معاون سازمان میراث فرهنگی کشور:

افزایش 3 برابری ورود توریست‌های اروپایی به ایران / ناهماهنگی بین دستگاهی؛ مهم‌ترین مانع سرمایه‌گذاری

افزایش 3 برابری ورود توریست‌های اروپایی به ایران / ناهماهنگی بین دستگاهی؛ مهم‌ترین مانع سرمایه‌گذاری
به گزارش سراج24، سعید شیرکوند چهارشنبه شب در جلسه شورای اشتغال و سرمایه‌گذاری استان کردستان که در آمفی‌تئاتر مرکز آموزش و پژوهش استانداری برگزار شد، اظهار داشت: بحث گردشگری در اقتصاد جهانی جایگاه فوق‌العاده‌ای دارد و در 50 سال گذشته اگر اقتصاد جهان سالانه به طور متوسط سه درصد رشد داشته، رشد گردشگری همیشه دو رقمی بوده است.
 
وی خاطرنشان کرد: سهم گردشگری در اقتصاد جهان چندین برابر شده و این نشان از توجه ویژه‌ به این بخش است.
 
به گفته معاون سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، اقتصاد امروز جهان یک اقتصاد کاراندوز است و به گونه‌ای عمل می‌کند که نیروی کار رها شود.
 
وی اضافه کرد: باید جایی برای بکارگیری و اشتغال این نیروی رها شده باشد و جایی بهتر از صنعت گردشگری برای این موضوع وجود ندارد چون بخش گردشگری حد و مرز ندارد و هر اندازه که نیروی کار در آن بریزی، جا می‌گیرد.
 
شیرکوند با اعلام این مطلب که بعد از جهانی دوم، رویکرد بشر به سمت امنیت بوده است، گفت: اروپایی‌ها متوجه شدند که باید مسئله خصومت بین ملت‌ها را حل کرد و برای این کار بحث گردشگری را به عنوان راه حل انتخاب کردند چرا که گردشگری، تعلق ایجاد کرده و پیوندهای را محکم می‌کند.
 
وی خاطرنشان کرد: ایران به دلیل برخورداری از چاه‌های نفت و تامین منابع مالی از پول نفت استحصالی، از مسئله گردشگری غفلت کردند که می‌توان دیدگاه‌های مروجین و سیاست‌گذاران فرهنگی کشور در بعد از انقلاب مبنی بر ارزش‌ستیزی و ارزش‌گریزی بحث گردشگری را دیگر دلیل عدم توجه به این بخش در کشور عنوان کرد.
 
معاون سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور یادآور شد: هر چند به دلایل واقع‌بینانه این صنعت در کشور ما حذف شده بود اما اگر به سمت توریسم سلامت و یا طبیعی هم می‌رفتیم اکنون تحولی در کشور ایجاد شده بود.
 
وی گفت: نه تنها گردشگری، بلکه هنر، سینما، ورزش و حتی خودروسازی هم در کشور ایران صنعت نشده است چرا که صنعت به فرایند از تولید تا مصرف گفته می‌شود.
 
شیرکوند اضافه کرد: اکنون باید این مسائل را بهم بریزیم که در دولت آقای روحانی پارادایم آن حل شده و امروز کسانی در خارج اگر اسم ایران را می‌شنوند، دیگر با روی ترش به آن نگاه نمی‌کنند بلکه دوست دارند ایران را ببینند چراکه تصویر جدید از ایران نمایانگر توجه به صنعت توریسم و گردشگری است.
 
وی خاطرنشان کرد: در سال 93 نسبت به 92، آمار توریست‌های رسمی که با گذرنامه از اروپا به ایران سفر کرده‌اند، سه برابر شده است هر چند آمار آن کم باشد.
 
معاون سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با یادآوری این مسئله که اکنون ویزای ورود به ایران ظرف 48 ساعت در کشور صادر می‌شود، افزود: برای ورود به کشور مشکلی نداریم و حتی به دنبال حذف روادید با سایر کشورها هستیم.
 
وی یادآوری کرد: در سال 90 هیچ سرمایه‌گذاری برای فکر کردن به سرمایه‌گذاری در ایران فسفر نمی‌سوزاند چرا که ایران را جایی برای سرمایه‌گذاری نمی‌دانستند و یا اگر می‌خواستیم با کشوری گفت‌وگو کنیم، وزیر ما باید با معاون مدیرکل یک اداره صحبت می‌کرد اما اکنون این وضعیت شکسته شده و حالا وزرا و نایب رئیس صدراعظم برای مذاکره به ایران می‌آیند.
 
شیرکوند در ادامه سخنان خود، ضمن تاکید بر حفظ وضعیت موجود، ناهماهنگی بین دستگاهی را از جمله مشکلات و موانع سر راه سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری دانست و گفت: ادارات و کارشناسان بدنه وظیفه دارند سرمایه‌گذاران بخش گردشگری را برای تسهیل در اخذ استعلامات و دیگر کارهای صدور مجوز در دیگر دستگاه‌ها همراهی کنند و از برچسب‌های اخذ پول، نترسند.
 
وی همچنین گفت: اقتصاد جدید تنها تسهیلات بانکی و بازار پول نیست بلکه بازار پول عقب افتاده‌ترین روش تامین مالی در اقتصاد کنونی است.
 
شیرکوند اضافه کرد: روش‌های جدید سرمایه‌گذاری و پول در دنیا زیاد است منتها باید ما زمینه‌های جذب آنها را در کشور ایجاد کنیم و زمان شش ماهه صدور مجوزهای سرمایه‌گذاری را به عنوان موانعی در مسیر سرمایه‌گذاری برداریم.
 
معاون سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور یکی دیگر از موانع سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری را فشل‌بودن بانک‌ها عنوان کرد.
 
وی یادآوری کرد: دولت یازدهم سیستم بانکی کشور را با 100 هزار میلیارد تومان معوق تحویل گرفت و اکنون به وضعیتی رسیده‌اند که با پرداخت 22 درصد سود، سعی در جذب سپرده‌های مردم را دارند.
 
شیرکوند در ادامه به وضعیت کردستان در بخش گردشگری اشاره کرد و گفت: کردستان از ظرفیت‌های خوب سرمایه‌گذاری برخوردار است که امسال چندین مورد آن به بهره‌برداری می‌رسد.
 
معاون سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در پایان گفت: اگر روش‌های جدید و سرمایه‌های جدید به مدد بخش خصوصی بیاید، قطعا صنعت گردشگری در کردستان رونق می‌گیرد.
 
منبع:فارس

اخبار مرتبط

ترکیه، رقیب اصلی ایران

۵ هزار تبلیغ غیرمجاز سلامت در اینستاگرام

نگاهی به برترین‌ها و بدترین‌های نیم‌فصل اول لیگ برتر/ استقلال در صدربرترین ها

0 نظر

ارسال نظر

capcha