«سراج24» گزارش می دهد؛

سوء استفاده ابتکار از ریزگردهای توافق هسته ای/ رییس سیاسی محیط زیست از اهداف اصلاح طلبان در دوران پساتوافق پرده برداشت

سوء استفاده ابتکار از ریزگردهای توافق هسته ای/ رییس سیاسی محیط زیست از اهداف اصلاح طلبان در دوران پساتوافق پرده برداشت

به گزارش خبرنگار سیاسی سراج24،اصلاح طلبان که از ابتدا به منافع ملی به چشم جناحی نگاه می کردند، در روزهای پس از توافق به فکر بهره برداری های حزبی و جناحی خود هستند.

معصومه ابتکار، معاون رییس جمهور و رئیس سازمان محیط‌زیست که طی 2 سال گذشته ناتوانی هایش در پرداخت به مسائل این سازمان مورد انتقاد رسانه های متعددی قرار گرفته و در حالی که مردم در حوزه مسئولیت وی با مشکلات عدیده ای مواجه اند، به عنوان نماینده یک جریان سیاسی با سابقه بد در کشور یعنی جریان اصلاح‌طلبی، مقابل دوربین شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی قرار گرفت و درباره اثرات داخلی توافق هسته‌ای به شبکه سلطنتی انگلیس می گوید: « این توافق اهرمی در اختیار اصلاح‌طلبان در ایران درمقابل سایر گروه‌های سیاسی  قرار می‌دهد».

روزنامه کیهان در بخشی از گزارش صفحه نخست خود که به این موضوع اختصاص داده، با تیتر میانی «کلید یا اهرم» نوشته است:  در حالی که دولتمردان از توافق هسته‌ای به عنوان کلید گشایش تمام مشکلات کشور - از حل مشکل بیکاری و دردسرهای تحریم و رونق تولید و ورود سرمایه... تا وعده آب و هوای بهتر و حل مشکل آب شرب مردم- یاد می‌کردند، رئیس سازمان محیط‌زیست از واقعیت پرده برداشت و اذعان کرد توافق هسته‌ای اهرم سیاسی اصلاح‌طلبان برای رقابت‌های جناحی است. حال بهتر می‌توان فرمول ادعایی برد-برد در مذاکرات را تفسیر کرد. دستاوردهای هسته‌ای و بلکه منافع ملی کشوررا آمریکا می‌برد و اصلاح‌طلبان در مقابل رویای برد در رقابت‌های آتی انتخابات را می‌بینند.

وطن امروز نیز که در صدر گزارش های خود، اظهارات ابتکار را بررسی کرده در بخشی از گزارش خود با عنوان «دکان توافق» می آورد: معصومه ابتکار اگرچه رئیس سازمان محیط‌زیست است اما انتخاب معنادار بی‌بی‌سی برای گفت‌وگو درباره تاثیر توافق بر تحولات داخلی ایران بود. همانگونه که گفته شد، این زن اصلاح‌طلب، سال 88 و در حالی که عضو شورای شهر بود تحرکات مشکوکی انجام می‌داد. به عبارتی او سال 88 همسو با فتنه‌ای بود که هدفش تغییر ساختار جمهوری اسلامی بود. او به همراه محمدعلی نجفی و در برخی مواقع احمد مسجدجامعی، وظیفه تحریک و شوراندن خانواده‌های قربانیان درگیری‌های خیابانی را برعهده داشت. در جریان رای اعتماد به محمدعلی نجفی به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش کابینه حسن روحانی، ماجرای حضور او در منازل قربانیان مطرح شد که مدعی شد او وظیفه داشته به این موضوع بپردازد. در واکنش به این اظهارنظر نجفی، سیدمسعود خاتمی رئیس وقت سازمان هلال‌احمر که مستقیما مسؤول ارتباط با خانواده حادثه‌دیدگان بوده علیه نجفی افشاگری کرده و طی نامه‌ای به هیات رئیسه‌مجلس به تکذیب سخنان نجفی و توضیح ماجرا پرداخت.

این رویکرد جناحی اصلاح طلبان درباره مذاکرات هسته ای اما سابقه ای پیشینی نیز دارد. حمیدرضا ترقی کارشناس مسائل سیاسی و دبیر بین الملل حزب موتلفه در این باره می گوید: در طول این مدت نقشی که اصلاح طلبان خصوصاً در بحث مذاکرات هسته ای داشته اند، تماماً نقش منفی و تخریبی بوده است؛ از مجلس ششم اصلاح طلبان فعالیت های هسته ای ایران را به مجامع بین المللی کشاندند و سوء تفاهم ها را برای آژانس انرژی اتمی و غربی ها به وجود آوردند و با اطلاعات نادرست و غلط دادن به آژانس زمینه های تحریم های بعدی را برای ما فراهم کردند؛ همچنین آنها با اقداماتی که در فتنه 88 انجام دادند، زمینه تشدید تحریم ها را برای انقلاب اسلامی فراهم کردند و با مخالفت هایی که با اصل این فناوری طی این مدت داشتند، فعالیت های هسته ای را هزینه بی جا برای کشور تلقی کردند.

اصلاح طلبان و حامیان فتنه حتی یکبار به مذاکرات نقد فنی نکرده اند و فقط و فقط به حمایت از آن پرداخته اند تا هر طور شده توافق حاصل شود چرا که در کلان راهبردهای اصلاح طلبان سازش با آمریکا به صورت جدی دنبال می شود. اصلاح طلبان و رسانه های معلوم الحال این جریان حتی با تئوریزه کردن و استفاده از تطبیق های تاریخی که توسط رییس جمهور صورت می گیرد، تلاش کردند که توافق و حتی «توافق بد» را اجتناب نا پذیر تلقی کنند.

یکی از راهبردهایی که جریان فتنه و اصلاحات در ماجرای مذاکرات از همان ابتدا پیش گرفتند، حمایت همه جانبه از هر گونه توافق حتی توافق بد احتمالی بود.

این جریان  تنفس خود در فضای سیاسی را منوط به کسب آرا در انتخابات مجلس آتی می داند و به همین دلیل همه تخم مرغ هایش را در سبد مذاکرات گذاشته است. چرا که دولت نیز نگاهی انتخاباتی به مذاکرات دارد تا آنجا که جواد ظریف در پاسخ پرحاشیه اما صریحش به هاله اسفندیاری گفت: ما روندی را شروع کرده‌ایم که هدف از آن تغییر فضای سیاست خارجی کشور استاگر با وجود تلاش‌های ما برای تعامل، این تلاش‌ها بی‌نتیجه بماند، مردم ایران این فرصت را خواهند داشت تا ۱۶ ماه دیگر که انتخابات پارلمانی در ایران برگزار می‌شود، به این عملکرد ما (با آرای خود) پاسخ دهند... به نظر من، در انتقال پیامی که جامعه بین‌المللی و بویژه غرب می‌خواهد به ایران منتقل کند باید بسیار دقت کند.باید دید تعامل از جانب ایران و تلاش ایران برای باز بودن و نگاه به آینده داشتن با پاسخ مثبت مواجه می‌شود یا اینکه بار دیگر، رد می‌شود. من فکر می‌کنم مردم ایران پاسخ خود را در صندوق‌های رای نشان خواهند داد.

در همین راستا احمد خرم، یکی از وزرای دولت اصلاحات در گفتگو با یک روزنامه اصلاح طلب و پس از بیانیه پر اشکال لوزان گفته بود: از‌‌ همان ابتدای سال 94 ما شاهد تحولات عمیقی در قالب گروه‌های سیاسی هستیم. من فکر می‌کنم جناح نزدیک به دولت به واسطه موفقیت در مذاکرات هسته‌ای دست بالا را در معادلات سیاسی ایران داشته باشد. اولین معادله سیاسی‌‌ همان انتخابات استبا توجه به روند نزدیکی اصلاح طلبان به دولت در طی دو سال اخیر به جرات می‌توانم ادعا کنم از پیش برنده انتخابات مجلس اصلاح طلبان هستند. کسی که خوب بتواند میوه‌های توافق لوزان را بچیند. برنده بیانیه لوزان در عرصه داخلی است.

در یکی دیگر از این اظهار نظرها محسن مهرعلیزاده کاندیدای اصلاح طلب ریاست جمهوری نهم نیز در خصوص فضا و شرایط سال ۹۴ برای ورود به انتخابات مجلس گفته بود: سال ۹۴ خوشبختانه خوب شروع شده و همانطور که از قدیم گفته‌اند؛ سالی که نکوست از بهارش پیداست.

 وی با بیان اینکه سال ۹۴ با موفقیت مردم و دولت ایران و نظام جمهوری اسلامی آغاز شده و این موفقیت یک انرژی مثبت را ایجاد خواهد کرد، اظهار کرده بود: قطعاً تفکری که همراه و همسو با این موفقیت باشد٬ در انتخابات مجلس نیز بیشتر مورد اقبال قرار خواهد گرفت٬ زیرا مردم از به دست آوردن این دستاورد خوشحال هستند و به این ترتیب آنهایی که در جهت مردم بوده‌اند٬ رای بهتری هم خواهد داشت.

شکوری راد عضو حزب منحله مشارکت، نیز که از بازداشتی های فتنه88 است در همان ایام پس از لوزان  در گفتگو با شرق از تحلیل شرایط انتخاباتی اصلاح طلبان پس از موفقیت یا شکست تیم دولت در مذاکرات هسته ای خبر می داد.

اصلاح طلبان و جریان فتنه که با نگاه جناحی به موضوع هسته ای می نگرند، انتخابات را نیز در همین راستا در برنامه ریزی های خود قرار داده اند و به همین جهت حاضرند حتی توافق بد شکل بگیرد تا به مقاصد خود برسند.

اخبار مرتبط

دو نکته‌ای که جریان انقلابی باید مراقبت آن باشد

مرد سایه‌نشین اصلاحات به دنبال چیست؟

واکنش کاربران فضای مجازی به نامه گلایه‌آمیز وزیر بهداشت به حسن روحانی

0 نظر

ارسال نظر

capcha