نگرانی کری از «دبه» دوباره اوباما

نگرانی کری از «دبه» دوباره اوباما

به گزارش سراج24،مذاکرات هسته ای ایران و اعضای ۱+۵ در هتل کوبورگ وین وارد ساعات و لحظات حساسی شده است. طی ساعات اخیر مذاکرات فشرده ای میان وزرای امور خارجه ایران و اعضای ۱+۵ در جریان بوده است. موضوعات اختلافی مانند شیوه و فوریت برداشته شدن تحریم ها و بازرسی های فراپادمانی و حدود و ثغور تحقیق و توسعه هسته ای همچنان میان طرف های مذاکره کننده مورد بحث قرار می گیرد.

از سویی؛ در حالی که رسانه های غربی در صددند مواضع طرف آمریکایی در مذاکرات هسته ای را شفاف و قاطع توصیف کنند، اما اخبار موثق از منابع نزدیک به دیپلمات های اروپایی حاکی از آن است که جان کری هنوز شفافیت لازم را در مذاکرات هسته ای از خود بروز نداده و با وجود اصرار و تاکید چین، روسیه و حتی کشورهای آلمان و انگلیس، نظر نهایی اوباما را به مذاکره کنندگان ارشد دیگر کشورها ابلاغ نکرده است.

در این خصوص یک منبع آگاه غربی نزدیک به مذاکرات در محل هتل کوبورگ وین به خبرنگار اعزامی مهر اعلام کرد: «دلیل اصلی نگرانی کری، تکرار بازی اوباما در جریان مذاکرات وین ۸ (مذاکرات آذرماه سال گذشته) است، جایی که کری در دقایق پایانی مذاکرات ناچار شد همه توافقاتی را که با ایران صورت داده بود به دستور رئیس جمهور آمریکا بر هم بزند.»

 نگرانی کری از دبه کردن دوباره اوباما در روزها و ساعات پایانی مذاکرات هسته ای تقویت شده است. همین موضوع سبب شده است تا وزیر امور خارجه آمریکا بیشتر زمان خود را صرف مدیریت روانی مذاکرات هسته ای و پیشگیری از عواقب و تبعات ناشی از تغییر رای اوباما در ساعت صفر مذاکرات کند.

از این رو در ماورای تصاویر مجازی و ثانویه ای که از مذاکرات ترسیم می شود، اصلی ترین دلیل ارسال پیام های متناقض و مبهم از هتل کوبورگ، اختلافات داخلی میان وزارت امورخارجه آمریکا و کاخ سفید است.

لازم به ذکر است که کری نسبت به نقش آفرینی سلبی احتمالی «جو بایدن» و «سوزان رایس» در قبال توافق نهایی احتمالی نگران بوده و این نگرانی خود را به اوباما نیز انتقال داده است.

منبع:مهر

اخبار مرتبط

اوباما شرایط کنونی آمریکا را مشابه دوران قبل از ظهور هیتلر در آلمان خواند

نامه باراک اوباما به مردم آمریکا

انتقاد دو رئیس‌جمهور سابق آمریکا از ترامپ

0 نظر

ارسال نظر

capcha