لحظه‌به‌لحظه با مذاکرات وین/بروز می شود

لحظه‌به‌لحظه با مذاکرات وین/ برنامه جامع اقدام مشترک ظرف چند روز آینده به شورای امنیت می‌رود/ اوباما: ایران 98 درصد اورانیوم غنی‌شده خود را کاهش می‌دهد /متن کامل بیانیه مشترک ظریف - موگرینی

لحظه‌به‌لحظه با مذاکرات وین/ برنامه جامع اقدام مشترک ظرف چند روز آینده به شورای امنیت می‌رود/ اوباما: ایران 98 درصد اورانیوم غنی‌شده خود را کاهش می‌دهد /متن کامل بیانیه مشترک ظریف - موگرینی
به گزارش سراج24، امروز سه‌شنبه، هجدهمین روز هشتمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و مجموعه «1+5» در «وین» اتریش است و احتمال می‌رود روز پایانی مذاکرات باشد.
 
قرار است ظهر امروز نشست فراگیر وزرای خارجه ایران و «1+5» برگزار و جمع‌بندی نهایی مذاکرات اعلام شود. خبرگزاری تاس به نقل از منابع دیپلماتیک نوشته است پس از جمع‌بندی مذاکرات، پیش‌نویس قطعنامه مربوطه ظرف مدت کوتاهی به شورای امنیت سازمان ملل می‌رود.
 
اخبار روزهای گذشته فارس درباره مذاکرات وین را می‌توانید در اینجا مشاهده کنید. برای عضویت در خبرنامه «ایران در جهان» نیز اینجا را کلیک کنید.
 

* * * *

17:07  فیلم/ اظهارات روحانی پس از ارائه بیانیه مشترک مذاکرات هسته‌ای-1

16:32   آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز جزئیات نقشه راه مشترک برای حل مسئله ابعاد احتمالی نظامی را منتشر کرد.

16:21 وبگاه شبکه خبری الجزیره در یادداشتی به اشتباهات سیاستمداران و نویسندگان عربی در قبال تحلیل و نوع رفتار با توافق هسته‌ای ایران و 1+5 پرداخت.


16:31 المیادین در یادداشتی نوشته است که یکی از افراد گروه 1+5 در دیدار با یکی از اعضای گروه ایرانی خطوط قرمز رسم شده از سوی رهبری ایران را عامل امتیاز‌گیری تیم ایرانی از گروه 1+5 ذکر کرده است.


16:07 سخنگوی نخست وزیر انگلیس در واکنش به حصول توافق میان ایران و گروه 1+5 گفت که این توافق فرصتی برای ایران است تا از مزایای اقتصادی آن بهره مند شود.

16:11 اولاند: توافق محکم با ایران بیش از 10 سال پایدار خواهد بود. رئیس جمهور فرانسه تاکید کرد که توافقنامه هسته‌ای سه‌شنبه بین ایران و قدرت های جهانی به اندازه کافی مستحکم است که حداقل برای 10 سال پایدار و بادوام باشد. (بیشتر بخوانید)

16:05 اشتاین‌مایر: 12 سال نزاع خطرناک و 35 سال عدم گفتگو را پشت سر گذاشتیم. وزیر خارجه آلمان در سخنانی گفت: این یک روز تاریخی است، ما 35 سال عدم گفتگو و بیش از 12 سال از یک نزاع خطرناک را پشت سر گذاشتیم. (بیشتر بخوانید)

15:59 موسسه تحقیقات صلح بین الملل: توافق ایران مسیر جایزه صلح نوبل برای ظریف را هموار می‌کند. مدیر برنامه خلع سلاح و منع اشاعه اسلحه در موسسه تحقیقات صلح بین المللی استکهلم تاکید کرد که توافق هسته‌ای حاصل شده بین ایران و قدرت های جهانی مهمترین توافق هسته‌ای مهم چند جانبه است که طی دهه‌های اخیر به دست آمده است. (بیشتر بخوانید)

 

