«سراج24» گزارش می دهد؛

آماده باش انتخاباتی رسانه های اصلاح طلب/ نتیجه نگرش جناحی به منافع ملی؛ بعد هسته ای نوبت انتخابات است

آماده باش انتخاباتی رسانه های اصلاح طلب/ نتیجه نگرش جناحی به منافع ملی؛ بعد هسته ای نوبت انتخابات است

به گزارش خبرنگار سیاسی  سراج24، با اینکه چند روزی از توافق وین نگذشته است، مطالبات اصطلاح طلبان درباره فضای انتخاباتی به صراحت مطرح می شود. آنها حالا با خیال راحت تری لیست های شان را می بندند.

روز گذشته بود که مرعشی درباره انتخاب عارف برای سرلیستی انتخابات مجلس در تهران گفت: فکر کنم اعضای شورای مشورتی، محمدرضا عارف را به‌عنوان محور اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس اعلام کنند.

با این همه صوفی وزیر تعاون دولت اصلاحات و چهره نزدیک به عارف اعلام کرد: محوریت فعالیت اصلاح‌طلبان در انتخابات تهران به آقای عارف شاید در جلسه‌ای که وی با برخی اصلاح‌طلبان داشته، مطرح شده باشد، اما چنین موضوعی نهایی نیست.

موضوع سرلیست شدن یا نشدن عارف در تهران و اظهارات انتخاباتی ناطق نوری و علی لاریجانی کافی بود تا آماده باش روزنامه های اصلاح طلب برای انتخابات مجلس جدی تر شود.
در این میان روزنامه آرمان منتسب به خانواده هاشمی رفسنجانی از احتمال حضور روحانی، حسن خمینی و هاشمی در یک لیست برای انتخابات خبرگان رهبری خبر داده است.

روزنامه خانوادگی هاشمی رفسنجانی در گزارش خود آورده است: در یکی، دو روز گذشته برخی سایت‌ها و رسانه‌های خبری، لیستی از کاندیداهای جریان اصلاح‌طلب و اعتدالیون را برای حضور در انتخابات خبرگان مطرح ساخته‌اند. فارغ از اینکه حضور این افراد قطعیت یافته یا نه مرور نام‌های حاضر در لیست نشان‌دهنده وزنه سنگین این جریان و پتانسیل بالقوه آن برای حضور در انتخابات حساس مجلس خبرگان است. لیستی که در آن چهره‌هایی چون آیت‌ا... ‌هاشمی‌رفسنجانی، حجت‌الاسلام حسن روحانی، آیت‌ا... سیدحسن خمینی و تنی چند از مقامات عالی دولت یازدهم که جملگی سابقه حضور در مجلس خبرگان را داشته‌اند و توانایی آنان بر کسی پوشیده نیست در آن حضور دارند. مرور گذرا بر این اسامی که هر کدام وزنه‌ای در ساختار سیاسی هستند و مورد وثوق لایه‌های مختلف و متکثر مردمی گواه خوبی بر پشتوانه خوب اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان برای حضور در انتخابات خبرگان است و البته دلیلی موجهه بر نگرانی جریان مقابل که می‌داند در رقابت انتخاباتی با این چهره‌ها کاری بس سخت و مشکل پیش رو دارد.

روزنامه شرق با اشاره به اظهارات انتخاباتی ناطق نوری به بخشهایی از اظهارات وی پرداخته است: «من معتقدم باید به این حرف مقام معظم رهبری که دو سال پیش فرمودند رأی مردم حق‌الناس است، بیشتر توجه شود و این حق‌الناس باید حفظ شود. شما می‌توانید از این کدها بسیار خوب استفاده کنید و با بسترسازی برای شرکت بیشتر مردم تلاش کنید. همچنین دستگاه‌های تصمیم‌گیرنده و شورای نگهبان باید به‌گونه‌ای عمل کنند که همه نیروها در انتخابات حضور پیدا کنند. به‌هرحال باید همه گروه‌های سیاسی توجه داشته باشند که کسی نباید در عرصه انتخابات قهر کند».

