گردهمایی ۴۰۰۰نفری جوانان فعال مسجدی

گردهمایی ۴۰۰۰نفری جوانان فعال مسجدی

به گزارش سراج24،رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در گردهمایی ۴۰۰۰ نفری جوانان فعال مسجدی گفت: جوان مسجدی خود را خادم مسجد می‌داند و در خدمت به مسجد دریغ نمی‌کند و دائماً به آبادکردن خانه خدا می‌اندیشد، چون می‌داند اگر خانه خدا آباد شود جامعه آباد می‌شود.

 

به گزارش ستاد خبری دهه تکریم و غبارروبی مساجد، نخستین گردهمایی بزرگ 4000 نفری جوانان فعال مسجدی با عنوان یاران محراب، همزمان با ولادت حضرت علی اکبر(ع) و روز جوان با حضور حجت‌الاسلام محمدجواد حاج‌علی‌اکبری رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد، حجت‌الاسلام محسن قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز، سیدحسین هاشمی استاندار تهران و سردار محسن کاظمینی فرمانده سپاه محمد رسول‌الله(ص)،‌ عصر روز گذشته (یکشنبه ۱۰ خرداد) در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) برگزار شد.

در ابتدای این گردهمایی حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری به برشمردن خصایص اصلی جوانان مسجدی و نیز تبیین جایگاه مسجد پرداخت و با اشاره به دو واژه‌ مهم و سرشار از معنویت و پویایی، جوان مسجدی را این‌گونه توصیف کرد: ما دو واژه داریم که در سرشار بودن از معنویت و پویایی کفایت می‌کند، واژه اول «مسجد» است که خود ستاد ولایت و محبت و مرکز دوستی و ارتباط با خدا و خلق اوست؛ و واژه دوم «جوان» که مفهوم آینده سازی، سرشار بودن از عشق و امید و آرزو، عاشق جنگ و شهادت و ایثار بودن و آرمان‌گرایی را در خود دارد. اهمیت جلسه‌ امروز در کنار هم بودن این دو واژه‌ ارزشمند یعنی «جوان مسجدی» است!

این کارشناس امور دینی با اشاره به شخصیت بی بدیل حضرت علی اکبر(ع) در اسلام، سه رسالت بزرگ برای جوان مسجدی معرفی کرد و گفت: جوان مسجدی سه رسالت بزرگ را همزمان بر عهده دارد؛ رسالتی درباره خود، رسالتی درباره مسجد، و رسالتی درباره جامعه.

وی درباره رسالت اول جوان مسجدی توضیح داد: حضور در خانه‌ خدا فرصتی را برای جوان به وجود آورده تا بیش از دیگران به رمز و راز عاشقانه و انس با خدای متعال و نیز اندیشیدن در خود بپردازد و چون جوان مسجدی می‌داند که مسجد ارتباطی با ملکوت اعلا دارد این فرصت را از دست نمی‌دهد. جوان مسجدی با یاد کسانی که از مسجد برخاستند و در راه ایثار قدم برداشتند، ایثار را تجربه می‌کند.

این مقام مسئول با تاکید بر ترویج فرهنگ خدمت به مسجد، دومین رسالت جوان را درباره خود مسجد دانست و اظهار داشت: رسالت دوم جوان مسجدی استفاده از فرصت عمران‌ و آبادگری خانه خدا به روش ابراهیم(ع) و اسماعیل(ع) است؛ لذا جوان مسجدی خود را خادم مسجد می‌داند و در خدمت به مسجد دریغ نمی‌کند و دائماً به آبادکردن خانه خدا می‌اندیشد، چون می‌داند اگر خانه خدا آباد شود جامعه آباد می‌شود.

وی در ادامه از جوانان خواست که ابتکار و خلاقیت خود را در خدمت به مسجد به کار بندند و به باشکوه برگزار شدن نماز اهمیت دهند.

حاج‌علی‌اکبری، جذب سایر جوانان به مسجد را مهمترین آرمان جوان مسجدی دانست و درباره ارتباط بین نسلی گفت: جوان فعال مسجدی به ارتباط بین نسلی اهمیت می‌دهد و در این راستا تلاش می‌کند و از خود سعه صدر نشان می‌دهد و این از دیگر رسالات جوان درباره مسجد است.

وی افزود: جوان مسجدی برای رونق مسجد به تقویت فضای انقلابی مسجد اهمیت می‌دهد و حضورش نه تنها اختلاف برانگیز نیست بلکه اتحاد بخش است.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد، مسجد را بهترین پایگاه برای حرکت توفنده انقلاب اسلامی برشمرد و سومین رسالت جوانان مسجدی را رسالت در قبال جامعه دانست و گفت: انقلاب ما انقلاب مسجد‌ها بود و جوان مومن مسجدی بهترین جایگاه برای توزیع گفتمان ولایت و جریان آن در جامعه را مسجد می‌داند. وی ادامه داد: جوان مسجدی باور دارد که بهترین راه برای گسترش عفت، صفا، معنویت و محبت در جامعه و نیز تربیت انسان مومن صالح تراز مساجد هستند.

حاج‌علی‌اکبری در این گردهمایی از تهیه نقشه‌ای برای احیاء و تحول مساجد استان تهران با همکاری مرکز رسیدگی به امور مساجد کشور و ستاد ساماندهی مساجد استان تهران خبر داد و گفت: ‌این نقشه مورد تایید مقام معظم رهبری قرار گرفته است و متعهدیم که به لطف خدای متعال این نقشه محقق شود.

وی درباره این نقشه گفت:‌ در این نقشه قداست و اصالت مسجد و بنیه‌ی مردمی آن حفظ می‌شود و از اداری کردن فضاهای مسجدی پرهیز می‌شود. حاج علی اکبری افزود:‌ در این نقشه خواسته‌های ولی امر که همان خواسته‌های امام عصر و اسلام است، مورد نظر قرار می‌گیرد.

این کارشناس مسجد با اشاره به محوریت امام جماعت در برنامه تحول مسجد گفت: در درجه اول توانمندسازی ائمه محترم جماعات در دستور کار قرار گرفته وآموزش‌های لازم در بخش‌های مد نظر واقع شده است.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد، اصلاحات نظام مدیریتی مساجد، جوان‌سازی و به تعبیری متعادل سازی هیات امنای مسجد در ارتباط بین نسلی، و لزوم تشکیل شورای فرهنگی جهت تصمیم‌گیری متحد در برنامه‌های جاری مسجد را از ابعاد دیگر این نقشه معرفی کرد.

وی ادامه داد: بدترین چیزی که می‌تواند در مسجد وجود داشته باشد اختلاف است که آن را به سمت مسجد ضرار و تفرقه بین مومنان می‌برد، بنابراین طهارت معنوی مسجد را نیز در این نقشه مد نظر داریم که پیشگیری از بروز اختلافات و حل و فصل سریع اختلافات در صورت بروز، از اصول آن است.

حاج‌علی‌اکبری خطاب به حضار گفت: شما خواهران و برادران بهترین یاران برای تحقق این نقشه هستید، بنابراین با سعه صدر انقلابی و استفاده از ایده‌های خود در این مسیر حضور جدی و فعال داشته باشید و کمک کنید تا حال مساجدمان بهتر شود.

وی با توصیه بر زنده نگه‌داشتن راه امام و یاد شهدا و تبعیت از رهبری گفت: بیش از 97 درصد شهدای ما فرزندان مسجد بودند و ما باید راه آنان را ادامه دهیم و در این مسیر هرگز خسته نشویم.

حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری در پایان سخنان خود با اعلام رایانامه farhangi@masjed.ir خواستار ارسال نظرات جوانان در جهت بهبود عملکرد مساجد و تحول آن‌ها شد.

 

در ادامه این نشست حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز کشور به سخنرانی پرداخت و در ابتدای سخنانش با اشاره به آیات قرآن و ویژگی‌های جوان و نقش وی در جامعه ، جوانان را در قرآن به سه دسته تقسیم کرد: جوانانی که در جامعه هضم می‌شوند و جامعه آنها را عوض می‌کند و مثل آبی در ظرف شکل ظرف را به خود می‌گیرند، جوانانی که در جامعه خود را حفظ می‌کنند و تغییر نمی‌کنند و دسته سوم جوانانی هستند که جامعه را تغییر می‌دهند. وی در توضیح دسته اول به آیه 42 سوره المدثر اشاره کرد و اظهار داشت: در آیه «ما سلککم فی سقر» بهشتیان از دوزخیان می‌پرسند چه شد که شما جهنمی شدید؟ چند دلیل در قرآن ذکر می شود که یکی از آنها آیه «و کنا نخوض مع الخائضین» است یعنی ما در جامعه هضم می شدیم. وی ادامه داد: مثال دسته دوم اصحاب کهف بودند که نخواستند در جامعه‌ی فاسد هضم شوند و به غار روی آوردند. حضرت ابراهیم(ع) جوانمردی بود که جامعه را عوض کرد و از دسته سوم است.

رئیس ستاد اقامه نماز توضیح داد: در آستانه امتحانات مدارس و دانشگاه‌ها هستیم و ممکن است این شب‌ها صداوسیما فیلم‌های جذاب پخش کند. جوانی جلوی تلویزیون نشسته، کمی فیلم می‌بیند و کمی درس می‌خواند که در آخر فیلم جذاب نمی‌گذارد او درسش را بخواند و هضم در فیلم می‌شود و این از دسته اول است. جوان دیگری که می‌بیند فیلم جاذبه دارد داخل اتاق می‌رود ودرسش را می‌خواند و مانند دسته دوم هضم نمی‌گردد. یک جوان دیگر هم در اعتراض به صدا و سیما برای جلوگیری از پخش برنامه‌های جذاب در دوران امتحانات راهپیمایی راه می‌اندازد و جوانان و نوجوانان دیگر را با خود همراه می‌کند و موجب تغییر برنامه صدا و سیما می‌شود که این از دسته سوم است.

حجت‌الاسلام قرائتی در ادامه با مطرح کردن این پرسش که آیا می‌شود یک نوجوان امام باشد این‌گونه توضیح داد: ما در ستاد اقامه نماز اعلام کرده بودیم که شیرین‌ترین نمازی که بچه مدرسه‌ای ها در عمرشان خوانده‌اند را طی نامه‌ای برای‌مان بفرستند و از بعضی از افراد دعوت کردیم تا نامه‌ها را بخوانند که در میان تعداد کثیری از این نامه‌ها یک نامه متعلق به شیرین‌ترین نماز یک دختر 11 ساله بود که به همراه پدرش با اتوبوس به مسافرت رفته بود. وی ادامه داد: زمانی که این پدر و دختر در اتوبوس بودند دختر با نگاه به خورشید در حال غروب به یاد می‌آورد که نمازش را نخوانده است و به پدرش اصرار می‌کند که به راننده بگوید اتوبوس را نگه دارد تا نمازش را بخواند اما پدرش می‌گوید راننده به خاطر یک نفر این کار را انجام نخواهد داد لذا در این لحظه دختر نا امید از توقف اتوبوس شیشه آبی از کیف پدر بیرون آورده و شروع می‌کند در اتوبوس وضو بگیرد و نمازش را همان جا روی صندلی بخواند. در همین حین شاگرد راننده او را می‌بیند و و ماجرا را به راننده می‌گوید. قرائتی با بیان این جمله که هرکس برای نماز قیام کند خداوند مهرش را در دل‌ها می‌نشاند ادامه داد: راننده با دیدن این دختر مهرش به دلش افتاد و به خاطر او اتوبوس را متوقف کرد. وقتی این دختر 11 ساله برای خواندن نماز از اتوبوس پیاده شد ناگهان افراد دیگری هم برای نماز خواندن پیاده شدند و حدود 17 نفر از مسافران که نماز نخوانده بودند نماز خود را به جا آوردند. از این‌رو قرآن کریم می‌فرماید «وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِینَ إِمَامًا»؛ لذا از خصوصیات عباد الرحمن این است که امام شوند.

این مقام مسئول با اشاره به نزدیک بودن ماه مبارک رمضان عنوان کرد:‌ ماه رمضان ماه قرآن است و من به عنوان پدر معلم از شما برادران و خواهران می‌خوام که در این ماه حتما یک دور قرآن را همراه با یکی از شبکه‌های تلویزیون یا رادیو بدون غلط بخوانید. حدیث داریم که اگر کسی یک دور قرآن را ختم کند یک دعای مستجاب دارد. وی تصریح کرد: من همه قرآن را می‌خوانم جز سوره «الناس» و در این هنگام دعا می‌کنم سپس سوره «الناس» را می‌خوانم و سپس می‌گویم خداوندا دعاهای مرا که در میان ختم قرآن درخواست کردم، اجابت کن.

حجت الاسلام قرائتی اظهار داشت: امام صادق(ع) فرمود هر کس خودش را بهتر از دیگران ببیند مستکبر است. امام خمینی هیچ وقت خود را رهبر نمی‌دانست بلکه می‌گفت رهبر من آن پسر 13 ساله است. هرگز خود را بهتر از دیگران ندانید.

این مدرس حوزه و دانشگاه ضمن توصیه به نماز اول وقت ابراز داشت: نکند وقت نماز چراغ اتاق بسیج روشن باشد! درست نیست که در مسجد باشیم و خود را مشغول کارهای بسیج و کانون کنیم و در نماز جماعت شرکت نکنیم چون هیچ چیز نمی‌تواند جای نماز جماعت را بگیرد. روزی حضرت علی(ع) برای نماز صبح به مسجد نیامد پیامبر اکرم(ص) علت را جویا شدند، حضرت زهرا فرمودند که علی(ع) شب را تا صبح عبادت کرده است و چون چشم‌هایش می‌سوخت نتوانست در نماز جماعت صبح شرکت کند. این حدیث در سفینه‌البهار نقل شده است که حضرت رسول(ص) فرمودند: یا فاطمه(س) به علی(ع) بگو شب تا صبح را بخوابد اما در نماز جماعت صبح شرکت کند بهتر از عبادت تا صبح و خواندن نماز فراداست.

همچنین اظهار داشت: حضرت علی(ع) فرمودند زمانی که پیامبر اکرم (ص) در آخرین لحظات عمرش، سر مبارکشان را بر دامان من نهاده بود، مدام می‌گفتند: الصلاه، الصلاه، الصلاه!

وی با تاکید بر نماز جماعت گفت: هیچ عبادتی مثل نماز نیست. نماز آمپولی است که خدا هم به زمین می‌زند هم به آسمان. وقتی در زمین زلزله می‌شود می‌گویند نماز آیات و وقتی باران نمی‌آید می‌گویند نماز باران بخوانید. وقتی نوزاد به دنیا می‌آید در گوش او حی علی الصلاه میگوییم و وقتی از دنیا می رود برایش نماز میت می‌خوانیم. هیچ عبادتی هم اینقدر تنوع ندارد چون ما 350 رقم نماز مستحبی داریم که هر یک با دیگری متفاوت است.

حجت الاسلام قرائتی اهمیت نماز را با تشبیه نماز به تمبر عبادات این طور بیان کرد:‌ اگر همه عبادات را انجام دهیم و در نماز کوتاهی کنیم عبادات ما قبول نمی‌شوند؛ مثل این که بهترین نامه ها را بنویسیم اما اگر پشت آنها تمبر نباشد به مقصد نمی‌رسند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: گاهی ممکن است از امام جماعت خوشتان نیاید؛ خوش‌آمدن یا نیامدن دلیل بر عدالت نیست، عدالیت یعنی اینکه او گناه کبیره نکرده باشد. حال اینکه سلیقه‌اش با شما نخواند دلیل بر دوری از نماز جماعت نیست.

حجت‌الاسلام قرائتی ضمن تاکید بر بها دادن به کودکان و نوجوانان افزود: اگر می‌خواهید مسجدتان رونق داشته باشد اذان را بین بچه‌ها بچرخانید. این که یک نفر میکروفون را بگیرد و خیال کند که ارث پدرش است کار بسیار غلطی‌است.

رئیس ستاد اقامه نماز طی توصیه‌ای بیان کرد: کم حرف بزنید! بین دو نماز سخنرانی نکنید! چون اسلام به ما اجازه داده که نماز اول را به جماعت و نماز دوم را فرادی بخوانیم و از جمع جدا شویم لذا نباید با سخنرانی مردم را معطل کنید و خواندن دو نماز پشت سر هم و سپس تسبیحات حضرت زهرا(س) بسیار می‌تواند بهتر باشد.

وی افزود: بچه‌های حزب‌اللهی! شما اگر با سواد باشید دیگران را هم در مسجد جذب می‌کنید. سعی کنید به لحاظ اخلاقی از جامعه عقب نمانید؛ زیراکسانی که با اخلاق مسلمان شده‌اند من به چشم دیده ام که تعدادشان بیش از کسانی است که با موعظه مسلمان شدند و شما باید دیگران را با محبت به مسجد جذب کنید اگر برای خدا قیام کنید عنایت خداوند حتماً شامل حال شما خواهد شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی ضمن ابراز ناراحتی از برخی منبرها گفت: من از منبرهایی که در آن خواب نقل می‌کنند ناراحتم. ای جوان‌ها: از ائمه جماعاتتان بخواهید که نیمی از منبرشان را به تفسیر قرآن اختصاص دهند. خدا به پیغمبر(ص) می‌گوید «لتبین للناس ما نزل علیهم» میخواهی حرف بزنی از قرآن بگو.

رئیس ستاد اقامه نماز در پایان سخنرانی خود ضمن در خواست مداوم شدن این‌گونه جلسات، خاطره ای از حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر ابوترابی ملقب به سیدالاسراء نقل کرد: ابوترابی نقل کرده که یک ماشین صلیب سرخ از غرب وارد بغداد شد تا با اسرا مصاحبه کند. به اردوگاه آمدند و از من پرسیدند که اینجا شما را شکنجه می‌کنند؟ من از پاسخ دادن طفره رفتم. سرهنگ مسئول شکنجه بعد از مصاحبه پرسید که من خودم تو را شکنجه کردم تو چرا نگفتی که من شکنجه‌ات کردم؟ که ابوترابی در پاسخ گفته آیه « لَنْ یَجْعَلَ اللَّهُ لِلْکافِرینَ عَلَى الْمُؤْمِنینَ سَبیلاً » در قرآن می‌گوید برای کفار راهی را برای مسلمین باز نکنید. گرچه صدام ظالم است اما اگر من از شکنجه می‌گفتم راهی برای مسیحیان باز می‌کردم تا بر عراق که یک کشور مسلمان است مسلط شود

منبع:

اخبار مرتبط

تهیه 50 هزار بسته گوشت، توسط مسجدی ها برای نیازمندان

مسجدی که پناه محرومان شد

تجمع انقلابی مردم بندرعباس امروز در مسجد جامع

0 نظر

ارسال نظر

capcha