15:48 هاموند: به حمایت از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس ادامه می‌دهیم. وزیر خارجه انگلیس پس از توافق هسته‌ای و برای تسکین نگرانی برخی کشورهای عربی گفت ما موضع خود را در حمایت از کشورهای حاشیه خلیج فارس در مقابل دخالت ایران در مسائل داخلی آنها حفظ می کنیم. (بیشتر بخوانید)

وزیر خارجه اتریش:سپتامبر به همراه رئیس جمهور به ایران سفر می‌کنم. وزیر امور خارجه اتریش ضمن استقبال از انتهای مذاکرات گفت که ماه سپتامبر به همراه رئیس جمهور کشورش به تهران سفر می‌کند. (بیشتر بخوانید)

15:41 بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، رسیدن به توافق نهایی هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 را به رهبر معظم انقلاب و رئیس‌جمهوری ایران تبریک گفت. (بیشتر بخوانید)

15:33 اوباما: ایران 98 درصد از اورانیوم غنی‌شده خود را کنار خواهد گذاشت. رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی خود پس از توافق میان ایران و 1+5 گفت که ایران 98 درصد از اورانیوم غنی‌شده خود را کنار خواهد گذاشت. (بیشتر بخوانید)

بیانیه مشترک ظریف - موگرینی: این پایان مذاکره و تداوم همکاری مشترک است

 

متن کامل این بیانیه که روز سه شنبه به دو زبان انگلیسی و فارسی ، وزیر امور خارجه و هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرائت کردند به این شرح است:امروز یک روز تاریخی است. برای ما افتخار بزرگی است که اعلام کنیم که به یک توافق درمورد موضوع برنامه هسته ای ایران دست یافته ایم.

با شجاعت، اراده سیاسی، احترام متقابل و مدیریت عالی، ما آنچه را که دنیا بدان امید بسته بود به سرانجام رساندیم: یک تعهد مشترک به صلح، تلاش مشترک برای امن تر کردن دنیایمان. امروز همچنین یک روز تاریخی است، بدان جهت که ما در حال ساخت شرایط لازم برای اعتماد و ایجاد فصل جدیدی در روابطمان هستیم.

این دستاورد محصول یک تلاش جمعی است.

هیچ کس تصور نمی کرد که این کار آسانی باشد. تصمیمات تاریخ ساز هرگز آسان نیستند. ولی به رغم همه فراز و فرودهای این مذاکرات و تمدیدهای مکرر، امید و اراده ما را قادر ساخت تا بر همه لحظات دشوار فائق آییم. ما همواره واقف بوده ایم که در قبال نسل حاضر و نسل های آینده مسئولیت داریم.

به یمن تعامل سازنده همه طرف ها، و تعهد و توانایی هیات هایمان، ما با موفقیت مذاکرات را به انجام رسانده و اختلافی را که بیش از 10 سال به درازا کشیده بود، حل و فصل کردیم.

طی دهه گذشته، افراد بسیاری در پیشبرد این مذاکرات دشوار نقش داشته اند و ما از همه آنها تشکر می کنیم، همانطور که مایلیم از آژانس بین المللی انرژی اتمی برای نقش اساسی و همکاری نزدیک آن، و نیز از دولت اتریش برای حمایت و مهمان نوازی اش سپاسگزاری کنیم.

ما، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی و امنیتی و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، همراه با وزرای امور خارجه جمهوری خلق چین، فرانسه، آلمان، فدراسیون روسیه، انگلیس و ایالات متحده آمریکا، پس از ماه ها کار فشرده در سطوح و اشکال مختلف، در اینجا در وین گرد هم آمدیم تا متن «برنامه جامع اقدام مشترک» را بر مبنای مولفه های اساسی که در تاریخ 13 فروردین ماه در لوزان سوئیس مورد موافقت واقع گردید، مذاکره کنیم.

امروز، ما متن نهایی «برنامه جامع اقدام مشترک» را مورد توافق قرار دادیم.

گروه 1+5 و جمهوری اسلامی ایران از این «برنامه جامع اقدام مشترک» تاریخی که ماهیت منحصرا صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را تضمین کرده و نشانگر تغییر بنیادین در رویکرد آنها نسبت به این موضوع می باشد، استقبال می کنند. آنها انتظار دارند که اجرای کامل این برجام نقشی مثبت در صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی ایفا نماید. ایران مجددا تاکید می نمایدکه تحت هیچ شرایطی در پی سلاح های هسته ای، ساخت یا تحصیل آنها نخواهد بود.

