«سراج 24» گزارش می‌دهد؛

تا چه زمانی بناست چوب ضعف مدیریت رسانه ای را بخوریم؟/ پاس گل ساده‌ای که به دشمنان وحدت داده شد

تا چه زمانی بناست چوب ضعف مدیریت رسانه ای را بخوریم؟/ پاس گل ساده‌ای که به دشمنان وحدت داده شد

گروه فرهنگی «سراج24» - هفته گذشته خبری در فضاهای مجازی و رسانه های معاند منتشر شد که از همان ابتدای آن می شد حدس زد بنا نیست یک خبر عادی باشد، خبری مبنی بر تخریب مسجد اهل سنت در منطقه پونک تهران.

این خبر با تحلیل ها و رنگ و لعاب های جریان رسانه ای در سایت ها و شبکه های اجتماعی دامن زده شد. شایعاتی نظیر این که تهران، تنها پایتخت جهان است که هیچ مسجد اهل سنتی در آن نیست و همین نمازخانه را نیز از آنها دریغ داشته اند! در صورتی که در تهران 9 مسجد فعال وجود دارد که اهل سنت به طور جداگانه در آن به عبادت می پردازند گر چه نفس عبارت "مسجد اهل سنت" نیز از جمله موارد شیطنت آمیزی است که این روزها تکرار می شود. مسجد برای خداست و پسوندی به نام شیعه یا سنی برای آن معنا ندارد.

از دیگر این شایعات، تخریب این مسجد به دلیل تعلق به اهل سنت بود! در صورتی که این خبر نیز صحت نداشت اما متاسفانه در میان ضعف رسانه ای دستگاه های مسئول این شایعه نیز گسترش یافت.

مکانی که توسط شهرداری تهران  اصولا مسجد نبود، نمازخانه ای بود که به دلیل ساخت و ساز غیرمجاز نظیر هر مورد مشابه دیگری پس از تذکرات دستگاه مسئول، قانون در مورد آن اعمال شد.

در خصوص نمازخانه پونک توجه به چند نکته حائز اهمیت است. اول اینکه شهرداری در سال 93 در اخطاریه‌ای به مدیریت این نمازخانه اعلام داشت که به حکم کمیسیون ماده 100 و به دلیل تخلفات گسترده ساخت و سازی، این مکان باید اصلاح کاربری شود. موارد نقض قانون شهری در این اخطاریه عبارت بودند از: 1- اضافه کردن تراس به واحد مسکونی در طبقه همکف که طبق نامه ناحیه مربوطه به تاریخ 18 تیر ماه 1393 رفع خلافی صورت نگرفته و اقدام به اضافه کردن تراس به بنای ساختمان علیرغم اخطاریه شهرداری به صورت کامل شده است. 2- احداث تعداد زیادی سرویس بهداشتی در زیرزمین 3- مسقف شدن نورگیر میانی بین 2 بلوک با سقف کاذب 3- جمع آوری کلیه تیغه‌های واقع در زیر زمین و انباری‌ها و تاسیسات ملک به منظور یکدست کردن زیرزمین 4- احداث پله مجزا از زیر زمین به همکف.

بر اساس موارد ذکر شده در بالا و بی توجهی به اخطارهای کتبی صادر شده در خصوص اقدامات ساختمانی غیرقانونی، تیم شهرداری ناحیه به منطقه اعزام شده و علیرغم مهلت قانونی یک ماهه که 3 ماه نیز از آن گذشته بود و بی توجهی به اخطارهای کتبی، اقدام به برداشتن پنجره‌های تراس و تیغه کرد.

اما متاسفانه این اقدام شهرداری که براساس حکم کمیسیون ماده 100 انجام گرفت با پروپاگاندای رسانه‌های خارجی و برخی رسانه‌های ناآگاه داخلی مواجه شد که سعی در سوء استفاده از چنین حرکت «کاملاً قانونی» را داشتند.

نکته ای که در این ماجرا جای تاسف بسیار دارد، ورود شتاب زده برخی به این ماجرا و دامن زدن به آتش رسانه ای دشمن بود. امام جمعه اهل سنت زاهدان، در همان ساعت اولیه پس از تخریب نمازخانه غیرقانونی بدون پیگیری کم و کیف و صحت و سقم ماجرا سریعا نامه سرگشاده ای به مقامات عالیرتبه نظام نوشته و با تکرار مدعاهای رسانه های غربی نوشت: «عدم تحمل یک نمازخانه معمولی و تخریب آندر شهری ‌که اجازۀ ساخت مسجد به شهروندان اهل‌سنت داده نمی‌شود و مطالبۀ سی‌وهفت سالۀ آنها پس از پیروزی انقلاب اسلامی ناکام مانده است، تنها جریحه‌دار نمودن احساسات جامعه اهل‌ سنت ایران نیست، بلکه احساسات مسلمانان جهان را نیز جریحه‌دار می‌نماید.»

این موضع گیری شتاب زده تنها منحصر به مولوی عبدالحمید نبود، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نیز که طبیعتا باید سعی در روشن سازی ابعاد این جوسازی فتنه افکنانه رسانه ای می کرد متاسفانه با صدور پیامی عجولانه، تخریب یک ساخت و ساز غیرقانونی با هشدار قبلی را "حادثه اسفناک تخریب نمازخانه برادران اهل سنت در منطقه پونک تهران" دانست که "دل همه دلسوزان عرصه تقریب مذاهب و وحدت امت اسلامی را با هر گرایش و سلیقه مذهبی به درد آورد"! متاسفانه این بیانیه نیز مانند نامه امام جمعه اهل سنت زاهدان مورد استقبال رسانه های معاند تفرقه افکن واقع شد.

در این ماجرا یک چیز بیش از همه خودنمایی می کرد، ضعف مدیریت رسانه ای اتفاق توسط مسئولین ذی ربط و فرصت دادن به دشمنان برای ترسیم فضا آن گونه که خود می خواهند بود. متاسفانه قضاوت عجولانه و از روی احساس نیز این مساله را تشدید کرد. هر چند که ماجرای نمازخانه پونک با شفاف سازی های مختلف تقریبا مشخص شده است اما به نظر می رسد در مواردی این چنینی یک تدبیر صحیح رسانه ای می تواند مانع از چنین جوسازی هایی شود.

اخبار مرتبط

امام راحل بنیانگذار وحدت حوزه و دانشگاه بود

برگزاری جشنواره مجازی وحدت با موضوع اتحاد و همدلی مذاهب

برنامه های هفته وحدت در استان گیلان تشریح شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha