«سراج 24» گزارش می‌دهد؛

رویای خانه‌دار شدن هنوز هم با مردم است/ابهام در طرح‌های مسکن اجتماعی و امید/ آیا لغو تحریم‌ها بر بازار مسکن تأثیر دارد؟

رویای خانه‌دار شدن هنوز هم با مردم است/ابهام در طرح‌های مسکن اجتماعی و امید/ آیا لغو تحریم‌ها بر بازار مسکن تأثیر دارد؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی سراج24، خانه دار شدن آرزوی بسیاری از ایرانی هاست. به خصوص آنها که در کلان شهرها  زندگی می کنند و طعم اجاره بهای بالای ماهیانه مسکن را چشیده اند .وقتی در شهری مانند تهران برای یک خانه 60 متری در یک محله متوسط حداقل باید 60 میلیون تومان پول رهن خانه را بدهی، بی تردید خانه دار شدن  به رویایی بسیار جدی تبدیل خواهد شد به خصوص اینکه با گذشت سال، مبلغ رهن و اجاره بها بی تردید افزایش میابد!

این روزها اما با امضای توافق هسته ای و شمارش معکوس بازار برای لغو تحریم ها بسیاری امیدوارند، با لغو تحریم ها خانه ارزان شود و صاحبخانه شوند .این امید در حالی است که به گفته بسیاری از کارشناسان مسکن، تحریم ها کمترین تاثیر مستقیم را روی بازار مسکن داشته و انتظار مردم برای ارزانی مسکن بعد از تحریم ها بی دلیل است چرا که اکثر ملزومات و مواد اولیه ساخت مسکن در کشور تولید می شود و نیازی به واردات کالای خاصی نبوده که تحریم ها بر آن اثر گذار باشد.

این در حالی است که مخالفان این نظر معتقدند با لغو تحریم ها و اصلاح سایر بازارها، بازار مسکن هم وضعیت بهتری خواهد یافت هر چند کمترین مواد اولیه تحریمی را این بازار به خود اختصاص داده است.

در هر واقعیت این است که با کم شدن هر روزه قدرت خرید مردم دربازار مسکن، روز به روز از تعداد خریداران مسکن کم می شود و بر فروشندگان بازار افزوده تر می شود و  پیشی گرفتن عرضه مسکن بر تقاضا سبب شده است تا وضعیت بازار با رکودی بی سابقه گره بخورد و در این بین فروشندگان هم حاضر نیستند برای کاهش نرخ کوتاه بیایند.

از سوی دیگر، نرخ اجاره بهای خانه‌ها آنقدر بالا رفته که هر روز سقف خانوار‌ها کوچک‌تر می‌شودو خانوارها نمی توانند خانه ای متناسب با تعداد نفرات اجاره کنند.

متخصصان بازار مسکن چه می گویند؟

در این میان تحلیل‌های ضد و نقیض با توافق هسته ای در خصوص وضعیت مسکن آغاز شده است .به عنوان مثال،  وزیر راه و شهرسازی در باره اثر توافق و تاثیر آن بر بازار مسکن گفته: شوکی کوتاه‌مدت در انتظار بازارهاست اما توانایی کنترل آن در مجموعه دولت وجود دارد؛ بنابراین نگران خاصی در این مورد وجود ندارد.

این در حالی است که یک کار‌شناس اقتصاد مسکن در این خصوص گفته: مذاکرات هسته‌ای تاثیر مستقیمی بر بازار مسکن نخواهد داشت، چرا که باید ابتدا بازار جهانی و تاثیر گذار بر مسکن بهبود یابد و پس از آن منتظر تغییرات بر بازار مسکن بود.

بیت‌الله ستاریان در اظهارات خود تاکید کرده: مثبت و منفی بودن نتیجه مذاکرات به زودی بازار مسکن را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد بلکه می‌تواند در بلند مدت بازار مسکن را تحت تاثیر قرار دهد اما آنچه بیش از هر مورد دیگر بازار را تکان می‌دهد عرضه و تقاضا و کنترل بازار است.

ایرج رهبر، رئیس اتحادیه انبوه‌سازان نیز معتقد است: افزایش قیمت مصالح ساختمانی بیشترین تاثیری بوده است که توانست این بازار را با خود به سمت رکود ببرد و تحت تاثیر تحریم‌ها قرار گیرد.

وی تاکید کرده: تحریم‌های بخش مسکن همچون دیگر بخش‌های اقتصاد کشور به صورت مستقیم تاثیر‌پذیر نیست، چرا که در بخش تولید مصالح ساختمانی کاملاً به کشورهای دیگر وابسته نیستیم و کشور تا حدودی تولیدات داخلی ساختمانی دارد.

سلطان پور کارشناس اقتصادی عنوان کرده: اگر کسی قصد خرید خانه را دارد همین الآن اقدام کند چون اگر تحریم ها برداشته شود آرامش تثبیت پیدا کرده و در این شرایط سرمایه گذاری های غیر منقول نظیر مسکن و بورس افزایش پیدا می کند. اکثر سهام موجود در بازار به دلیل شرایط تحریم بازگشت سرمایه کمی دارند و بعد از رفع تحریم شرایط بهبودی خواهند داشت. برای راه اندازی کسب و کار هم اکنون شرایط بسیار خوب است. و این تحلیل های ضد و نقیض ادامه دارند.این در حالی است که دولتی ها هنوز هم برنامه مشخصی برای رونق بازار مسکن و نرخ مسکن ندارند و تنها  به شعار و وعده در این خصوص اکتفا شده است.

از سوی دیگر هنوز تکلیف طرح های مسکنی دولت یازدهم ماننند مسکن اجتماعی و مسکن امید که قرار بود به زودی کلید بخورند مشخص نیست و مسکن مهر دولت قبلی نیز با مشکلات زیادی مواجه است و هنوز برای تحویل واحدهای نیمه تمام به مردم بودجه زیادی لازم است.به این ترتیب با توجه به این ضد و نقیض های مسکنی باید منتظر لغو تحریم ها ماند و دید آیا به راستی می توانند باع رونق و ارزانی در بازار مسکن شوند یا خیر؟

اخبار مرتبط

مالیات بر عایدی سرمایه؛ تنها راه ساماندهی بازار مسکن

معاملات مسکن در بهار ۹۸ ۳۴.۶ درصد کاهش یافت

آیا این گرانی سرسام آور و کمرشکن همچنان ادامه خواهد داشت؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha