پشیمانی کارگردان «جدایی نادر از سیمین»؛

«اصغر فرهادی» دیگر به جنبش سبز محتاج نیست!

«اصغر فرهادی» دیگر به جنبش سبز محتاج نیست!
سراج24، اصغر فرهادی کارگردان سینمای ایران که با ساخت فیلم «جدایی نادر از سیمین» توانست در جشنواره فیلم اسکار چند سال قبل، به عنوان بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان این جشنواره شناخته شود، در کتاب «رودررو با اصغر فرهادی» که حاوی مصاحبه‌های «اسماعیل میهن‌دوست» با اوست، در بخشی از مصاحبه که به اتفاق‌های زمان فتنه 88 اشاره دارد، می‌گوید:
 
«اتفاقاتی که دو سال قبل و بعد از انتخابات رخ داد؛ یعنی در خیابان ها، کسانی که این‌سو ایستاده بودند، غالباً از طبقه متوسط و کسانی بودند که نگاهی به آینده و نو شدن داشتند و کسانی که در مقابل آنها می‌ایستادند ـ منظورم آنهایی که به‌صورت خودجوش آمده بودند تا مقابل این گروه بایستندـ بیشتر متعلق به طبقه سنتی بودند و آنها گروه‌های روبرو را کسانی می‌دیدند که با اصول اخلاقی و اعتقادی آنها مخالف‌اند...
 
من می‌توانستم هر دو گروه را بفهمم؛ هم کسی را که بلند می‌شد و به خاطر اعتقاداتش از ورامین می‌آمد اینجا و...نه به خاطر ساندیس به خاطر اعتقادی که ممکن است ما قبول نداشته باشیم!»
 
او در ادامه همین مصاحبه با انتقاد تلویحی از طرفداران جنبش سبز آن‌ها را گروهی می‌خواند که از شعار تا عملشان متفاوت است: «اگر پنج میلیون نفری (!) که به حمایت از اصلاح گری به خیابان آمدند و شعار می‌دادند که تقلب و دزدی محکوم است و دروغ محکوم است از آن به بعد خودشان به این شعار عمل می‌کردند، الان مملکت چه شکلی داشت؟! پنج میلیون نفر نیروی فعال و اثرگذار مملکت، چیزی که خودشان از حکومت انتظار داشتند، اگر در زندگی فردی و شخصی رعایت می‌کردند خیلی چیزها درست می‌شد و...»
 
این انتقاد در صورتی از سوی اصغر فرهادی صورت گرفته است که بسیاری در آن زمان فیلم او را به عنوان نماد جریان جنبش شکست‌خورده سبز در می‌دانستند و سعی داشتند با ایجاد دوقطبی میان این فیلم و فیلم «اخراجی‌های 3» که موضعی انتقادی نسبت به جریان برانداز و منحرف سبز داشت، فیلم مسعود ده نمکی را به حاشیه برانند و ساخته فرهادی را بیش از حد بزرگ جلوه دهند.
 
جالب آن که این کارگردان سینما در روزهای نمایش فیلمش «جدایی نادر از سیمین» گفته بود: خواهش میکنم عظمت! جنبش سبز را در سطح فیلم‌هایی مثل فیلم‌های من پایین نیاورید. حتی اگر لطف می‌کنید و فکر می‌کنید که این فیلم عالی و فیلم خیلی خوبی است، جنبش سبز خیلی بزرگتر از آن است که درقالب چنین چیزهایی بگنجد! این جنبش سبز نیست که به ما نیاز دارد، این ما هستیم که به جنبش سبز محتاجیم!
 
 
منبع:حلقه وصل

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha