دویچه وله گزارش می‌دهد:

حضور پررنگ خانه مستند انقلاب اسلامی در فستیوال‌های جهانی

حضور پررنگ خانه مستند انقلاب اسلامی در فستیوال‌های جهانی
به گزارش سراج24، دویچه وله در گزارشی با عنوان «حضور پررنگ ایران در فستیوال فیلم‌های کوتاه در هامبورگ» به حضور فیلم‌های کوتاه ایرانی در این جشنواره پرداخت و نوشت: «فیلم ۲ دقیقه‌ای مالکیه محصول مشترک ایران و سوریه است و محمدباقر شاهین، هنرمند اهل جنوب ایران آن را در سال ۲۰۱۴ ساخته است. مالکیه داستان روستایی در شمال سوریه را روایت می‌کند که تمام مردان آن به قتل رسیده‌اند و فقط زنان و کودکان باقی مانده‌اند».
 
 
این مستند به تهیه کنندگی خانه مستند انقلاب اسلامی، در جشنواره‌های رندنس لندن، ویدئوآرت نیویورک، سینه‌رست استرالیا، فیلم کوتاه سئول، حقوق بشر بارسلون و بخش حقوق بشر جشنواره برلین به رقابت با دیگر فیلم‌های مستند پرداخت و توانست جایزه بگیرد.
 
 
این رسانه آلمان آورده است: «فیلم انار میوه بهشت است (محصول ۲۰۱۳)، ساخته‌ی تیمور قادری در روزهای مختلف جشنواره هامبورگ اکران شد. این فیلم ۱۵ دقیقه‌ای تاکنون در جشنواره‌های گوناگونی به نمایش درآمده و مورد ستایش قرار گرفته است. «انار میوه‌ بهشت است» درباره دختر و پسری است که تنها کودکان ساکن در یک روستا هستند. پسر که به مدرسه‌ای واقع در روستایی دیگر می‌رود، می‌کوشد آموخته‌های خود را به دختر یاد دهد».
 
 
این فیلم در جشنواره فیلم Hoosierdance آمریکا که از 25 تا 27 ژوئن سال میلادی جاری مصادف با 4 تا 6 تیرماه برگزار می‌شود، به نمایش گذاشته می‌شود.
 
«انار میوه بهشت است» به تهیه کنندگی حوزه هنری سنندج، پیش از این برنده 18 جایزه داخلی و خارجی از جمله دیپلم افتخار جشنواره تامپره فنلاند شده است.
 
دویچه وله در ادامه گزارش خود افزود: «فیلم مرغ عشق (محصول ۲۰۱۵) را کوروس سامانیان ساخته است. این فیلم ۳ دقیقه ‌و ۴۸ ثانیه‌ای نگاهی می‌اندازد به مشکلات و چالش‌هایی که جامعه سنتی در برخورد با مدرنیته با آن‌ها مواجه می‌شود.
 
 
فیلم بچه، محصول مشترک ایران و ایتالیا که علی‌اصغری آن را در سال ۲۰۱۴ ساخته است نیز از فیلم‌های شرکت‌کننده در فستیوال هامبورگ است. این فیلم ۱۵ دقیقه‌ای در باره مادری جوان به نام نرگس است که می‌کوشد با کمک دوستان خود یک نفر را پیدا کند که مواظبت از کودکش را برای چند روز برعهده گیرد. این فیلم ۱۵ دقیقه‌ای نیز تا کنون در جشنواره‌های مختلف بین‌المللی از جمله جشنواره فیلم استکهلم اکران شد».
 
 
این رسانه معارض آورده است: «ماهی و من (محصول ۲۰۱۴) یکی دیگر از فیلم‌های کوتاه شرکت‌کننده از ایران در فستیوال فیلم هامبورگ است. این فیلم شش دقیقه‌ای که ساخته‌ی بابک حبیبی‌فر است، تا کنون در فسیتوال‌های زیادی اکران شده و جوایز مختلفی نیز به دست آورده است، از جمله جایزه جشنواره Corti a Ponte در ایتالیا. ماهی و من داستان مردی تنها و نابینا را روایت می‌کند که می‌کوشد جان ماهی سفره‌ی هفت‌سین خود را از مرگ نجات دهد».
 
 
جشنواره فیلم کوتاه کالیاری ایتالیا که امسال ششمین دوره آن از 25 تا 29 فروردین برگزار شد، مهمترین جایزه خود را به همراه یک جایزه نقدی به فیلم کوتاه داستانی «ماهی و من» اعطاء کرد.
 
این هشتمین جایزه جهانی فیلم کوتاه «ماهی و من» است که پیش از این جوایزی در جشنواره هایی در کشورهای اسپانیا، آمریکا، صربستان و شیلی دریافت کرده بود.
 
لازم به ذکر است سی و یکمین دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کوتاه در شهر هامبورگ آلمان در روز‌های ۹ تا ۱۵ ژوئن برگزار می‌شود. این فستیوال در سال ۱۹۸۵ راه‌اندازی شد تا محفلی برای نمایش فیلم‌های کوتاه از سراسر جهان و ایجاد ارتباط میان سازندگان آنها باشد.
 
منبع:حلقه وصل

اخبار مرتبط

تیغ دولبه سینمای کوتاه؛ پیشرفت در فرم‌ و تکنیک یا وضعیت نگران‌کننده محتوا و موضوع!

صدای پای بچه حزب‌اللهی‌ها در جشنواره فیلم کوتاه تهران به گوش می‌رسد

برگزاری جشنواره ملی فیلم کوتاه «سماء» با حضور نمایندگانی از آذربایجان شرقی

0 نظر

ارسال نظر

capcha