اشاره کرده و ضمن خاطره ای گفت : بعد از سخنرانی من در مسجد بمبئی یک پیرمردی با زحمت خودش را رساند و یک انگشتر عقیق داشت که تحویل من داد برای جبهه ، چیز کمی بود اما برای او بسیار مهم بود و برای من آن انگشتر به اندازه خیلی چیزها ارزش داشت . سفیر می گفت : عده زیادی به ما مراجعه کردند و ویزا می خواستند که بروند جنگ در ایران . ما گفتیم خودمان نیرو داریم ، شما لازم نیست بروید ، عصبانی شدند ، دعوا کردند و گفتند مگر جهاد در راه خدا انحصاری است ؟ مگر مال شماها است؟ ما مگر به خاطر شما میخواهیم بیائیم ؟ اسلام در خطر است . ما می خواهیم بیائیم بجنگیم .
 
هاشمی در بخش دیگری از خطبه دوم نماز جمعه به منافقین پرداخت و گفت : می گویند ما طرفدار حقوق بشریم ، در خدمت آمریکا هستند که ضد بشریت و ضد حقوق بشر است . می گویند ما با شکنجه مبارزه می کنیم و به ما می گویند شکنجه چی ، و این شکنجه ای که این ها داده اند و نمونه اش را دیدید ، مغول ها هم نمی توانند این طور شکنجه بدهند . (2)
 
آیت الله منتظری : جهان سوم علیه حق وتو به پا خیزد
 
آیت الله منتظری در دیدار با سفیر الجزایر که مدت خدمتش در ایران به پایان رسیده است گفت : جهان سوم باید علیه حق وتو به پا خیزد .
 
وی اظهار داشت : اکنون که دو ابرقدرت شرق و غرب جهان را به دست گرفته و با زور و قلدری و با آلت دست قرار دادن سازمان ملل حق وتو را به خود اختصاص داده اند باید کشورهای جهان سوم که در این سازمان عضویت دارند علیه این ظلم بزرگ به پا خواسته و با مقاومت در برابر این قانون ضد بشری حق شرعی و قانونی خود را استیفا کنند . (3)
 
جنایت بزرگی که عاملانش انکار کردند !
 
نماز جمعه این هفته قم نیز با حضور یکپارچه مردم حزب اللهی شهر قم به امامت آیت الله جنتی و در دبیرستان حکیم نظامی این شهر برپا شد. آیت الله جنتی امام جمعه موقت قم در رابطه با جنایت هولناک منافقین و شهادت سه تن از برادران پاسدار که به طرز وحشیانه ای شکنجه شده و به شهادت رسیده بودند ، گفت: عمق این جنایت آنقدر عظیم است که علیرغم اعتراف دست اندرکاران این عمل ضدانسانی ، سران فراری آنان از بوق های استعماری در فرانسه انجام آنرا انکار کردند .
 
وی ادامه داد : اما ما با توجه به اعمال ددمنشانه این گروهک های سرسپرده استعمار به دنیا اعلام میکنیم که ما در قبال این جنایات جز اجرای حق و عدالت چیزی نمی طلبیم و برای کور کردن این خط که همان شیوه خونخواران تاریخ از هیتلر گرفته تا عاملان فاجعه سینما رکس آبادان و هفده شهریور تهران است ، محکم می ایستیم و هشدار می دهیم که اگر دست تربیت الهی دست انسان را نگیرد ، این گونه به پست ترین جایگاه ها سقوط خواهد کرد.
 
وی همچنین افزو د : همان گونه که شاه معدوم در پایان عمر دست به حرکات جنون آمیز می زد ، امروز هم روز دیوانگی صدام است. او با قتل عام مردم بیگناه و علما و روحانیون مبارز و آواره کردن هزاران زن و مرد و کودک در بیابانها می خواهد چند صباحی دیگر به سلطه جابرانه خود ادامه دهد ، اما شما امت مسلمان عراق ندای الهی را دریابید که فتح و نصرت او نزدیک است.
 
 آیت الله جنتی آنگاه حیله جدید آمریکا و اسرائیل در لبنان را که قصد دارند پس از سه ماه قتل و غارت و تجاوز با اعزام نیرو های به اصطلاح پاسدار صلح به این کشور و اخراج فلسطینی ها و روی کارآوردن یک حکومت صد درصد وابسته به حاکمیت خود براین سرزمین رسمیت بخشند مورد بحث قرار داد و گفت : ما باید با توجه به حقیقت سیاست های جاری دنیا با احساس و ظیفه خود را برای حضور بیشتر در جبهه ها مهیا کنیم. برادران روحانی ما بدانند که رزمندگان اسلام از دیدن این شاگردان امام زمان خشنود می شوند و ملت سلحشور ایران آگاه باشد و بدون سستی همچنان به جبهه های جنگ توجه داشته باشد و با یاری دادن سپاه اسلام زمینه دفع شر اسرائیل و دیگر قدرتهای استعمارگر را فراهم آورد. (4)
 
کیسنجر : پس از لبنان نوبت کرانه باختری است !
 
هنری کیسینجر وزیر امور خارجه پیشین آمریکا امروز گفت : آمریکا ، اسرائیل و ملل عرب باید از راه حل ظاهری در مورد بحران لبنان برای دستیابی به «پیشرفت عمده» در حل مسئله کرانه باختری ظرف یک تا یک سال و نیم آینده سود ببرند.
 
کیسینجر در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ای بی سی گفت وی عمیقا معتقد است که خروج قریب الوقوع نیرو های خارجی از لبنان فرصتی برای رسیدن به یک توافق موقتی درباره مسئله کرانه باختری ارائه می دهد .
 
وزیر امور خارجه پیشین آمریکا خاطر نشان کرد که مذاکرات در مورد کرانه باختری با شرکت کشورهای میانه روی عرب باید مجددا آغاز شود.
 
وی گفت : این منطقه باید تحت حکومت اعراب در آید و مصر یا عربستان سعودی و شاید هم سوریه در مذاکراتی که لازمه اش آن است که سازمان آزادی بخش فلسطین در مقاصدش یک ارزیابی مجدد بنماید ، شرکت جویند. کیسینجر گفت : فلسطینی ها حق دارند درباره آینده خود تصمیم بگیرند ولی نه به قیمت امنیت اسرائیل .
 
همچنین به گزارش خبرگزاری فرانسه کیسنجر در این مصاحبه اظهار داشته است که با خارح شدن رزمندگان فلسطینی از لبنان یک «فرصت منحصر بفرد» برای برقراری صلح و ثبات در خاورمیانه بدست آمده است .کیسنجر در این مصاحبه افزوده است : بحران لبنان بار دیگر نشان داد کسانی که به شوروی متکی باشند محکوم به شکست هستند.(5)
 
پی نوشت :
 
 اطلاعات ، 30 مرداد 1361 ، صفحه 2 ، 14 و 15
 
جمهوری اسلامی ، 30 مرداد 1361 ، صفحه 9 و 10 و 11
 
جمهوری اسلامی ، 30 مرداد 1361 ، صفحه 4
 
اطلاعات ، 30 مرداد 1361 ، صفحه 4
 
اطلاعات ، 30 مرداد 1361 ، صفحه 16
 
 
 
منبع:فارس

اخبار مرتبط

کلیپ نوشت| فیلم هندی واقعی در خیابان‌های هند

فیلم| ما را تنها نگذارید!

فیلم| داستان دو برادر؛ قاسم و عماد

0 نظر

ارسال نظر

capcha