کمک‌های مالی آمریکا چه درخواست‌هایی را به دنبال دارد؟

کمک‌های مالی آمریکا چه درخواست‌هایی را به دنبال دارد؟
به گزارش سراج24، فعالان اجتماعی و کشاورزان السالوادوری با موفقیت توانستند در مقابل تلاش های دولت آمریکا پیروز شوند. دولت آمریکا سعی می کرد تا کمک های خود به این کشور را به اجبار کشاورزان السالوادوری به استفاده از بذرهای شرکت مونسانتو گره بزند. شرکت مونسانتو یکی از بزرگتری شرکت های صنایع غذایی در دنیا است که با عقیم کردن بذرها کشاورزهای دنیا را به این شرکت وابسته می کند. لازم به ذکر است که این شرکت تولید کننده بزرگترین بمب شیمیایی دنیا نیز هست که آمریکا آن را در جنگ ویتنام مورد استفاده قرار داد. دولت آمریکا همواره به بهانه کمک های مالی به کشورهای جهان سوم سعی کرده است تا پای شرکت های مواد غذایی را در این کشورهای باز کند و جنگی خاموش را به سرعت آغاز کند.
 
در سال 2013 دولت آمریکا طی "همکاری در چالش‌های قرن"، برنامه ای که در زمان ریاست‌جمهوری جورج بوش ایجاد شده بود مبلغ 227 میلیون دلار به السالوادور کمک حمایتی کرد. درست یک سال بعد و در سال 2014 دولت آمریکا این کشور آمریکای مرکزی را تحت فشار قرار داد تا سیاست‌های اقتصادی و زیست محیطی خود را تغییر دهد تا بتواند شامل فاز بعدی کمک‌های دولت آمریکا شود.
 
 
یکی از درخواست های کلیدی آمریکا جایگزینی بذرهای بومی استفاده شده توسط کشاورزان السالوادوری توسط بذر های شرکت های بزرگ چند ملیتی مانند مونسانتو بود. البته این اولین باری نیست که دولت آمریکا کمک های خود به کشورها دیگر را با منافع مونسانتو گره زده است. شرکت مونسانتو وو دیگر شرکت های بزرگ چند ملیتی در زمان زلزله هایتی و بحران اخیر اوکراین تلاش کردند تا سودهای کلانی از این نابسامانی ها ببرند.
 
منبع:مشرق

اخبار مرتبط

آیا این گرانی سرسام آور و کمرشکن همچنان ادامه خواهد داشت؟

اگر اعتماد میان فعالان اقتصادی و دولت از بین برود دیگر سنگ روی سنگ‌ بند می‌شود؟

نقش صندوق‌های بازنشستگی برای دولت‌ها

0 نظر

ارسال نظر

capcha