آفتاب یزد در واکنش به اظهارات ناطق نوری درمورد منسجم عمل نکردن اصلاح طلبان نوشته است: صحبت اخیر ناطق نوری در جمع برخی از مدیران علوم سیاسی شاید کمی نگران‌کننده است هرچند این موضوع از نگرانی شخص او و شاید وسواسش در این زمینه هم نشان دارد جایی که می‌گوید: "معتقدم در شرایط فعلی نه اصلاح‌طلبان و نه اصولگرایان معتدل برنامه مشخصی برای انتخابات نداشته و ندارند"وی اضافه می‌کند:"این در حالی است که من شنیده‌ام و از نشانه‌هایش هم مشخص است که برخی جریان‌های تندرو و افراطی که من آن‌ها را قبول ندارم در برخی گروه‌های سیاسی با برنامه‌ریزی منسجم‌تری می‌خواهند در انتخابات مجلس آتی شرکت کنند."آیا این گفته ها می‌تواند زنگ خطری برای این باشد که بازهم قراراست تجربه‌های تلخ گذشته، به کابوس این روزهای ایران و فاجعه فردای کشور تبدیل شود؟ آیا به راستی اصلاح‌طلبان و اعتدالیون برای شرکت در انتخابات مجلس جدی نیستند؟ و آیا اصولگرایان تندرو، منسجم و جدی برای مجلس دهم دورخیز کرده اند؟

این روزنامه در ادامه گزارش خود در گفتگو با صادق زیباکلام می آورد:  "بخشی از صحبت‌های آقای ناطق نوری درست است، گروه‌های تندروی اصولگرا در خصوص ورود به انتخابات خیلی جدی هستند گردهمایی روز 5 شنبه آقای احمدی‌نژاد یک نمونه آن است، کسی نمی‌تواند باور کند که این گروه آن جا جمع شده بودند تا درباره خط امام صحبت کنند حقیقت این است که این یک میتینگ انتخاباتی برای متشکل‌تر کردن اعضای اصولگرایان تندرو بود، البته این فقط یک بخش جریان اصولگراست و جریان‌های اصولگرای دیگر هم برای انتخابات عزمشان را جزم کرده اند."

به نظر می رسد همان گونه که سراج24 در گزارش های پیشین خود مطرح کرده است، طبیعی بود که اصلاح طلبان بلافاصله پس از توافق وین دستور کار انتخاباتی خود را پیش ببرند و همانطور که یکی از سران اصلاح طلبی گفته بود: میوه لوزان را در بهارستان بچینند.

روزنامه های اصلاح طلب در تلاش اند با استفاده از برخی جملات رییس جمهور مبنی بر عمل کردن به «دیگر وعده ها»، این تلقی را به وجود بیاورند که برخی مطالبات و درخواست های فتنه جویانه نیز می تواند در دستور کار کابینه حسن روحانی قرار بگیرد.

یکی از رفتارهایی که به عنوان مطالبات پس از توافق در دستور کار اصلاح طلبان قرار گرفته است، انتقاد به شورای نگهبان به همان شیوه ای است که در دوم خرداد صورت می دادند. جریان اصلاح طلب افراطی حتی دسته ای را که به خاطر مشکلات عدیده اخلاقی احراز صلاحیت نشده بودند را به کار می گیرند تا تیغ انتقادهای بی منطق خود را به شورای نگهبان تیز کنند.

سایت اصلاح طلب ندای ایرانیان در آغاز گزارشی در این باره، مطالبات اصلاح طلبی را آنگونه که خود می خواهد لیست می کند و  می نویسد: آیا توافقات هسته ای می تواند فصل جدیدی را در مناسبات قدرت بین جناح های مختلف سیاسی ایجاد کند؟ آیا آنگونه که دولت وعده داده، بعد از فراغت از مسائل خارجی به تحقق وعده های خود خواهد پرداخت؟ آیا فضای سیاسی ایران بعد از توافق بازتر خواهد شد؟ آیا دولت روحانی برای بازسازی اوضاع خود اتکای بیشتری به مدیران اصلاح طلبان خواهد نمود یا برای رضایت حاصل از هزینه ایدئولوژیک میدان عمل بیشتری به مدیران اصول گرا خواهد داد؟ آیا لغو پی در پی سخنرانی ها و مراسمات اصلاح طلبان، کنسرتهای موسیقی، ممانعت از شرکت بانوان در میادین ورزشی، مرزگذاری خط فتنه از سوی شورای نگهبان برای کاندیداهای احتمالی اصلاح طلب و ... دور نمائی از این واقعیات نیست؟ آیا بعد توافق هسته ای نهادهای انتصابی قدرت بیشتری خواهد یافت یا نهادهای انتخابی؟ آیا ترکیب احتمالی مجالس شورای اسلامی و خبرگان به سمت جنبش اصلاح خواهی تغییر خواهد یافت؟ آیا مردم کشور که سالها رنج ناشی از تحریم ها ، تورم ها، بی کاری و... را تحمل کرده اند بایستی رنج ناشی از بسته شدن فضای سیاسی را نیز بپذیرند؟

اخبار مرتبط

مرد سایه‌نشین اصلاحات به دنبال چیست؟

اپوزیسیون از مواضع اصلاح طلبان سوء استفاده می‌کند

فیلم| اصلاح طلبان با چه رویی از پاسخگویی شانه خالی می کنند؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha