سفر جان کری به کوبا برای به اهتزاز درآوردن پرچم آمریکا در سفارت این کشور

سفر جان کری به کوبا برای به اهتزاز درآوردن پرچم آمریکا در سفارت این کشور

به گزارش سراج24،به نقل از خبرگزاری فرانسه، سفر جان کری به کوبا در شرایطی است که پرچم آمریکا از 3 ژانویه 1961 میلادی تاکنون در سفارت این کشور در هاوانا به اهتزاز در نیامده است.

این نخستین سفر یک وزیر خارجه آمریکا به کوبا از سال 1945 میلادی به شمار می‌رود. آمریکا و کوبا اخیراً پس از 54 سال با افتتاح سفارتخانه، روابط سیاسی و دیپلماتیک خود را از سر گرفته‌اند. در دسامبر 2014 میلادی، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا تصمیم خود را برای از سرگیری روابط سیاسی با کوبا اعلام کرد.

16 ژانویه، آمریکا بازنگری قوانین مربوط به تسهیل سیاست‌های تجاری و سفر با کوبا را آغاز کرده است. آمریکا از سال 1961 میلادی تحریم‌های زیادی را علیه دولت کوبا اعمال کرده است.

علاوه بر مراسم اهتزاز پرچم آمریکا، جان کری قصد دارد با مقام‌های رسمی کوبا و رهبر کلیسای کاتولیک این کشور و همچنین برخی مخالفان دولت کوبا دیدار و گفتگو کند.

البته جان کری در این سفر با رائول کاسترو رئیس جمهور کوبا و برادرش فیدل کاسترو دیدار نخواهد کرد. فیدل کاسترو روز گذشته در مراسم تولد هشتاد و نه سالگی‌اش تأکید کرد که آمریکا میلیون‌ها دلار به کوبا بابت تحریم‌هایی که علیه این کشور اعمال کرده، بدهکار است.

کوبا در ماه سپتامبر گذشته اعلام کرد که تحریم‌های آمریکا بیش از 116 میلیارد دلار برای این کشور هزینه داشته است. دولت کاسترو قصد دارد از سفر جان کری به‌‌عنوان فرصتی برای لغو همه تحریم‌ها استفاده کند. اوباما نیز خواستار لغو تحریم‌های کوبا شده است ولی این مسئله با مخالفت کنگره و سنا روبه‌رو شده است.

مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تأکید کرد: "عادی سازی روابط یک روند است. ما در خصوص این روند بسیار شفاف هستیم. دو طرف در خصوص برخی مسائل پیشرفت‌هایی داشته‌اند که مهمترین آنها توافق بر سر حذف کوبا از فهرست کشورهای حامی تروریسم بوده است".

ولی هنوز برخی مسائل مهم حل نشده در روابط دو کشور وجود دارد که پایگاه دریایی آمریکا در جزیره گوانتانامو یکی از این مسائل به شمار می‌رود.

جورج دوانی رئیس مؤسسه تحقیقاتی کوبا در این باره تأکید کرد: واشنگتن و هاوانا احتمالاً قصد دارند یک کمیته مشترک را تشکیل دهند تا به مسائلی مثل گوانتانامو رسیدگی کنند.

وی در ادامه افزود: پس از افتتاح سفارتخانه آمریکا در هاوانا، دو کشور مسئله عادی شدن روابط را در اولویت قرار خواهند داد. مهمترین اولویت‌ها در شرایط کنونی افزایش تجارت، سفر، ارتباطات و همین طور حل و فصل مسائلی مثل حقوق بشر، پایگاه دریایی آمریکا در گوانتانامو و تحریم ها خواهد بود.

منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

رایزنی آمریکا و عربستان درباره نویسنده سعودی

ترامپ:با رهبر کره شمالی دیدار خواهم کرد

بن سلمان چه بلایی بر سر فعالان حقوق زنان می‌آورد

0 نظر

ارسال نظر

capcha