«بن سلمان» لجوجانه دنبال دستاوری ملموس

جنگ عربستان علیه مردم یمن وارد ماه چهارم شد

جنگ عربستان علیه مردم یمن وارد ماه چهارم شد
به گزارش سراج24، عربستان سعودی ششم فروردین سال جاری به بهانه درخواست رئیس‌جمهور فراری یمن، حملات هوایی به این کشور را در میان بهت ناظران و کارشناسان آغاز کرد.
 
این حملات 27 روز تحت نام «عملیات طوفان قاطع» به شمال، جنوب، مرکز و غرب یمن ادامه یافت (البته بدون حمله به شرق و استان حضرموت که پایگاه القاعده است) و حتی یکی از اهداف اعلامی ریاض که بازگرداندن «عبد ربه منصور هادی» (رئیس‌جمهور مستعفی و فراری) به قدرت و تصرف شهر جنوبی و بندری عدن بود، محقق نشد.
 
انتشار تصاویری زنان و کودکان کشته شده، اذهان عمومی مردم در منطقه را به یاد حملات رژیم صهیونیستی به مردم و کودکان غزه و فلسطین انداخت. فاجعه بودن حملات سبب ایجاد فشار افکار عمومی بیشتر به عربستان شد حال آنکه حملات یک ماهه هیچ هدفی را محقق نکرده بود.
 
اول اردیبهشت (21 آوریل) پس از 27 روز بمباران، «احمد عسیری» سخنگوی ائتلاف عربستان علیه یمن پایان تجاوز نظامی موسوم به «عملیات طوفان قاطع» را اعلام کرد و همزمان از آغاز عملیات جدید موسوم به «بازگرداندن امید» به یمن خبر داد.
 
امروز این حملات وارد 91ــُمین روز خود شد. این حملات، طبق گزارش‌های متعدد داخلی و خارج یمن، بیش از 3 هزار کشته بر جای گذاشته است.
 
خبرگزاری انگلیسی رویترز روز 12 ژوئن اعلام کرد که عملیات عربستان شکست خورده و گذر زمان به نفعش نیست. این اولین اعتراف رسانه‌ای جبهه حامی عربستان بود.
 
امروز وبگاه آمریکایی «نشنال اینترست» هم به رویترز پیوست و عربستان را «دشمن شکست‌خورده» یمن توصیف کرد.
 
این وبگاه خبری نوشت، همزمان که منصور هادی و دولتش در مجلل‌ترین کاخ‌های ریاض مقیم شده‌اند، مردمش محاصره و بمباران می‌شوند آن هم از طرف دشمنی شکست خورده.
 
نشست شش روزه ژنو نیز که هفته گذشته با حضور «هیأت ریاض» (نمایندگان جبهه عربستان) و «هیأت صنعاء» (نمایندگان جبهه داخلی یمن) برگزار شد، بی‌هیچ نتیجه‌ای به پایان رسید زیرا به گفته یکی از اعضای انصارالله، عربستان می‌خواهد آنچه را در جنگ نظامی به دست نیاورده، در مذاکرات محقق کند و آن عقب‌نشینی انصارالله و ارتش از عدن و دیگر شهرهاست.
 
انصارالله نیز اعلام کرد، هرچند برای خاطر میهن و کشورش آماده امتیازدهی بوده است اما تا زمانیکه توافقی کلی صورت نگیرد، اقدامی یک‌سویه انجام نخواهد داد.
 
دهها کارشناس و تحلیلگر و صاحب‌نظر سیاسی و نظامی، از ابتدای تجاوز نظامی، عملیات عربستان را متهورانه و شکست‌خورده توصیف کردند. آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب و سید حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله لبنان به عنوان عالی‌ترین مقامات جبهه مقاومت در منطقه نه تنها اعلام کردند که این اقدام قطعا شکست خورده است، بلکه رهبر انقلاب پا را فراتر گذاشت و صراحتا اعلام کرد که «بینی عربستان در این مسئله به خاک مالیده خواهد شد».
 
اکنون با گذشته سه ماه کامل از این حملات، این واقعیت هر روز آشکارتر می‌شود بی‌آنکه دستاوری دست عربستان و شاه سلمان و پسر جوانش کم‌تجربه‌اش محمد، وزیر دفاع و جانشین ولی‌عهد را گرفته باشد.
 
منبع:فارس

اخبار مرتبط

بن‌سلمان هزینه کدام را می‌دهد سازش یا مقاومت؟

روایت وزیر لبنانی از چهار هدف آمریکا علیه ایران

غیبت «بن سلمان‌» پس از تیراندازی در کاخ سعودی

0 نظر

ارسال نظر

capcha