برجام دربرگیرنده برنامه‏ی بلندمدت ایران مشتمل بر محدودیت های توافق شده در مورد برنامه هسته ای ایران بوده، و لغو جامع همه تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد و نیز تحریم های چندجانبه و یکجانبه مرتبط با برنامه هسته ای ایران، شامل گام هایی برای دسترسی در زمینه های تجارت، فن آوری، تامین مالی و انرژی، را موجب خواهد شد.

برنامه جامع اقدام مشترک، مشتمل بر یک متن اصلی و 5 پیوست فنی در مورد موضوعات هسته ای، تحریم ها، همکاری در زمینه انرژی هسته ای صلح آمیز، تاسیس کمیسیون مشترک، و برنامه اجرایی می باشد. این اسناد با ذکر جزئیات و بسیار دقیق و پیچیده هستند بنابراین نمی توان خلاصه کاملی از آنها در اینجا ارائه کرد.

متن کامل و پیوست های آن در دسترس عموم قرار خواهد گرفت و ظرف چندروز آینده توسط گروه 1+5 برای تایید توسط شورای امنیت به آن شورا تسلیم خواهد شد.

ما می دانیم که این توافق مورد تدقیق و تامل ژرف قرار خواهد گرفت. اما آنچه که ما امروز اعلام می کنیم تنها یک توافق نیست، بلکه یک توافق خوب است. توافقی خوب برای همه طرف ها و برای کل جامعه بین الملل.

این توافق فرصت های جدیدی را خواهد گشود و گامی است رو به جلو برای پایان دادن به بحرانی که بیش از 10 سال به طول انجامیده است.

ما متعهدیم تا اطمینان حاصل کنیم که با کمک آژانس بین المللی انرژی اتمی، این برنامه اقدام به طور کامل اجرا شود.

این پایان مذاکرات ماست اما پایان کار مشترک ما نیست. ما همچنان این وظیفه خطیر را مشترکا دنبال خواهیم نمود و از جامعه بین المللی می خواهیم که از اجرای این تلاش تاریخی حمایت کند.

15:33 سخنرانی اوباما در مورد جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5.

15:18 بیانیه پایانی مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 در وین. وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیانیه پایانی مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 در وین را قرائت کردند. (بیشتر بخوانید)

15:06 مسکو: تمامی تحریم‌های مالی و اقتصادی ایران لغو خواهد شد. وزارت خارجه روسیه با استقبال از توافق هسته‌ای ایران و 1+5 گفت که تمامی تحریم‌های مالی و اقتصادی ایران لغو خواهد شد و شرکت‌های اروپایی همکاری خود را با تهران از سر می‌گیرند. (بیشتر بخوانید)

15:05 متن کامل برنامه جامع اقدام مشترک به زبان انگلیسی از سوی طرف روسی منتشر شد. (متن برنامه جامه اقدام مشترک)

15:00 استقبال پوتین از به سرانجام رسیدن مذاکرات هسته‌ای ایران. رئیس جمهور روسیه از به سرانجام رسیدن مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 استقبال کرد.

14:57 کری نیز پس از اوباما سخنرانی خواهد کرد.

14:50 البرادعی: مذاکره بر اساس صداقت و احترام تنها راه‌حل مناقشات است. مدیرکل سابق آژانس انرژی اتمی پس از جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی اعلام کرد که مذاکره بر اساس اعتماد و صداقت تنها راه حل مناقشات است. (بیشتر بخوانید)

14:50 بان‌کی‌مون: سازمان ملل آماده همکاری برای اجرای توافق هسته‌ای است. مدیر کل سازمان ملل از آمادگی این سازمان برای کمک به اجرای توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 خبر داد. (بیشتر بخوانید)

14:46 مقام اسرائیلی: نسخه‌ای از توافق هسته‌ای را دریافت کردیم. یک مقام اسرائیلی گفت که نسخه‌ای از توافق هسته‌ای ایران و 1+5 به دست رژیم صهیونیستی رسیده است. (بیشتر بخوانید)

14:37 لاوروف: روسیه فعالانه در اجرای مراحل توافق هسته‌ای ایران مشارکت می‌کند. وزیر خارجه روسیه گفت که این کشور فعالانه در اجرای مراحل توافق هسته‌ای ایران مشارکت خواهد کرد.

