جزییاتی از نقش فابیوس در انتقال فرآورده های خونی آلوده به ایران

جزییاتی از نقش فابیوس در انتقال فرآورده های خونی آلوده به ایران
 
به گزارش سراج24،اعلام خبر سفر فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه به ایران در هفته جاری باعث شد تا ناخودآگاه افکار عمومی و بسیاری از رسانه ها خاطره تلخ چگونگی ورود فرآورده های خونی آلوده به ایران و شیوع بیماری ایدز را در دهه ۶۰ به خاطر بیاورند. فاجعه تلخی که فابیوس نخست وزیر وقت فرانسه در آن نقش موثری داشت و حالا ظاهرا قرار است وی بدون هیچ عذرخواهی و محاکمه ای، اواخر همین هفته با فرش قرمز استقبال مقامات ایران مواجه شود تا پس از توافق هسته ای، به عنوان اولین وزیر خارجه کشورهای ۱+۵ به ایران بیاید و برای بازار شرکت های فرانسوی مشتری ایرانی پیدا کند.
فابیوس وزیر خارجه یهودی فرانسه از سال ۱۹۸۴ تا ۱۹۸۶ به مدت دو سال نخست وزیر دولت میتران بود که در دوران نخست‌وزیری او فرآورده های خونی آلوده به ویروس‌های خطرناک در فرانسه توزیع شد و انستیتو مریو فرانسه فراورده فاکتورهای انعقاد خونی آلوده به ویروسHIV و هپاتیت را به برخی از کشورها مانند آلمان غربی، ایتالیا، آرژانتین، عربستان، عراق و ایران و ... صادر کرد. این فاکتور در کمک به انعقاد خون بیماران مبتلا به هموفیلی مصرف می‌شود و در نتیجه سبک‌سری انستیتوی فرانسوی تعدادی از بیماران هموفیلی کشورهای دریافت کننده به ویروسHIV و بیماری ایدز و هپاتیت مبتلا شدند.
همین موضوع سبب شد تا به سراغ آقای علی صابری وکیل پرونده قدیمی فرآورده های خونی آلوده برویم و درباره ابعاد مختلف این پرونده نظر وی را جویا شویم. لازم به ذکر است که آقای صابری امروز تنها عضو نابینای شورای شهر تهران است که با حضور در لیست انتخاباتی اصلاح طلبان موفق به حضور در شورای شهر پایتخت گردید:
 
 
* سلام آقای صابری. لطفا در ابتدا یک توضیح کلی در خصوص این پرونده برای مخاطبین ارائه کنید.
 
- با سلام و عرض ادب خدمت شما. شروع ماجرا از این قرار است که سال ۱۳۷۶ با شکایت کسی که خون فرزند او آلوده شده بود و برای ادای دعوی به دفتر مقام معظم رهبری مراجعه کرده، با پی نوشت مقام معظم رهبری، قوه قضاییه وارد این پرونده می شود.
 
* بیماری اش چه بود؟
 
-دقیقا به خاطر ندارم که ایدز بود یا هپاتیت. البته همه این افراد یا ایدز گرفتند یا هپاتیت. بعضی ها هم هر دو بیماری. البته اولین مورد ایدزی که درایران کشف شد و در یک بچه ۶-۷ ساله بود یکی از موکلین ما در این پرونده بوده است و از همین طریق به این بیماری آلوده شده است که چند سال پیش فوت کردند.
 
به هر حال قوه قضائیه وارد رسیدگی می شود. شعبه ۳۷ دادگاه های عمومی آن زمان مستقر در مجتمع قضایی کارکنان دولت پرونده کیفری ای تشکیل می دهد که متهمین آن برخی مقامات وقت وزارت بهداشت و درمان و سازمان انتقال خون بودند که عملا الان اگر بخواهیم از لحاظ سابقه دولتی در نظر بگیرید باید بازنشسته شده باشند. ۱۸ سال از آن قضیه می گذرد و آنها هم آدم های بی تجربه و تازه کاری نبودند.
 
به هر حال این پرونده تشکیل می شود و تحقیقات بسیار مفصلی در این خصوص صورت می گیرد و مشخص می شود ریشه این بیماری مربوط به یکی محصولات و فرآورده های خونی ای که شرکت مریو فرانسه دهه ۶۰ به ایران وارد کرده بود، بوده است.  البته لازم به ذکر است که خون نبوده که بعضی از دوستان دولتی عمدا یا به اشتباه می خواهند وانمود کنند که خون بوده است که بعدا از آن یک نتایجی را بگیرند که غیر معتبر است. نه فرآورده های خونی بود.
 
الان شرکت مریو ای وجود ندارد چرا که با شرکت منحل شده و با یک شرکت دیگری به نام سنوفی اَوِنتیس ادغام شده که متاسفانه برخی از رسانه ها خبر از ورشکستگی آن دادند که صحت ندارد. این شرکت سنوفی اَوِنتیس همین الان با ایران مراوده مالی دارد و محصولات دارویی به ایران صادرات می کند و در ایران دارای نمایندگی است که مسلما بعد از تحریم مراوده آن بیشتر هم خواهد شد. شاید هم اصلا یکی از برنامه های فابیوس به ایران، تسهیل مراودات این شرکت باشد.
 
به هر حال محصولاتی از شرکت مریو در دهه ۶۰ به ایران وارد شده است. البته این محصولات صرفا به ایران صادر نشده و کشورهای زیادی از این محصولات آلوده شدند که یک نمونه آن در منطقه کشور عراق است  که از آنها شکایت کرده و خسارت گرفته است.
 
