معاون وزیر نیرو هشدار داد:

ثبت رکورد جدید مصرف برق در تابستان/ مدیریت نکنیم خاموشی داریم

ثبت رکورد جدید مصرف برق در تابستان/ مدیریت نکنیم خاموشی داریم
به گزارش سراج24، هوشنگ فلاحتیان در یک گردهمایی در جمع مدیران صنعت برق با اشاره به جهش مصرف برق در کشور در طول چند سال گذشته تاکنون، گفت: برای تابستان سال جاری چنانچه مدیریتی در مصرف برق انجام نگیرد، پیک بار برق از مرز ۵۱ هزار مگاوات عبور می کند و این مسئله صنعت برق را با مشکل جدی روبرو خواهد کرد.
 
معاون امور برق و انرژی وزیر نیرو با تاکید بر ضرورت اعمال مدیریت مصرف برق و تقاضا تصریح کرد: این میزان پیک بار رقم بزرگی است و در حالی در تابستان با این میزان پیک بار مواجه هستیم که پیک بار برق مصرفی کشور در زمستان ۳۰ تا ۳۲ هزار مگاوات است.
 
این مقام مسئول بار دیگر با تاکید بر اینکه چنانچه اعمال مدیریتی در طرف تقاضا و در زمینه مصرف برق در فصل تابستان انجام نگیرد، با مشکل جدی در فصل گرما در زمنیه تامین برق مواجه خواهیم شد، اظهار داشت: چنانچه بخواهیم حداکثر در سه ماه فصل تابستان تامین برق را بدون هیچ مشکلی انجام دهیم باید مدیریتی جدی در زمینه مصرف برق اعمال شود و مدیران ۱۶ شرکت برق منطقه ای کشور باید سعی کنند پیک بار مصرفی برق آنها در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته افزایش نیابد.
 
فلاحتیان با بیان اینکه مدیریت طرف تقاضا روش ها و متدهای علمی خاص خود را دارد بیان کرد: مدیران حال حاضر شرکت های برق منطقه ای باید در کنار ایجاد زیرساخت های جدید با رویکرد علمی به مدیریت طرف تقاضا نیز توجه داشته باشند.
 
معاون امور برق و انرژی وزارت نیرو همچنین به مشکلات موجود در زمینه اقتصاد برق کشور اشاره کرد و یادآور شد: در طول دو سال گذشته اقداماتی در زمینه ایجاد توازن میان منابع و مصارف صنعت برق انجام گرفته اما هنوز در حوزه این صنعت مشکلات اقتصادی جدی داریم.
 
این مقام مسئول به ثابت ماندن قیمت برق از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۲ تاکید کرد: این ثابت ماندن قیمت برق در حالی بود که مواد اولیه صنعت برق از جمله سیم های مسی و آلومینیمی افزایش چند ۱۰۰ درصدی داشته اند به عنوان نمونه قیمت سیم مسی از کیلویی هزار تومان به کیلویی ۲۷ هزار تومان رسیده است.
 
فلاحتیان با اعلام اینکه این افزایش بسیار قیمت مواد اولیه صنعت برق و از طرف دیگر ثابت ماندن قیمت برق منجر به کاهش چشمگیر درآمدهای صنعت برق کشور شد و اقتصاد این صنعت را با مشکل مواجه کرده است، گفت: همیشه نیاز به سرمایه گذاری های جدید در زمینه توسعه زیرساخت های برق ضروری نیست، چنانچه بتوانیم بخش تقاضا را مدیریت کنیم خواهیم توانست میزان سرمایه گذاری در صنعت برق را تا حد زیادی کاهش دهیم.
 
وی با بیان اینکه هم اکنون برای احداث یک نیروگاه پنج هزار مگاواتی با شبکه های توزیع و انتقال آن به ۱۵ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است بیان کرد: این در حالی است که میزان فروش برق این نیروگاه معادل ۱۰ هزار میلیارد تومان است و قطعا این اختلاف باید از طریق تزریق منابع دیگر در صنعت برق جبران شود که به صرفه نیست.
 
معاون امور برق و انرژی وزیر نیرو با مطلوب ارزیابی کردن وضعیت صادرات برق ایران به عراق، تبیین کرد: در حال حاضر ظرفیت تولید برق در سه استان کرمانشاه، کردستان و ایلام به ۲۳۰۰ مگاوات رسیده که امیدواریم با بهره برداری از چند نیروگاه دیگر دو تا سه سال آینده این میزان به بیش از چهار هزار مگاوات افزایش یابد.
 
وی از بهره برداری از نیروگاه سیمره با ظرفیت ۴۸۰ مگاوات در سال جاری خبر داد و افزود: در روزهای آینده نیز یک نیروگاه در اسلام آبادغرب با ظرفیت ۱۰۰ مگاوات وارد مدار می شود.
 
معاون وزیر نیرو همچنین با بیان اینکه نیروگاه سد داریان تا اوایل سال آینده با ظرفیت تولید ۲۰۰ مگاوات وارد مدار می‌شود، تاکید کرد: با توجه به انعقاد قرارداد نیروگاه بخار زاگرس در اواخر سال گذشته، تاکید کرد: به زودی عملیات اجرایی این نیروگاه ۳۲۰ مگاواتی آغاز شده و تا ۲ سال و نیم آینده این نیروگاه نیز در منطقه غرب کشور به بهره برداری می رسد.
 
فلاحتیان در پایان با بیان اینکه ساخت نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی اسلام آباد غرب درسه سال گذشته تا حدی رکود داشته است، خاطرنشان کرد: اواخر سال گذشته LC این نیروگاه باز شد و در آینده نزدیک عملیات نصب واحدهای نیروگاه انجام شده و ظرفیت ۵۰۰ مگاواتی آن به عنوان فاز اول این نیروگاه وارد مدار خواهد شد.
 
منبع:مهر

اخبار مرتبط

آماده کردن خودرو برای فصل تابستان

تابستان خانه گران می‌شود

توضیح توانیر در خصوص تصمیم عجیب نوبخت

0 نظر

ارسال نظر

capcha