فیلمنامه‌نویس جبهه فرهنگی انقلاب در گفت‌وگو با«سراج24»

برای حضور در جشنواره‌ها باید منافع ملی در نظر گرفته شود/مسئولان جشنواره‌های خارجی را بد می‌دانند ولی برای حضور در این جشنواره‌ها، از یکدیگر سبقت می‌گیرند

برای حضور در جشنواره‌ها باید منافع ملی در نظر گرفته شود/مسئولان جشنواره‌های خارجی را بد می‌دانند ولی برای حضور در این جشنواره‌ها، از یکدیگر سبقت می‌گیرند
حامد عنقا فیلمنامه نویس آثاری چون انقلاب زیبا و قلب یخی در گفت‌وگو با سراج24 نویس در خصوص دستاوردهای سینمای ایران از حضور در جشنواره های خارجی گفت:  این حضور در بعضی مواردمعضلات عدیده ایی را بوجود آورده است و در بعضی موارد دستاوردهای قابل توجه ای داشته است.اما اینکه یک حکم کلی صادر کنیم و بگویم حضور در جشنواره های خارجی بطور کلی خوب یا بد است و همواره به نفع و یا زیان کشور می باشد به نظرم حکم غلطی است.
حامد عنقا تصریح کرد: تمامی فیلمها و افرادی  که در اینگونه جشنواره ها حضور می یابند  در صحت و سلامت نیستند  از سویی لزوما ً نباید باور داشت که پشت صحنه حضور این فیلمها اهداف سیاسی نهفته است لذا لازم است ما در زمینه حضور در اینچنین جشنواره هایی منافع ملی را در نظر بگیریم نه یک عده ایی خاص . 
نویسنده فصل اول و دوم سریال قلب یخی در پاسخ به این سئوال که چطور می شود ازحضور فیلمها و عواملی که بعضا ً موجبات خدشه وارد شدن به فرهنگ غنی ملت ایران را در جشنواره های خارجی فراهم می کنند جلوگیری کرد گفت: با توجه به اینکه حضور فیلمهای منتخب در جشنواره هایی همچون کن، برلین و یا مراسم اسکار تابع ضوابط خاص خودش است و مسئولان سینمائی ما زیاد نمی توانند در آن نقش داشته باشند لازم است قبل از ساخت فیلمها نظارت ویژه ایی صورت گیرد تا بعد از تولید چهره منفی از کشور ما را به جهان ارائه نکنند.
نویسنده سریال انقلاب زیبا با بیان اینکه اگر اینگونه فیلمها تولید شدند و این اتفاق بد افتاد باید آن مسئولی که پروانه ساخت و نمایش این گونه فیلمها را داده پاسخگو باشد، افزود: البته سیاست های ما نسبت به این جشنواره ها مشخص نیست. از سوی آنها را بد می دانیم اما مسئولان سینمائی ما از بالاترین رده تا رده های پایین برای شرکت در این جشنوارها و حتی جشنواره های دست چندم خارجی از هم سبقت می گیرند پس لازم است که بدانیم چه می خواهیم. 
از حامد عنقا در خصوص اصرار این جشنوارها در پخش فیلمهای غیر واقعی در خصوص شرایط ایران اسلامی پرسیده شد که پاسخ داد: طبیعی است که هر جشنواره خارجی بر اساس منافع  و مصالح خودش عمل کند پس این مشکل باید  در میان خودمان حل شود.
وی در خصوص عدم نمایش آثار فاخر ما از سینمای غرب نیز گفت: شرکتها و کمپانی ها بر اساس منافع خودشان فیلمها را نمایش می دهند پس دلیلی ندارد فیلم های ما را که منافع شان را تامین نمی کند و بعضا ً به آنها ضرر هم می زند پخش کنند.
 
 

اخبار مرتبط

روایتگر دهه هفتادی دفاع مقدس که هم کتاب می نویسد هم فیلم نامه

در خیابان زن بیوه‌ی پولدار پیدا کنید، خوشبخت و موفق شوید!

مشکل سینمای ایران همچنان فیلمنامه است

0 نظر

ارسال نظر

capcha