هایدن:

ایران برای آمریکا خطرناک‌تر از داعش است

ایران برای آمریکا خطرناک‌تر از داعش است
به گزارش سراج24، «مایکل هایدن» پیش از این رئیس سازمان جاسوسی آمریکا (CIA) و آژانس امنیت ملی این کشور (NSA) بوده است. وی که یکی از مهره‌های کلیدی در دوران ریاست‌جمهوری «جرج بوش» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا محسوب می‌شود در موضع‌گیری درباره تحولات خاورمیانه، ایران را برای آمریکا خطرناک‌تر از داعش دانست و گفت که در دوران تصدی مسئولیت وی در فاصله سالهای 1999 تا 2005 هرگز بحران‌هایی شبیه به آنچه اکنون در مناطق بحران‌زده مثل عراق و سوریه رخ می‌دهد را مشاهده نکرده است.
 
وجود داعش، القاعده، گروه‌های کرد، سنی و شیعه و علوی از مواردی هستند که وی به آنها اشاره کرده است.وی معتقد است که تلاش می‌شود که مسئله القاعده حل شود اما تقریبا هیچ پیشرفتی به دست نیامده و حتی بدتر شده است. در منطقه خاورمیانه دشوار است که سیاستی را پیش برد.
 
هایدن از کردها با عنوان بهترین هم‌پیمان آمریکا در منطقه نام برد و با تاکید بر این ادعا که دولت اوباما از عراق متحد حمایت می‌کند گفت که به عنوان مثال این در تصمیم آمریکا مبنی بر فرستادن سلاح برای کردها تاثیر دارد.
 
 روزنامه آلمانی ولت همچنین از وی پرسید که آیا می‌توان تصور کرد که عراقی فدرالیزه  شده وجود داشته باشد در شرایطی که قدرت‌های منطقه‌ای یعنی ایران و ترکیه استقلال ترکیه را نمی‌پذیرند؟
 
این مقام آمریکایی گفت که آمریکا از این اقدام به شدت حمایت می‌کند . وی مخالفان چنین اقدامی را درک می‌کند چرا که قبل از این عراق تحت حاکمیت عثمانی بوده است  و عراق به شکل کنونی وجود نداشته بود.
 
هایدن همچنین گفت: « من تصور نمی‌کنم که عراق و سوریه بار دیگر قدرت بگیرند. از این رو باید موارد دیگری را درنظر گرفت. به همین دلیل از مسلح کردن کردها حمایت می‌کنیم.»
 
در بخش دیگری از این گفت‌وگو به مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 اشاره شده هایدن در این مورد گفت: « من بسیار نگران هستم. توافقی خوب با ایران به این کشور حق می‌دهد که دارای صنایع هسته‌ای باشد و بتواند ظرف 12 ماه بمب بسازد. توافق ایران را در خانواده ملل قرار می‌دهد و تحریم‌ها علیه این کشور لغو می‌شوند بدون اینکه بدانیم آیا ایران کوچکترین تمایلی دارد تا بی ثباتی در هژمونی منطقه را کنار بگذارد.»
 رئیس پیشین سازمان سیا در بخش پایانی این گفت‌وگو از داعش به عنوان بزرگترین خطر منطقه یاد کرد اما ایران و گسترش برنامه هسته‌ای این کشور را تهدید جدی برای آمریکا دانست.
 
منبع:فارس

اخبار مرتبط

تمجید صالح از نقش ایران در حمایت از عراق

فرانسه: در برجام می‌مانیم

آمریکا در آرزوی کاپیتولاسیون جدید!

0 نظر

ارسال نظر

capcha