یکی هم درباره محصولات تولید داخل خودمان. یک عده ای هستند که عمدا به هپاتیت دچار شدند و از محصولات داخلی استفاده کردند که ربطی به شرکت مریو ندارد. تجهیزات وارداتی برای آن پالایشگاه دارای مشکل بوده که آن بحث هم مطرح است ولیکن ربطی به مریو ندارد و مربوط به شرکت های دیگر خارجی است و من هم درگیر این پرونده نبودند و به هیمن علت نمی توانم توضیحات بیشتری بدهم.
 
این پرونده ادامه پیدا می کند که پس از ۱۸ سال کش و قوس همچنان در دستگاه قضایی ما نافرجام مانده است. از نتایج این تحقیقات و بررسی ها ما استفاده کردیم و این بررسی ها شامل اداره آگاهی، سازمان بازرسی های کشور و اداره پزشک قانونی و همه این ها بوده است. من در محاکم برای ۳۰۰۰ نفر دادخواست تنظیم کردم که ۲۰۰۰ پرونده مورد رسیدگی قرار گرفت و رای صادر شده است و نزدیک ۱۰۰۰ پرونده نیز همچنان در دادگستری مفتوح است که البته من برای سرنوشت آنها خوش بین نیستم چرا که عددهایی که برای خسارت تعیین می شود به هیچ عنوان قابل ملاحظه و معقول نیست و از نظر من این پرونده ها عملا به مرگ مغزی دچار شده اند چرا که مسیر بحث دیگر مسیر حقوقی نیست به این علت که شما با هر کسی در وزارت بهداشت صحبت می کنید می گوید علی صابری مبالغ خیلی کلانی پول در این پرونده ها نصیبش شده است.
 
 
به هر حال این کشور دستگاه اطلاعاتی دارد، دستگاه قضایی دارد، دستگاه امنیتی دارد و می توانند شرایط مالی من را بررسی کنند. من همین جا در ایران هستم و تا به حال نه به اروپا و نه به آمریکا رفته ام و نه تاکنون پول از کشور خارج کرده ام. همه اموال من هم مشخص است. کار برای تیم مبارزه با من نه سخت است و نه راهگشا. چرا که آن هایی که زجرش را می کشند و نیاز به برنامه حمایتی از سوی دولت دارند. آنهایی که به سیروز کبدی دچاراند درمان بشوند و یا آن هایی که نیستند به این بیماری دچار نشوند، اعم از اینکه دیه گرفته باشند یا نگرفته باشند از این اقدامات سیاسی بهره ای نمی گیرند و هر روز به زجرشان افزوده می شود. من که یک وکیل ساده هستم و اتفاق خاصی برای من رخ نخواهد داد.
 
 
* البته این افراد میلیون ها دلار هم خسارت و دیه بگیرند، هیچگاه جبران زجری که می کشند نمی شود.
 
- این که این مورد دادگاهی بشود و دائم ایراد بگیرند و واو من را ایراد بگیرند و دعوی را رد کنند و دوباره دعوی اقامه بشود و سال ها این پرونده ادامه پیدا کند، هیچ دردی از این بیماران دوا نخواهد کرد. شما به عنوان یک اهل رسانه از آقای محمد جواد لاریجانی که نماینده حقوق بشری قوه قضاییه هستند که سالانه گزارش حقوق بشری ایران را هم به سازمان ملل ارائه می کند بپرسید آیا از دیدگاه ایشان، قوه قضاییه و حقوق بشر، این قضیه قابل پیگیری برای دولت فرانسه هست یا نه؟
 
ایشان جواب خواهد داد. یا می گوید بلی و یا نه و اگر بگوید بلی که چه اقدامی تا کنون آنها انجام دادند؟ یا اگر کاری نکردند از این به بعد چه کاری می خواهند بکنند؟
 
 
* علیه شرکت مریو دعوی از سوی ایران صورت نگرفت؟
 
- دولت ایران در هیچ یک از دوره های هرگز علیه این شرکت و دولت فرانسوی اقامه دعوی نکرده و شکایتی نداشته است. زیرا، قطعا اگر اینگونه بود حتما می توانستیم خسارت خودمان را همچون سایر کشورهای دیگر، بگیریم. وقتی دولت پذیرای فابیوس که نماینده دولت فرانسه است می شود یعنی اینکه هیچ گونه ادعایی علیه این پرونده از فرانسه ندارد وگرنه شما هیچگاه پذیرای کسی که دستان وی به خون هزاران ایرانی آلوده است نمی شوید و این برخلاف تمامی اصول انسانیت است.
 
 
* در مجموع چه تعدادی آلوده شدند از این طریق؟
 
- حدودا ۳۵۰۰ نفر
 
 
* چه تعدادی فوت کردند؟
 
- بالغ بر ۲۰۰ نفر فوت کردند که بخاطر این بیماری بود.
 
 
*  ما هم امیدواریم هم ایشان و هم دیگر مسئولین کشور در خصوص عملکرد خود در این قضیه پاسخگو باشند.
من هم از شما متشکرم.
 
منبع:سایت رجا نیوز

اخبار مرتبط

ایران از هیچ کوششی برای حمایت از ملت فلسطین دریغ نخواهد کرد

منتظر نقطه عطف روابط ایرانی‌ها و افغانستانی‌ها هستیم

«ایران» خانه دوم شهید «نسیم افغانی» است

0 نظر

ارسال نظر

capcha