انتقاد شدید یک اصلاح‌طلب از مهاجرانی + سند

اعلمی: آقای مهاجرانی برای این افتضاح چه پاسخی دارید؟

اعلمی: آقای مهاجرانی برای این افتضاح چه پاسخی دارید؟

به گزارش سراج24،اکبر اعلمی نماینده سابق مجلس در صفحه فیس‌بوک خود با اشاره به انتشار سند بورسیه تحصیلی فرزند مهاجرانی توسط حکومت آل سعود، نوشت: بنابر اسناد خارج شده از سیستم الکترونیکی سفارتخانه های عربستان سعودی، این کشور هزینه تحصیل برخی از وابستگان مقامات سیاسی سابق ایران را تامین می کند.

در سندی که روز گذشته به همراه حدود 60 هزار سند دیگر از مجموع نیم میلیون سند خارج شده از سیستم الکترونیکی وزارت خارجه سعودی، منتشر شده است، آقای عطاء الله مهاجرانی وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی در نامه ای به سفارت سعودی در لندن درخواست کرده که این کشور هزینه تحصیل فرزند وی در مقطع دکتری را متقبل شود و این کشور نیز با این درخواست موافقت کرده است.

بنابراین سند، فرزند آقای مهاجرانی قصد داشته در دانشگاه وارویک در شهر کاونتری تحصیل کند.

 

هزینه تحصیل 4 ساله (2011 تا 2015) در مقطع دکتری برای نامبرده، حدود 65 هزار پوند بوده که برای یک سال حدود 16 هزار پوند (12115 پوند هزینه تحصیل به اضافه 4256 پوند هزینه زندگی) است.

در سند مذکور اشاره شده که بنابر موافقت با این امر، "چک اول" به مبلغ 16 هزار پوند با شماره ٣٠٥١١٢ وتاریخ ٢٠١٢/١/٢٣ کشیده شده و ضمیمه سند شده است. در سند مورد اشاره مشخص نشده که در قبال چه کاری سعودی قرار بوده این هزینه را تامین کند.

جستجو در سایت دانشگاه وارویک نشان می دهد که فردی با نام علی مهاجرانی در مقطع دکتری در سال های اخیر در گروه مدیریت و سیستم های اطلاعاتی این دانشگاه ثبت نام کرده و تحصیل می کند.

ترجمه سند دیپلماتیک مذکور به شرح زیر است:

«دولت عربستان سعودی
وزارت امور مالی ریاض

موضوع: صدور چک مرتبه اول، برای بورسیه تحصیلی پسر وزیر سابق فرهنگ ایران
حضرت والا وزیر خارجه پادشاهی

سلام علیکم و رحمت الله و برکاته

با توجه به دستور حضرتعالی به شماره 53684 و تاریخ 13/11/1432 هجری، مبنی بر موافقت با درخواست دکتر عطا مهاجرانی (وزیر فرهنگ سابق ایران) به ارائه بورسی تحصیلی برای پسرش (علی) جهت ادامه تحصیل در مرحله دکترا در بریطانیا از طریق هدیه مالی توسط سفارت مملکت سعودی در لندن برای پرداخت هزینه‌های تحصیل ایشان؛

و با توجه به تلگرام جناب آقای نماینده وزرات خارجه در امور اقتصادی و فرهنگی به شماره 11/2/21/31952 و تاریخ 26/1/1433 هجری و همراه با نامه‌های ارائه شده توسط نامبرده که از دانشگاهی که او (شخص بورس شده) در آن تحصیل خواهد کرد، متضمن بر اینکه دانشگاه محل تحصیل دانشگاه ارویک (WARWICK) در شهر کاونتری بریتانیا و اینکه مبلغ هزینه‌های تحصیل وی 12115 پوند برای یک سال تحصیلی که چهار سال تحصیلی ادامه خواهد داشت (از سال 2011-2015) به علاوه مبلغ 4256 پوند برای پوشش هزینه‌های اسکان برای یک سال تحصیلی که در مجموع (برای هر چهار سال) 65484 پوند می‌شود (شامل هزینه تحصیل و هزینه اسکان برای چهار سال)، که از این بخش هزینه سال اول تحصیل پرداخت می‌شود.

به ضمیمه چک به شماره 305112 و تاریخ 23/1/2012 میلادی به رقم 16371پوند معادل شانزده هزار و سیصد و هفتاد و یک پوند، که طبق دستور سفارت دولت عربستان در لندن صادر شده و شامل مبلغ دفعه اول پرداخت به نامبرده (شخص بورس شده) است تقدیم می‌شود. این چک در وجه سفارت صادر شده که با ارائه گواهی‌های پرداخت و هزینه‌کرد، قابل کارسازی خواهد بود».

اینک با انتشار این خبر، مساله حضور مهاجرانی در جشنواره الجنادریه ریاض در سال 1390 و تقدیر وی از مقامات وقت عربستان نظیر ملک عبدالله بن عبدالعزیز، امیر نایف بن عبدالعزیز، ولی عهد عربستان، امیر متعب بن عبدالله، وزیر کشور نیز ابعاد دیگری به خود خواهد گرفت.

منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

تاریخ برای «صدام جدید» در حال تکرار شدن است

عربستان سعودی به دنبال لغو حج است

رویترز از اعمال محدودیت عربستان در اعزام تعداد زائران به مناسک حج امسال خبر داد

0 نظر

ارسال نظر

capcha