14:29 معاون صدراعظم آلمان هفته آینده به ایران سفر می‌کند. یک مقام نزدیک به دولت آلمان گفت: سیگمار گابریل معاون صدراعظم و وزیر اقتصاد آلمان یکشنبه آینده وارد تهران خواهد شد.

14:26 یعلون: ایران پیروزمندانه از مذاکرات خارج شد. وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در واکنش به پایان مذاکرات هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی اذعان کرد که ایران از مذاکرات پیروزمندانه خارج شده است. (بیشتر بخوانید)

14:16 باراک اوباما درباره مذاکرات وین سخنرانی می‌کند. رئیس جمهور آمریکا ساعت 15:30 به وقت تهران درباره مذاکرات هسته‌ای ایران سخنرانی می‌کند.

14:10 فابیوس: توافق وین ماهیت صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران را تضمین می‌کند. وزیر خارجه فرانسه گفت توافق وین ماهیت منحصرا صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را تضمین می‌کند. (بیشتر بخوانید)

14:01 جزئیات موارد مندرج در برنامه جامع اقدام مشترک بین ایران و 1+5. (بیشتر بخوانید)

13:54 ایران و آژانس برای حل وفصل تمامی موضوعات تا پایان 2015 توافق کردند. بر اساس توافقی که امروز بین صالحی و آمانو امضا شده است مدیرکل آژانس بین الملی انرژی اتمی تا 15 دسامبر(24 آذر) برآوردی نهایی درباره حل و فصل تمامی موضوعات فعلی و باقی مانده درباره فعالیت های هسته‌ای ایران را به شورای حکام ارائه می‌کند. (بیشنر بخوانید)

13:30 کاهش قیمت جهانی نفت تحت تاثیر مذاکرات هسته‌ای ایران. قیمت نفت امروز سه شنبه پس از دستیابی ایران و قدرت‌های جهانی به جمع بندی اولیه بر سر برنامه هسته‌ای ایران با کاهش بیشتری روبرو شده است. (بیشتر بخوانید)

13:25 اظهارات موگرینی و ظریف در انتهای نشست عمومی وزاری خارجه ایران و گروه 1+5. (بیشتر بخوانید)

13:23 صالحی: درباره تمام مسائل گذشته با رعایت خطوط قرمز توافق کردیم. رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت که درباره تمام مسائل گذشته با رعایت خطوط قرمز توافق کردیم. (بیشتر بخوانید)

13:23 آخرین نشست عمومی وزرای خارجه ایران و گروه 1+5 برگزار شد.

13:08 ایتارتاس: ایران موافقت کرد تا اورانیوم بالاتر از 3.67 درصد غنی سازی نکند. یک منبع آگاه امروز سه شنبه تاکید کرد که ایران موافقت کرده است که به مدت 15 سال اورانیوم بالاتر از 3.67 درصدی غنی سازی نکند. (بیشتر بخوانید)

12:52 مذاکره‌کنندگان عازم مقر سازمان ملل در وین شدند. هیئت های مذاکره کنندگان کشورهای 1+5 و ایران به همراه نمایندگان رسانه ها برای شرکت در مراسم قرائت بیانیه مشترک توسط وزیر خارجه کشورمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عازم مقر سازمان ملل در وین شدند.

12:35 ««ریچارد دالتون» سفیر سابق انگلیس در ایران در گفت‌و‌گو با شبکه رادیویی بی‌بی‌سی ۴ از اسرائیل خواست توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ را بپذیرد و ادامه داد این توافق به تقویت امنیت در منطقه می‌افزاید.‎


12:26 تحلیلگر سوری جمع‌بندی گروه 1+5 با ایران در مذاکرات هسته‌ای وین را نتیجه صبر چندین ساله ملت ایران توصیف و تاکید کرد: خطوط قرمز و «نه‌ها»یی که رهبر معظم انقلاب ایران برای مذاکرات وین ترسیم کرده بود موجب عقب‌نشینی آمریکایی‌ها شد.


