اظهارات جدید رئیس‌ پارلمان لبنان درباره «امام موسی صدر»

ایتالیا حکم اشتباه درباره امام موسی صدر را پس گرفت

ایتالیا حکم اشتباه درباره امام موسی صدر را پس گرفت

به گزارش سراج24،«نبیه بری» رئیس پارلمان امروز پنجشنبه در خصوص پیگیری پرونده امام موسی صدر و همراهانش گفت که اتفاق مهمی در این خصوص افتاده است.

بر اساس گزارش وبگاه خبری «النشره» لبنان، بری گفت: دستگاه قضای ایتالیا از حکم اشتباه خود در سال 2005 بازگشته است. دادگاه در سال‌های 1979 و 1982 تأکید کرده بود که امام موسی و همراهانش وارد «رم» نشده‌اند و در حالی که رد پای معمر القذافی و سیلویو برلوسکونی نخست‌وزیر سابق ایتالیا و فشار آنان در حکم سال 2005 مشهود بود، اعلام کرد که شرایط احتمال ورود امام موسی به رم، مبهم است.

این سیاستمدار لبنانی افزود: در پی این مسئله، و پس تلاش‌های وکلای خانواده امام موسی صدر در لبنان و رم و با پیگیری شخصی ما در جزئیات، خانواده ایشان خواستار آغاز دوباره تحقیقات در دسامبر سال 2014 (دی‌ماه 1393) شد و در این خصوص ادله و اسنادی را ارائه دارد که اشتباه بودن حکم سال 2005 را ثابت می‌کرد و خواستار بازپسگیری این حکم بود.

بری افزود: در ستاریخ 20 ژوئیه امسال (2015) حکم قاضی تحقیق در رم صادر شد و در آن آمده است که «بعد از پایان دوره دیکتاتوری سرهنگ قذافی، کشور لیبی تحقیقاتی در ارتباط با تحقیقاتی انجام داد که در لبنان انجام شده بود و به این نتیجه رسید که جنایت محروم کردن (امام موسی) از آزادی، در خاک لیبی صورت گرفته است».

سید موسی صدر معروف به امام موسی صدر (متولد 14 خرداد 1307 در قم)، مرجع دینی و سیاسی شیعیان است که پس از هجرت از ایران به لبنان، مجلس اعلای شیعیان لبنان را تأسیس کرد و رهبری فکری و سیاسی شیعیان این کشور را عهده‌دار شد. او در میان شیعیان به «امام موسی صدر» مشهور است.

او در 9 شهریور 1357، طی سفری رسمی به لیبی به دعوت معمر قذافی، ناپدید شد و تاکنون اطلاع قطعی از زندگی یا درگذشت او در دست نیست و همچنان سرنوشت او و همراهانش نامشخص است.

منبع:فارس

 

اخبار مرتبط

اگر امام موسی صدر نبود چه اتفاقی رخ می داد؟

پیش‌بینی رهبر شیعیان لبنان از سقوط شاه ایران + تصاویر

اروپا با چهار بحران رویارو است/ریسک فروپاشی اتحادیه اروپایی وجود دارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha