ایرانی‌ها هوشیار باشند

ایرانی‌ها هوشیار باشند

به گزارش سراج24،«جیمز پتراس» استاد ممتاز جامعه‌شناسی دردانشگاه «بینگمتون» نیویورک است . وی تا کنون 63 عنوان کتاب تألیف نموده و کتاب‌های وی به 29 زبان ترجمه شده‌اند. وی همچنین بیش از 650 مقاله در نشریات تخصصی همانند مجله جامعه‌شناسی آمریکا ،مجله جامعه‌شناسی انگلیسی پژوهش‌های جامعه‌شناختی،‌مجلس آسیای معاصر، نشریه مطالعات دهقانان و ... به رشته تحریر درآورده است و مقالاتی را در روزنامه‌های نیویورک تایمز، ‌گاردین، ‌نیشن، ‌کریستین ساینس مانیتور، فارین پالیسی و لوموند دیپلماتیک به چاپ رسانده است. پتراس در مصاحبه با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری فارس به تحلیل علل اصلی نزدیکی آمریکا به کوبا و همچنین هدف پشت پرده آمریکا از مذاکره هسته‌ای با ایران پرداخته است.

*تحریم کوبا غیرسازنده و ناکارآمد

وی درباره علت اصلی خروج کوبا از لیست سیاه آمریکا گفت: دلیل اول این است که آمریکا کاملاً در آمریکای لاتین منزوی شده است و برای مدت 20 سال از جانب کشورهای آمریکای لاتین منزوی بوده است. قرار دادن کوبا در لیست تحریم‌های آمریکا یک اقدام کاملاً غیرسازنده بوده است زیرا تمام کشورهای آمریکای لاتین مخالف آمریکا هستند و واشنگتن در کشورهای آمریکای لاتین از حمایت دیپلماتیکی بی بهره است.
پتراس ادامه داد: دوم آنکه کوبا در حال توسعه یک سیاست خارجی است که در تطابق با آمریکا و در هماهنگی با واشنگتن است بنابراین واشنگتن احساس می‌کند که با خارج کردن کوبا از لیست سیاه، می‌تواند نفوذ بیشتری در کوبا داشته باشد. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، قراردادن کوبا در لیست سیاه کشورهای تروریستی هیچ اساسی نداشته است. این تنها یک ابزار تبلیغاتی برا توجیه رفتارهای تهاجمی و خشونت‌بار آمریکا علیه کوبا و پیش درآمدی برای حفظ تحریم‌های اقتصادی علیه کوبا بود.

*کوبا تحریم را شکست

این تحلیلگر آمریکایی با اشاره به ناکارآمدی تحریم‌های واشنگتن علیه کوبا ادامه داد: با اینحال تمامی این اقدامات آمریکا کاملاً ناکارآمد بوده است و نتوانست به هدف خود برای انزوای کوبا برسد زیرا کوبا روابط اقتصادی خود با کشورهای دیگر از جمله چین و بقیه کشورها را توسعه بخشید و تحریم آمریکا را شکست. بنابراین در لیست سیاه قرار دادن کوبا کاملاً غیرسازنده، ناکارآمد و نامناسب بود و به همین دلیل واشنگتن تصمیم گرفت تغییری در رویه خود به وجود آورد.

*هر کشوری مطیع باشد از اتهامات حقوق بشری مبرااست

پتراس در خصوص معیارهای متناقض آمریکا در برخورد با مسئله حقوق بشر و اینکه به چه دلیل نقض حقوق بشر توسط همپیمانان خود را نادیده می‌گیرد و در عوض کشورهایی که با آمریکا هم راستا نیستند را به نقض حقوق بشر متهم می‌کنند نیز پاسخ داد: مسئله‌ای که واضح و روشن است این است که آمریکا معیارهای متناقضی را دنبال می‌کند و استانداردهای دوگانه‌ای دارد. کشورهایی که مطیع و فرمانبردار آمریکا هستند و تلاش می‌کنند سیاست‌های تهاجمی آمریکا در خلیج فارس یا آسیا را اجرا کنند از قرارگیری در لیست تروریسم آمریکا معاف هستند و به هیچ عنوان تروریست خطاب نمی‌شوند.

*اتهام نقض حقوق بشر سیاسی است نه انساندوستانه

وی ادامه داد: این در حالی است که آمریکا رقبای خود همچون ایران در خاورمیانه یا روسیه در اروپا را که سیاست‌هایی در راستای آمریکا ندارند، در لیست کشورهای ناقض حقوق بشر قرار می‌دهد. در نتیجه می‌توان به این مسئله اشاره کرد که معیار آمریکا برای تروریست دانستن یا ندانستن افراد کاملاً سیاسی است و هیچ ارتباطی به بحث انساندوستی و حقوق بشر ندارد. این تحلیلگر آمریکایی در توضیح این مسئله گفت: قرار گرفتن یا نگرفتن کشورها و افراد در لیست ناقضان حقوق بشر بستگی به این دارد که کشور مذکور خود را تسلیم و مطیع آمریکا کرده باشد یا اینکه یک کشور مستقل باشد و سیاست‌ خارجی خود را دنبال کند. وقتی سیاست‌های یک کشور مستقل تأثیرات منفی بر مداخلات آمریکا در جهان داشته باشد، آن هنگام است که واشنگتن نه بر اساس معیارهای انساندوستانه بلکه به دلایل سیاسی آن کشور را در لیست ناقضان حقوق بشر قرار می‌دهد. درست به همین دلیل است که کشورهایی چون عربستان سعودی در لیست کشورهای تروریستی قرار نمی‌گیرند و به همین دلیل است که اسرائیل که بسیار آشکارا حقوق بشر را نقض می‌کند به هیچ عنوان بعنوان یک ناقض حقوق بشر از آن یاد نمی‌شود اما در عوض کشورهایی مثل روسیه، چین و ایران تنها به این دلیل که مخالف دخالت‌های آمریکا در خاورمیانه، اوکراین و جهان و مخالف سیاست‌های جنگ‌طلبانه آمریکا هستند، در لیست سیاه واشنگتن قرار می‌گیرند.

*آمریکا در صدر کشورهای ناقض حقوق بشر جهان

پتراس تأکید کرد: در نتیجه می توان گفت که شرط سیاسی و عامل سیاسی است که تعیین کننده قرار گرفتن افراد و کشورها در لیست سیاه آمریکا می‌باشد. اگر قرار باشد بر اساس واقعیت کسی در لیست گروههای تروریستی و لیست سیاه ناقضان حقوق بشر قرار گیرد، آمریکا باید به دلیل کشتار صدها نفر از مردم بی‌گناه عراق در صدر این لیست قرار بگیرد.

*هدف واشنگتن از مذاکرات تضعیف و جاسوسی از ایران

وی سپس به هدف اصلی مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) اشاره کرد و گفت: مذاکرات هسته ای برای لغو تحریم‌ و محدود کردن قابلیت ایران برای تبدیل برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز به برنامه تسلیحات هسته‌ای است اما این ظاهر قضیه است. واشنگتن از مذاکرات هسته‌ای برای تضعیف ایران استفاده می‌کند و این سیاستی است که واشنگتن آن را دنبال می‌کند. به همین دلیل است که ایران را با پایگاههای نظامی خود در کشورهای خلیج فارس محاصره کرده و همپیمانان خود در خلیج‌فارس را در حالت آماده باش برای حمله به کشورهای دیگر قرار داده است.
پتراس تصریح کرد: تمامی این شواهد، این سوال را در ذهن پدید می‌آورد که هدف اصلی واشنگتن‌ از مذاکرات با ایران چیست؟ زیرا اگر توجه کنیم، آمریکا اشاره کرده که تمامی تحریم‌ها علیه ایران را لغو نمی‌کند پس باید توجه داشت که این مذاکرات به کجا منتهی می‌شود زیرا آمریکا تلاش می‌کند که ایران را از نظر نظامی تضعیف کند، تلاش می‌کند به تأسیسات نظامی ایران دسترسی داشته باشد و از آن جاسوسی کند. از طرف دیگر نمی‌خواهد در قبال این امتیازاتی که از ایران می‌خواهد، به طور متقابل رفتار کند و تمامی تحریم‌های اقتصادی را لغو کند و اشاره کرده که بخشی از تحریم‌ها را لغو می‌کند.

*یادتان نرود که آمریکا چطور عراق را خلع سلاح کرد و به آن حمله کرد

پتراس با اشاره به این موارد در پایان گفت: مردم ایران باید دقت داشته باشند که آمریکا چگونه عراق را خلع سلاح کرد و بعد به آن حمله کرد و باید توجه داشته باشند که همانطور که به سوی یک توافق صلح‌آمیز حرکت می‌کنند همچنان بازدارندگی خود را حفظ کنند.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

ترامپ: به دنبال توافقی جدید با ایران هستیم

مواضع دوپهلوی اروپا درباره مقابله با بازگشت تحریم ها

هدف ترامپ توافق جدید با ایران است!

0 نظر

ارسال نظر

capcha