12:25 نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در ادامه اظهارنظرهایش در قبال مذاکرات هسته‌ای گفت که «توافق هسته‌ای ایران یک اشتباه بد تاریخی است».

12:20 آمانو: این نقشه راه روندی را شروع می‌کند که تا انتهای سال ٢٠١٥ است. جلسه‌های فنی و تدابیر فنی انجام می‌شود و توافق جداگانه درخصوص پارچین انجام خواهد شد


12:19 ٢٨ روز مذاکره فشرده در وین در راستای نگارش برنامه جامع اقدام مشترک پایان یافت.


11:55 یک مقام نزدیک به تیم مذاکره کننده ایرانی گفت: جمعبندی ۲۲ ماه مذاکرات انجام شده در دوره‌های مختلف طی روز جاری اعلام خواهد شد.


11:46 «تزیپی هوتوولی» معاون وزیر خارجه رژیم صهیونیستی با اشاره به خبرها درباره توافق هسته‌ای گفت که این «تسلیم شدن» است و تل‌آویو با ابزارهای دیپلماتیک مانع آن خواهد شد.


11:44 خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک بخش‌هایی از جزئیات جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای از جمله روند رفع تحریم‌های تسلیحاتی را منتشر کرده است.

11:30 عکاسان و تصویربرداران راهی مقر سازمان ملل و خبرنگاران نیز عازم مرکز رسانه‌های اتریش شدند
 
10:35 کاترین ری سخنگوی موگرینی رسماً برگزاری نشست جامع در ساعت 13 به وقت تهران و پس از آن نشست خبری در آستریا سنتر را تائید کرد
 
08:20  جلسه معاونان وزرای خارجه ایران و «1+5» تا ساعت چهار و نیم بامداد طول کشید.
معاونان و مدیران سیاسی «پنج به‌علاوه یک» از ساعت 8 صبح (به وقت محلی-10:30 تهران) نشست هماهنگی داخلی خواهند داشت.
 
07:44 بلومبرگ: رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران مرحله‌به‌مرحله است و 8 سال طول می‌کشد 
 
06:37 ریانووستی: نامی از برداشتن فوری تحریم‌ها در توافق نهایی نیامده
 
خبرگزاری تاس: تا پایان سال در خصوص برداشتن تحریم‌ها توافق خواهد شد
 
05:50 حمله شدید «رون درمر» سفیر رژیم صهیونیستی در آمریکا به توافق احتمالی هسته‌ای. او مدعی شد: «اسرائیل و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، نه بر روی میز مذاکرات، بلکه در منوی مذاکرات بوده‌اند».  بر اساس این کنایه، وی مدعی است که منافع رژیم متبوعش و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 نادیده گرفته شده است.
 
05:35  اخبار و اطلاعات واصله حکایت از آن دارد که جلسه وزرای خارجه ایران و شش کشور موسوم به 1+5، در ساعت 10:30 به وقت وین (13 به وقت تهران) قطعی شده است
 
05:01 اتحادیه اروپا اجرای تحریم‌های ایران را تا پایان سال متوقف می‌کند 
 
04:56 تا این لحظه هنوز زمان دقیق نشست عمومی وزرای خارجه ایران و 6 کشور در مقر سازمان ملل نهایی نشده است
 
04:44 ساعت 10:00 به وقت وین نشست جامع در مقر سازمان ملل برگزار می‌شود
 
04:25 خبرنگار روس از اعلام جمع‌بندی مذاکرات در ساعت 8:30 به وقت گرینویچ (13:00 به وقت تهران) خبر داد
 
04:25 فابیوس 45 دقیقه دیگر برای خبرنگاران فرانسوی نشست توجیهی برگزار می‌کند
 
04:18 سی ان ان: توافق انجام شده و فقط کاغذهای توافق در حال آماده شدن است
 
04:11 لاوروف زمان خروج از هتل گفت، «می‌روم بخوابم»
 
04:11 رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا گفته رأی‌گیری درباره متن توافقنامه هسته‌ای احتمالی ایران و گروه 1+5 تا ماه سپتامبر انجام نمی‌شود.
 
04:05 سایر وزرای خارجه در حال خروج از هتل هستند
 
04:05 ظریف، کری، اشتاین مایر و هاموند به گفت‌وگو نشستند
 
04:04 جلسه سازمان ملل به احتمال قوی امشب نخواهد بود
 
03:58 جلسه معاونان همچنان ادامه دارد
 
03:55 یک خبرگزاری انگلیسی از قول منبع خود مدعی شده پیش‌نویس متن توافق هسته‌ای بین ایران و 1+5 خواستار دسترسی سازمان ملل به تمامی سایت‌های مشکوک ایران است.
 
03:52 نشست داخلی 6 کشور پس از یک ساعت پایان یافت
 
03:45 خبرگزاری تاس روسیه نوشته است که وزیر خارجه ایران هم به زودی به نشست 1+5 ملحق می‌شود. این خبرگزاری نشست کنونی را «تعیین‌کننده» توصیف کرده است
 
03:40 روحانی پس از اعلام جمع بندی بصورت زنده با مردم صحبت می‌کند
 
03:33 یک روزنامه صهیونیستی گزارش داده نخست‌وزیر این رژیم، کنگره آمریکا را آخرین تیر ترکش برای جلوگیری از توافق هسته‌ای ایران و 1+5 می‌بیند
 
03:33 شورای امنیت سازمان ملل متحد هشت قطعنامه علیه ایران دارد که در چهار قطعنامه آن تحریم‌های شدیدی بر مبادلات تکنولوژی، خرید و فروش سلاح و تجهیزات هسته‌ای وضع شده است و قرار است این تحریم‌ها با قطعنامه جدید لغو شوند
 
03:23 نشست عراقچی و روانچی با شرمن و رابرت مالی آغاز شد
 
03:01 وزیر خارجه چین در نشست داخلی 1+5 حضور پیدا نکرد و به جای او سفیر چین در این جلسه حاضر شد
 
02:45 جلسه وزرای خارجه1+5 آغاز شد به منظور هماهنگی داخلی
 
02:36 مسئول رسانه‌ای تیم مذاکره‌کننده آمریکا شایعات مربوط به زمانبندی امشب را رد کرد.
 
02:26 دیپلمات ایرانی به خبرنگار سی ان ان: بسیار نزدیک شده‌ایم اما هنوز نرسیده‌ایم
 
02:20 فیلمبرداران راهی مقر سازمان ملل در وین شدند تا از مراسم قرائت متن توافق به طور زنده گزارش تهیه کنند
 
02:04 نشست ظریف، کری و موگرینی تمام شد
 
01:42 وزرای خارجه ایران، آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از دقایقی قبل به گفت‌وگو پرداختند و نشست معاونان و کارشناسان نیز در جریان است
 
00:59 خبرگزاری رویترز مدعی شده که خبر اعلام جمع بندی بامداد امشب صحت ندارد
 
00:29 به خبرنگاران حاضر در وین اعلام شده است که فعلا در محل برگزاری مذاکرات بمانند. به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، دلیل اعلام بامداد جمع‌بندی مذاکرات، این است که برخی از وزرا قصد دارند زودتر وین را ترک کنند
 
00:27 آسوشیتدپرس: جمع‌بندی مذاکرات احتمالا تا ساعاتی دیگر اعلام می‌شود خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دیپلمات‌ها مدعی شده است که توافق هسته‌ای بامداد سه‌شنبه اعلام می‌شود
 
00:26 خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دیپلمات‌ها مدعی شده است که توافق هسته‌ای بامداد سه‌شنبه اعلام می‌شود
 
این دیپلمات که خواسته نامش فاش نشود، به خبرنگاران گفته است که به احتمال زیاد توافق ساعت 2 بامداد به وقت وین (4:30 به وقت تهران) با حضور وزرای خارجه هفت کشور، اعلام می‌شود
 
