رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ مطرح کرد:

اوضاع در یمن فاجعه‌بار است

اوضاع در یمن فاجعه‌بار است

به گزارش سراج24،پیتر مائوور، رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در دیدار با دبیرکل جمعیت هلال احمر که عصر امروز در سالن کنفرانس ساختمان صلح جمعیت هلال احمر برگزار شد، با ابراز خرسندی از سفر به ایران و دیدار با مقامات عالی رتبه کشورمان، اظهارداشت: صبح امروز دیداری با رئیس جمعیت هلال احمر داشتیم که این دیدار به منظور به اشتراک گذاشتن مسائل بشر دوستانه با همتایان خود صورت گرفت.

وی به برگزاری جلسات متعدد با مقامات عالی رتبه وزارت امور خارجه و معاون اول رئیس جمهوری اشاره کرد و ادامه داد: پنجشنبه نیز دیدار با رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در دستور کار قرار دارد و پس از آن تهران را به مقصد قم به منظور دیدار با  آیات عظام ترک خواهیم کرد.

رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ تاکید کرد: بر اساس توافق حاصل شده با جمعیت هلال احمر ایران، همکاری ها در زمینه های مهاجرت، بحران آب و حقوق بین الملل بشردوستانه بیش از پیش گسترش پیدا می کند.

دستیابی به موضوعات مشترک و اجرای آن
مائوور با بیان اینکه کمیته بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر ایران می توانند در زمینه موضوعات مورد علاقه به اشتراکاتی دست یابند، گفت: با تدوین برنامه های مشترک،می توان در سال های آینده و در قالب برنامه های آتی فرارو، نسبت به انجام آن اقدامات لازم را انجام داد.

به گفته وی، در دیدار با مقامات وزارت امور خارجه ایران و همچنین جمعیت هلال احمر در زمینه نیازهای بشر دوستانه منطقه به ویژه کشورهای سوریه، عراق و یمن صحبت شد.

رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ به قربانیان جنگ در کشورهای عراق و یمن اشاره کرد و یادآور شد: مردم در عراق و یمن آسیب می بینند و در این کشورها خشونت و نقض حقوق بین الملل به مردم آسیب می رساند.

وی در خصوص ملاقات بیماران در بیمارستان های عدن و صنعا، تصریح کرد: در این بیمارستان ها مردم عادی هستند که بیشترین آسیب را متحمل می شوند و به نوعی قربانی استمرار جنگ در کشور خود هستند.

حضور 50 ساله کمیته بین المللی صلیب سرخ در یمن

مائوور با اعلام اینکه کمیته بین المللی صلیب سرخ 50 سال است که در یمن مستقر بوده و خدمات بشردوستانه به مردم این کشور ارائه می دهد، افزود: این کمیته به صورت مستمر در یمن حضور دارد و اقدامات امدادی و بشردوستانه لازم را برای کمک به مردم یمن انجام می دهد.

وی ضمن تشکر از جمعیت هلال ایران به منظور ارائه کمک های لازم در زمینه امدادرسانی کمیته به مردم یمن، ادامه داد: هلال احمر ایران در امدادرسانی های کمیته بین المللی صلیب سرخ به مردم یمن بسیار کمک رسان بوده است.

رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ با تاکید بر اینکه این کمیته در عراق و سوریه هم کمک های امدادی و بشر دوستانه خود را به صورت بی‌طرف و بی‌غرض ارائه می‌دهد، گفت: تمامی کشورهای عضو نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر متعهد هستند تا به صورت بی طرفانه به ارائه خدمات بشردوستانه بپردازند و در این زمینه قدردان تمامی کشورهایی هستیم که از این سیستم به صورت بیطرفانه حمایت می کنند.

افزایش 2 برابری کمک‌های بشردوستانه کمیته بین المللی صلیب سرخ در یمن

مائوور با تاکید بر اینکه کمیته صلیب سرخ انجام عملیات های بشردوستانه خود در یمن را به 2 برابر افزایش داده است، اضافه کرد: در این زمینه کمک به بیمارستان ها، تامین آب و غذای مورد نیاز جنگ زدگان در دستور کار جدی کمیته بین المللی صلیب سرخ قرار دارد.

وی به فعالیت کمیته بین المللی صلیب سرخ در 4 شهر در کشور یمن اشاره کرد و یادآور شد: عدن، صنعا، تعز و سعده از جمله شهرهایی هستند که کمیته بین المللی صلیب سرخ در آن فعال است و خدمات مورد نیاز را به افرادی که نیازمند به کمک هستند ارائه می دهد.

رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ با بیان اینکه کمک به مردم یمن اولویت نخست این کمیته در میان 10 اولویت کمک رسانی موجود در جهان است، اظهارداشت: در حال حاضر دو سوم فعالیت های امدادرسانی کمیته بین المللی صلیب سرخ در کشورهای اسلامی ارائه می شود.

وی در ادامه با اشاره به فقیر تر شدن کشور یمن پس از وقوع جنگ در این کشور، گفت: یمن یک کشور فقیر بود و با آغاز جنگ فقیرترشدن این کشور با واردات کالاهای مورد نیاز رقم خورد، چرا که اقتصاد یمن تحت تاثیر مستقیم وقوع جنگ در این کشور قرار گرفت.

کمک های بشردوستانه در یمن مطابق با نیازها نیست

رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ با تاکید بر اینکه کمک های بشردوستانه در یمن مطابق با نیازها  نیست و باید اقدامات سیاسی محکمی در این زمینه اعمال شود، اضافه کرد: با اعمال اقدامات سیاسی محکم در کشور یمن، اقتصاد این کشور دوباره جان می گیرد تا مردم بتوانند به زندگی عادی خود بازگردند.

به گفته وی، با تشویق و ترغیب اعضای نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در ارائه کمک های بشردوستانه، می‌توان از کشورهای عضو این نهضت در کمک به مردم یمن استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه کمیته بین المللی صلیب سرخ متعهد بر تحقق حقوق بین المللی بشردوستانه است، بیان کرد: در این راستا از حمایت ها و همکاری های هلال احمر ایران در راستای ارائه آموزش ها، احترام به رعایت حقوق بین الملل بشر دوستانه تشکر می کنیم.

مائوور با بیان اینکه با توجه به حضور 10 ساله کمیته صلیب سرخ در ایران و اهمیت حضور آن در این کشور فعالیت های این کمیته در محافل علمی و مذهبی صورت می گیرد، خاطرنشان کرد: کمیته صلیب سرخ در ایران با کنوانسیون های بین المللی همگام هستند و هماهنگی هایی میان اصول اسلامی و اصول بشردوستانه وجود دارد.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

توصیه‌های ایمنی مهم در هنگام، قبل و بعد از وقوع سیل

فاجعه هولناک دستکاری تاریخ تولد نوزاد

ساختمان ۴ طبقه در خیابان آزادی دچار حریق شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha