معاون نعمت‌زاده اعلام کرد:

تراز بازرگانی مثبت شد/ به رشد هدف صادراتی دست نیافتیم

تراز بازرگانی مثبت شد/ به رشد هدف صادراتی دست نیافتیم
به گزارش سراج24، ولی‌اله افخمی‌راد در حاشیه مراسم روز ملی صنعت و معدن در جمع خبرنگاران گفت:  در سه ماهه نخست امسال صادرات غیرنفتی کشور نسبت به مشابه سال گذشته از رشد برخوردار بود، هرچند که این روند راضی کننده نیست.
 
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: پیش بینی شده بود حجم صادرات غیرنفتی در سه ماهه ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۲۰ درصد افزایش داشته باشد، اما به این مهم دست پیدا نکردیم.
 
وی تصریح کرد: تلاش ما این است که با ابزار تعرفه، واردات را کنترل کنیم اما به هرحال برخی از کالاها قاچاق‌پذیر هستند و از راه قاچاق وارد کشور می شوند که در آن قسمت، مسئولیتی برعهده ما نیست.
 
به گفته افخمی راد، سازمان توسعه تجارت مسئول است تا با ابزار تعرفه ای واردات را کنترل کند اما صرف اعمال تعرفه بالا، واردات کنترل یا کاهش نخواهد یافت.
 
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: در سه ماهه نخست امسال تراز بازرگانی کشور به نفع صادرات مثبت شد، ضمن اینکه در این مدت صادرات کشور از واردات پیشی گرفت و حجم کالاهای وارداتی کم شد، البته کاهش واردات به تنهایی نمی تواند مناسب باشد، چرا که بخشی از واردات کشور مربوط به تامین مواد اولیه بخش صنعت است و اگر واردات کاهش یابد این نگرانی وجود خواهد داشت که بر تولید کالای داخلی تاثیر گذار باشد.
 
افخمی راد ادامه داد: هر کالای تولید داخلی از یک شرایط برای خریدار در بازار برخوردار است اما اینکه برخی از کالاها به لحاظ حجم تولید و رکود به سبب محدودیت برای صادرات، با مقداری دپوی انباری مواجه می شود، بنابراین نمی توان این موضوع را با بحث واردات مرتبط دانست.
 
منبع:مهر

اخبار مرتبط

نگاهی به پیامدهای مثبت و منفی اشتغال زنان

شاخص بورس امروز مثبت شد

کاهش نرخ سود بانک‌ها از روی ناچاری بود نه نتیجه نشست‌های اضطراری

0 نظر

ارسال نظر

capcha