استاندار ایلام

آتش سوزی در ارتفاعات جنگلی شلم در ایلام مهار شد

آتش سوزی در ارتفاعات جنگلی شلم در ایلام مهار شد

به گزارش سراج24، محمدرضا مروارید بامداد جمعه اظهار کرد: با توجه به گستردگی آتش سوزی، تلاش بی وقفه عوامل امدادی بویژه نیروهای سپاه باعث شد تا این حریق هم اکنون مهار شود.

وی افزود: تعدادی از نیروهای سپاه و عوامل محیط بانی منابع طبیعی و محیط زیست استان هم اکنون در اطراف محل آتش سوزی حضور داشته و قرار است تا فردا صبح در همین محل بمانند تا از روشن شدن دوباره و سرایت آتش جلوگیری کنند.

مروارید تاکید کرد: بدنبال درخواست کمک از سوی ستاد مدیریت بحران استان ایلام که بصورت ارسال پیامک، اطلاع رسانی رسانه ها و زیر نویس در شبکه استانی ایلام پخش شد، شمار زیادی از گروه های مردمی برای کمک به عوامل امدادی و آتش نشانی در مهار حریق ارتفاعات جنگلی شلم، در این منطقه حضور یافتند و در مهار آتش کمک کردند.

وی با تقدیر از مشارکت مردم در اطفای حریق، گفت: مهمترین نیاز این استان با حجم وسیع مناطق جنگلی، داشتن بالگرد برای اطفای حریق است که باید از طریق مدیریت بحران وزارت کشور برای این مهم اقدام کنیم.

استاندار ایلام یادآور شد: با توجه به نا همواره بودن و دشواری مسیر راه مردم برای رسیدن به محدوده آتش سوزی، وجود بالگرد می توانست در انتقال نیروهای مردمی و امدادی به ارتفاعات شلم نقش موثری داشته باشد تا با شرایط سهل تری این کار انجام می شد.

وی افزود: ستاد مدیریت بحران استان ایلام باید تلاش کند تجهیزات مورد نیاز برای انجام عملیات در چنین مواقعی را در استان پیش بینی کند که از جمله این تحهیزات در اختیار داشتن بالگرد است.

مروارید با بیان اینکه درخواست کمک از ستاد مدیریت بحران کشور برای اعزام بالگرد انجام شد، گفت: هزینه بالای عملیات هوایی یکی از مشکلاتی است که باید تدابیر لازم برای آن اتخاذ شود.

شهروندان ایلامی در گروه های چند نفره برای کمک به مهار آتش سوزی منطقه جنگلی شلم، به سمت این منطقه در حرکت هستند.

مردم با همراه داشتن برخی تجهیزات و امکانات از جمله بیل و گونی خالی در تلاش هستند خود را به ارتفاعات شلم رساندند تا در مهار آتش سوزی به عوامل امدادی کمک کنند.

توپوگرافی خشن منطقه، کوهستانی بودن، تاریکی، دسترسی سخت، وزش باد شدید و سختی مسیر از جمله موانعی بود که مهار آتش را با مشکل مواجه کرد.

ساعتی پیش آتش سوزی در منطقه پارک جنگلی چغاسیز شهر ایلام بدلیل خطای عامل انسانی روی داده که هم اکنون این حریق با توجه به وزش باد شدید در منطقه بخش وسیعی از ارتفاعات شلم مشرف به شهر ایلام را فرا گرفت بطوریکه شعله های آتش از اکثر مناطق شهر بخوبی قابل مشاهده بود.

منبع:ایرنا

اخبار مرتبط

آتش سوزی مرگبار در خیابان آیت الله کاشانی

آتش سوزی در تیپ ۲۹۲ زرهی دزفول مهار شد

علت آتش‌سوزی مشخص شد/ افزایش احتمال ریزش ساختمان و محدودیت تردد در اطراف محل حادثه+عکس و فیلم

1 نظر

ارسال نظر

capcha