مشارکت جدید نفتی ایران- اتریش؛

نتایج اکتشافات تازه نفت و گاز در ایران اعلام شد

نتایج اکتشافات تازه نفت و گاز در ایران اعلام شد

به گزارش سراج24،دور جدید فعالیت‌های اکتشاف نفت و گاز در شمال و شمال شرق ایران آغاز شده است که نتایج اولیه از کشف و شناسایی ٣٧ تاقدیس نفتی و گازی در استان گلستان حکایت دارد.

بر این اساس پس از کشف اولین میدان هیدروکربوری ایران در آب‌های دریای خزر، فعالیت‌های اکتشافی شرکت ملی نفت ایران در استان گلستان با مشارکت یک شرکت اتریشی و سایر مناطق حاشیه جنوبی دریای خزر شتاب گرفته است.

هرمز قلاوند امروز در تشریح مهمترین فعالیت های اکتشاف نفت و گاز ایران در استان گلستان و مناطق ساحلی حاشیه دریای خزر، گفت: تاکنون برنامه‌هایی به منظور حفاری و اکتشافات تاقدیس های نفت و گاز در استان گلستان انجام گرفته است.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با اعلام اینکه سال گذشته مطالعات زمین شناسی ژئوفیزیکی، کشف سنگها، منبع، مخزن و پوشش و مطالعات ژئوشیمی با همکاری یک شرکت اتریشی در استان گلستان انجام شد، تصریح کرد: در شرایط فعلی تعداد چاه های حفاری شده در گلستان به ١٢ حلقه می‌رسد که از این میان هشت حلقه با هدف شناسایی تاقدیس های گازی بوده که در سه حلقه رگه‌هایی از گاز با توجه به سنگهای شناسایی شده، مشاهده شده است.

عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت با بیان اینکه این هشت حلقه چاه در مناطق شمال غرب آق قلا، منطقه مجاور آق قلا و قزل تپه تا اینچه برون قرار دارد، تبیین کرد: حفاری ها با تاکید روی لایه‌های قهوه‌ای رنگ حفاری شده در ترکمنستان در گرگان یک، اینچه برون و مرز مشترک ایران و ترکمنستان انجام می‌شود.

به گفته قلاوند در چاههای حفاری شده در قزل تپه، میزان حجم گاز مشاهده شده بین ۶ تا هفت میلیون مترمربع فوت در روز است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه تاکنون هزار کیلومتر برش زمین شناسی در کل منطقه انجام و ٧٠ تا ٨٣ برش زمین شناسی و چینه شناسی در منطقه انجام گرفته است، تبیین کرد: هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران هم برای تمامی این کارها تامین اعتبار خوبی تخصیص داده است.

رکن الدین جوادی مدیرعامل شرکت ملی نفت با تاکید بر اهمیت اکتشاف منابع نفت و گاز در شمال و شمال شرق کشور، گفت: در صورت به نتیجه رسیدن برنامه های اکتشافی، صرفه جویی بسیاری در هزینه انتقال انرژی از جنوب کشور خواهد شد.

معاون وزیر نفت تاکید کرد: مرکز ثقل مرزهای شمال شرق ایران و ترکمنستان، استان گلستان است و با توجه به اطلاعات اولیه امید بخش در خصوص وجود میادین نفت و گاز باید مطمئن شویم که سرمایه گذاری در این حوزه با نتیجه مطلوب همراه خواهد بود.

علی اصولی مدیرعامل شرکت نفت خزر هم با بیان اینکه از سال ٨٩ تاکنون مطالعات مجدد شناسایی پتانسیل های هیدروکربنی در استان گلستان آغاز شده است، اظهار داشت: سال ٩٠ پروژه لرزه نگاری دو بعدی با هدف شناسایی ذخایر احتمالی موجود در مرز ایران و ترکمنستان اجرا شد و نتیجه این لرزه نگاری و مطالعات قبلی را به ساختار قابل توجهی در نقاط مرزی و سایر نقاط استان گلستان رساند.

این مقام مسئول یادآور شد: از دهم تیر ماه امسال فعالیت‌های اکتشافی در استان گلستان کلید خورده و تا مهر ماه با آماده سازی جاده، حفاری‌های اکتشافی آغاز می شود.

وی افزود: حفاری های اکتشافی در عمق ٢٩٠٠ متری منطقه صوفیکم انجام خواهد شد و پس از آن برنامه های ذخیره سازی گاز در قزل تپه را دنبال می کنیم و با توجه به اعتبار اختصاص یافته به این موضوع در بودجه سال ٩٤ امیدواریم به نتایج قابل قبول برسیم.

منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

فیلم| مقایسه درآمد نفتی با سود شرکتهای خارجی از تجارت دخانیات در ایران

صفر کردن نیاز بودجه به نفت در کنار خنثی کردن اثرات کاهش درآمد نفتی+جدول

حذف وابستگی بودجه به نفت کجا رفت؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha