نماینده جمهوری‌خواه کنگره:

استدلال‌های اوباما درباره توافق هسته‌ای ایران اشتباه است/باید مجدداً به میز مذاکره با ایران بازگردیم

استدلال‌های اوباما درباره توافق هسته‌ای ایران اشتباه است/باید مجدداً به میز مذاکره با ایران بازگردیم
به گزارش سراج24، «تام رید» نماینده جمهوری‌خواه کنگره آمریکا روز چهارشنبه (دیروز) در مصاحبه با شبکه «10 ان بی سی» ضمن اعلام مخالفت با توافق هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) گفت: همانطور که توافق را خواندم به این مسئله رسیدم که هیچ توجهی به مسئله اساسی نشده است و آن مسئله یک ایران هسته‌‌ای است. کل این نقل قول که رئیس‌جمهور آمریکا مطرح کرده و گفته که گزینه بین جنگ و مذاکره است، یک نقل قول اشتباه است.
 
این سناتور جمهوری‌خواه همچون بسیاری از جمهوری‌خواهان می‌گوید که این توافق بهترین توافق برای آمریکا و همپیمانان آمریکا نیست و اینکه باید مجدداً به میز مذاکره بازگردیم.
 
رید اینگونه درباره استدلال اوباما گفت: این مسئله خطر را افزایش می‌دهد و ما را در وضعیت دشواری قرار می‌دهد زیرا شما میلیاردها دلار را برای یک رژیم تروریست آزاد می‌کنید. به آنها اجازه می‌دهید فناوری موشک بالستیک داشته باشند و من به شما می‌گویم که اگر شما مسیر آنها را تغییر ندهید، ما با وضعیتی بسیار بدتر از وضعیت کنونی مواجه خواهیم بود.
 
ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) روز ۱۴ ژوئیه (۲۳ تیرماه) درباره برنامه هسته‌ای ایران به یک جمع‌بندی رسیدند و کاخ سفید یک هفته بعد از آن تاریخ، متن توافق هسته‌ای را در اختیار کنگره قرار داد تا در یک بازه ۶۰ روزه و تا ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور ماه) آن را بررسی کنند و به رأی گذارند.  
 
جمهوری‌خواهان کنگره امیدوارند که دو سوم اکثریت آراء کنگره را علیه توافق هسته‌ای ایران به دست آورند تا حق وتو اوباما سلب شود.
 
پیش از این برخی دموکرات‌ها همچون «چاک شومر» سناتور برجسته و پرنفوذ سنا نیز اعلام کرد که در صدد مخالفت با توافق هسته‌ای ایران است.
 
رید می‌گوید که احتمالاً دموکرات‌های بیشتری به جمع مخالفان توافق هسته‌ای ایران بپیوندند و ادامه داد: این نشان می‌دهد که این یک مسئله جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها نیست. این یک مسئله سیاسی نیست. در واقع نگاه به توافق است، در واقع خواندن توافق همچون کاری که من کردم است و مسئله بررسی حوزه‌‌هایی در جهان است که ما درباره آن صحبت می‌کنیم و می‌گوییم: "بهترین گزینه برای آینده آمریکا چیست؟ بهترین چیز برای همپیمانانی چون دولت اسرائیل چیست؟" و حمایت از این توافق موجب تحقق بهترین چیزها نمی‌شود.
 
این نماینده جمهوری‌خواه با اشاره به این موارد تأکید کرد که هنوز برای بازگشت به جایگاه اول دیر نیست و گفت: ما آن تحریم‌ها را به جای اول باز می‌گردانیم. ما شرکای خود را در جایگاهی قرار می‌دهیم که بگوییم «آیا می‌خواهید از ایران حمایت کنید یا می‌خواهید کنار ما به عنوان آمریکا بایستید»؟ و من فکر می‌کنم که ما گزینه درست را انتخاب خواهیم کرد و کشورها نیز گزینه درست را انتخاب می‌کنند و کنار ما قرار می‌گیرند.
 
رید تأکید کرد که هفته آینده میزبان یک سری نشست‌هایی خواهد بود تا نمایندگان کنگره فرصت داشته باشند در آن نشست‌ها مخالفت یا موافقت خود را در آن نشست‌ها اعلام کنند.
 
منبع:فارس

اخبار مرتبط

تمجید صالح از نقش ایران در حمایت از عراق

فرانسه: در برجام می‌مانیم

آمریکا در آرزوی کاپیتولاسیون جدید!

0 نظر

ارسال نظر

capcha