00:26 وزارت خارجه اتریش:کنفرانس خبری در آستریا سنتر خواهد بود/ مراسم پایانی در مقر سازمان ملل در وین
 
00:10 روایت گاردین از روند اجرای توافق هسته‌ای احتمالی ایران و 1+5 
 
23:25 نشست معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا ادامه دارد
 
23:52 یک دیپلمات اروپایی: پرانتزها پر شده/اختلاف بر سر متن قطعنامه شورای امنیت است
 
22:55 یک مقام آمریکایی: گزارش‌ها درباره اتمام متن انگلیسی صحت ندارد
 
22:51 واشنگتن: تا زمانی که متن در پایتخت‌ها بررسی نشود، توافق اعلام نمی‌شود
 
22:41 منبع نزدیک به مذاکرات: هیچ ضرب الأجلی برای مذاکرات جاری تعیین نشده که نیازمند تمدید باشد
 
23:15 شام کاری 1+5
 
22:21 وزیر امور خارجه در بالکن کوبورگ در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا فردا به تهران برمی‌گردید؟ با بیان اینکه فردا هم کار داریم، عنوان کرد که تمدیدی در کار نیست
 
مذاکرات جاری وین، ادامه هشتمین دور رایزنی‌های هسته‌ای در این شهر اتریشی است که در سطح معاونان و در راستای نگارش برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از 27 خرداد ماه آغاز شد.
 
جان کری وزیر خارجه آمریکا جمعه (پنجم تیر ماه) به وین آمد و یک روز بعد (ششم تیر) هم محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران راهی این شهر شد و البته یکشنبه شب وین را ترک و به تهران بازگشت و از روز سه‌شنبه (نهم تیرماه) و پایان ضرب الاجل تمدید هفت ماهه توافق ژنو به همراه علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و حسین فریدون دستیار ویژه رئیس جمهور در وین حضور دارد.
 
امروز از زمانی که وزرای خارجه ایران و آمریکا به مذاکرات معاونان پیوستند 16 روز می‌گذرد و این مذاکرات در سطوح مختلف در هتل پله کوبورگ شهر وین در جریان است.
 
در این مدت شهر وین بارها شاهد رفت و آمد وزرای خارجه عضو 1+5 و موگرینی بود. حضور چند باره یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در هتل محل مذاکرات و دیدارهایش با وزرای خارجه از جمله ظریف از دیگر تحولات این روزها بود. آمانو هم 11 تیر ماه سفری یک روزه به تهران داشت و با حسن روحانی رئیس جمهور و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد و پس از چند روز نیز یک هیأت از آژانس به ریاست معاون آمانو راهی تهران شد. در این مدت برنامه اقدام مشترک (توافقنامه ژنو) برای دو بار تمدید شد، یک بار تمدید یک هفته‌ای و بار دوم هم تا روز دوشنبه (فردا 22 تیر ماه). 
 
در این روزها پیام یوتیوبی ظریف خطاب به 1+5 که به آنها توصیه کرد دست از دشمنی بردارند و رویکردی معقولانه در پیش گیرند، واکنش جان کری را به همراه داشت و به میان خبرنگاران آمد. پیام توئیتری ظریف به طرف مقابل اعلام کرد که نمی‌توانند در میانه راه مواضعشان را تغییر دهند و پس از آن بیانیه‌ای که کری قرائت کرد و گفت که اگر تصمیمات سختی اتخاد نشود حاضریم بازگردیم از دیگر رویدادهایی بود که وین در این مدت شاهدش بود.
 
در روز پانزدهم نیز رایزنی‌های کری و ظریف، صالحی و مونیز ادامه یافت. روزهای شانزدهم نیز با دیدارها دو و چند جانبه و نیز گفت‌وگوهای داخلی 1+5 همراه بود. در روز هفدهم بیش از هر روز دیگر سخن از توافق در جریان بود.
 
منبع:فارس

اخبار مرتبط

حکم شرعی استخراج ارزهای مجازی از نظر محققان اقتصاد اسلامی

کلیپ نوشت| جهان پس از کرونا چگونه خواهد بود

آقازاده‌هایی که در زندان اوین هستند؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha