«سراج 24» گزارش می‌دهد؛

اولین دولتی که علناً فعالیت انتخاباتی می‌کند/حلقه انتخاباتی چهره‌های حزبی دولت/ تلاش جهانگیری، نوبخت، یونسی و حالا مجید انصاری برای مجلس

اولین دولتی که علناً فعالیت انتخاباتی می‌کند/حلقه انتخاباتی چهره‌های حزبی دولت/ تلاش جهانگیری، نوبخت، یونسی و حالا مجید انصاری برای مجلس

به گزارش خبرنگار سیاسی سراج24، موضوع فعالیت انتخاباتی دولت که چندی پیش و پس از اظهارات جهانگیری در جمع کارگزاران در رسانه ها جدی شده بود، حالا و پس از خبر ابلاغیه نوبخت به ستادهای انتخاباتی روحانی و همچنین فعالیتهای مجید انصاری برای متقاعد ساختن اصلاح طلبان رنگ و اوضاعی تازه گرفته است.

رهامی فعال اصلاح طلب و رئیس کمیته انتخابات شورای هماهنگی جبهه اصلاحات به تازگی از ابلاغیه نوبخت به ستادهای انتخاباتی روحانی در استانها خبر داده و گفته است: کمیته انتخابات تصویب کرد که حزب آقای نوبخت در جلسات شرکت کند ولی هنوز دعوت رسمی نشده است. البته آقای نوبخت در جلسات گفته بودند که برای برنامه‌ریزی استان‌ها کار می‌کنیم و ربطی به فعالیت‌های انتخاباتی ندارد، ولی شبهه بالاخره وجود دارد.

 رهامی درباره فعالیت های انتخاباتی دیگر اعضا در دولت گفته بود: آقای مجید انصاری به شکلی ارتباط بین اصلاح‌طلبان و دولت را برقرار کردند و دیدگاه‌ها و نظرات انتقادی اصلاح‌طلبان نسبت به دولت را به عنوان عضو مجمع روحانیون مبارز منتقل می‌کنند، آقای یونسی هم به دلیل اینکه ارتباط خوبی با اصلاح‌طلبان دارند، بسیاری از دیدگاه‌ها و انتقادها را منتقل کردند اما وی در خصوص انتخابات تا آنجایی که ما اطلاع داریم، اقدام جدی نکرده‌اند، آن چیزی که مطرح بوده، آقای یونسی می‌گفت در حوزه اقوام و اقشار کار می‌کنم و فعالیتی را برای انسجام اقشار شروع کرده‌اند.

روزهای پایانی فروردین بود که اسحاق جهانگیری با حضور در کاخ سعدآباد و در میان اعضای حزب دولت ساخته کار گراران تلاش دولت برای فعالیت انتخاباتی را کلید زد و از کارگزاران خواست تا دیگر احزاب را نیز جدی تر پای کار بیاورند. جهانگیری در اظهاراتی که شائبه تقویت فعالیت انتخاباتی دولت را داشت گفت: «اولین ویژگی آن کار حزبی قوی است. این حزب در این امر تجربیات خوبی دارد. دومین ویژگی هم ارتباط و نزدیکی آن به دولت است. کارگزاران تا پیش از این تلاش می‌کرد که نقش میانجی را در معادلات سیاسی ایفا کند. به نظر می‌رسد کارگزاران امسال باید این نقش را بیش از پیش ایفا کند، زیرا امسال سال انتخابات است، اگر مجلس خوبی شکل نگیرد کار دولت ناتمام خواهد بود. باید به یک همگرایی بین اصلاح‌طلبان معتدل و اصولگرایان اصیل اندیشید. باید به دنبال یک مجلس معتدل بود. اگر هدف این باشد برای پیدا کردن کاندیداها به مشکل بر نمی‌خوریم. به همین دلیل می‌گویم که نقش کارگزاران مهم و موثر است. نباید گذاشت زاویه‌ای بوجود بیاید.»

پس از این سخنان نوبخت در اظهاراتی که تلاش دولت برای انتخابات را علنی تر می کرد گفت: «واقعیت این است که هنوز احساس می‌شود ما حزب را به عنوان یک تشکل و مجموعه نامناسب در جامعه تلقی می‌کنیم و افتخار هر کسی است که بگوید عضو هیچ حزبی نیستم در حالی که یکی از شاخصه‌های مردم‌سالاری می‌تواند از سوی احزاب ایجاد شود. این‌که آقای جهانگیری با حزب کارگزاران همکاری داشته‌اند سخن نو و تازه‌ای نیست اما وقتی ایشان در سال نو می‌خواهند به دوستانشان سری بزنند این‌قدر مورد توجه قرار می‌گیرد! »

قاسم جعفری نماینده مجلس درواکنش به هزینه کرددولتی ها از بیت المال برای انتخابات با بیان اینکه برخی‌ها از پول‌های دولتی برای تبلیغات در انتخابات مجلس سوء استفاده می‌کنند، گفته است: اگر رئیس جمهور اعتقاد دارند که باید صداقت وجود داشته باشد دستور دهند پیگیری شود که پول هائی که در دهداری‌های خراسان شمالی تقسیم شده، بر چه اساسی خرج شده است. من به عنوان نماینده بجنورد این سوال را از آقای روحانی دارم و امیدوارم وی این مسئله را پیگیری کند. نماینده مردم بجنورد در مجلس با بیان اینکه برخی مسئولان از پول‌ دولت برای تبلیغات در انتخابات استفاد می‌کند، خواستار رسدگی رئیس جمهور به این مسئله شد.

به نظر می رسد این روزها دولت جدی تر از گذشته چشم به انتخابات دوخته است. مسئله هسته ای هم یکی از گذرگاههای انتخاباتی دولت است. نگاهی که تایید حرفهای ظریف در جلسه با هاله اسفندیاری است.

"ما روندی را شروع کرده‌ایم که هدف از آن تغییر فضای سیاست خارجی کشور است. اگر با وجود تلاش‌های ما برای تعامل، این تلاش‌ها بی‌نتیجه بماند، مردم ایران این فرصت را خواهند داشت تا ۱۶ ماه دیگر که انتخابات پارلمانی در ایران برگزار می‌شود، به این عملکرد ما (با آرای خود) پاسخ دهند. وقتی قبلا در تعامل و مذاکرات درباره توافق هسته‌ای با جامعه بین‌المللی در سال‌های۲۰۰۴ و ۲۰۰۵، توافق‌هایی کردیم و تلاش‌های ما برای عملکرد شفاف، از جانب اتحادیه اروپایی رد شد، مردم جواب ما را با انتخاب رئیس‌جمهوری متفاوت دادند که مرا هم زود بازنشسته کرد! البته باید توجه داشت که اتحادیه اروپایی به تنهایی فعالیت نمی‌کرد و مقامات کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا مانع از هرگونه توافق شدند، همانطور که حالا هم کسانی هستند که نمی‌خواهند هیچگونه توافقی حاصل شود قطع نظر از اینکه مفاد آن چه باشد. حالا من بار دیگر زنده شده‌ام. به نظر من، در انتقال پیامی که جامعه بین‌المللی و بویژه غرب می‌خواهد به ایران منتقل کند باید بسیار دقت کند. باید دید تعامل از جانب ایران و تلاش ایران برای باز بودن و نگاه به آینده داشتن با پاسخ مثبت مواجه می‌شود یا اینکه بار دیگر، رد می‌شود. من فکر می‌کنم مردم ایران پاسخ خود را در صندوق‌های رای نشان خواهند داد." اصلاح طلبان نیز در تایید رویکرد ظریف در انتخابات گفته اند: میوه لوزان را در بهارستان خواهند چید. 

با بررسی رویکرد دولت‌ها در مواجهه با برگزاری انتخابات مشاهده می‌شود دولت یازدهم اولین دولتی است که به صورت علنی و آشکار پای کار انتخابات آمده است و معاونین رئیس جمهور بیش از کارهای اجرایی کشور دغدغه‌های انتخاباتی خود را دنبال می‌کنند.

اخبار مرتبط

اصلاح‌طلبان برای فرار از پاسخگویی، دولت را تخریب می‌کنند/انتصابات فامیلی در دولت مردمی وجود ندارد

رئیس‌جمهور: اصلاحات اقتصادی را حتی به قیمت آبرویم دنبال می‌کنم

اجماع اصلاح طلبان اصفهان علیه لیست وحدت نیروهای انقلابی اصفهان "گام دوم،سلام"

1 نظر

ارسال نظر

capcha