سایه بحران بر اقتصاد آمریکا

سایه بحران بر اقتصاد آمریکا

به گزارش سراج24،به نقل از آناتولی، بنا به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، آمارهای اقتصادی ناامید کننده از اقتصاد آمریکا طی ماه های گذشته باعث شده است که بحران بر سر این کشور سایه افکند.

پیشتر رشد اقتصادی 0.2 درصدی برای اقتصاد آمریکا در سه ماهه نخست سال جاری پیش بینی شده بود اما بر اساس ارزیابی های صورت گرفته و اعلام وزارت بازرگانی آمریکا اقتصاد این کشور نه تنها در این مدت رشدی را تجربه نکرد بلکه 0.7 درصد نیز رشد منفی داشته است.

کاهش سرمایه گذاری بخش خصوصی در کنار افزایش واردات این کشور و همچنین کاهش صادرات از جمله اصلی ترین عوامل  کوچکتر شدن اقتصاد آمریکا در سه ماهه نخست سال 2015 بوده است.

صادرات آمریکا به دلیل افزایش ارزش دلار در بازارهای جهانی طی ماه های گذشته با کاهش قابل توجهی مواجه شده است چرا که قیمت کالاهای تولید این کشور به دلار کاهش یافته و در نتیجه درآمد شرکت های آمریکایی صادر کننده نیز کاهش یافته است که به ضرر شرکت های صادر کننده تمام شده است.

صادرات آمریکا در سه ماهه نخست سال جاری 7.6 درصد کاهش را تجربه کرد.

از دیگر دلایل کاهش تولید ناخالص داخلی آمریکا، کاهش هزینه کرد مصرف کنندگان در این کشور بوده است.

این کشور طی سال جاری زمستان سختی را سپری کرده است که همین امر به صورت موقت بر اقتصاد آن تأثیر منفی داشته است اما با کاهش قیمت نفت در بازار جهانی و در نتیجه کاهش قیمت بنزین در آمریکا، این توقع وجود داشت که صرفه جویی ناشی از کاهش هزینه های سوخت خانوارها در این کشور با افزایش هزینه کرد آنها به چرخه اقتصادی این کشور وارد شود اما این اتفاق رخ نداد و خانوارها با پس انداز بخشی از آن و افزایش مصرف سوخت از سوی دیگر این انتظار را نقش بر آب کردند.

هزینه کرد مشتریان و خانوار در آمریکا حدود دو سوم از کل تولید ناخالص داخلی آمریکا را به خود اختصاص می دهد.

بنا به اعلام وزارت بازرگانی آمریکا، هزینه کرد مشتریان در ماه ژانویه سال جاری با 0.2 درصد کاهش همراه بوده است این شاخص در ماه پیش از آن نیز 0.3 درصد کاهش یافته است.

بنا به اعلام این وزارت خانه، سفارش کالاهای سرمایه ای غیر دفاعی در این کشور طی ماه گذشته 1.4 درصد کاهش داشته است.

از سوی دیگر بانک مرکزی آمریکا گزارش داده است که برای پنجمین ماه متوالی، تولیدات صنعتی در آمریکا با کاهش 0.3 درصد در ماه آوریل روبرو شده اند.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

رایزنی آمریکا و عربستان درباره نویسنده سعودی

ترامپ:با رهبر کره شمالی دیدار خواهم کرد

بن سلمان چه بلایی بر سر فعالان حقوق زنان می‌آورد

0 نظر

ارسال نظر

capcha