حزب‌الله:

بحران سوریه بدون اسد راه‌حلی ندارد

بحران سوریه بدون اسد راه‌حلی ندارد
به گزارش سراج24، «شیخ نعیم قاسم» معاون دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: «ایران، روسیه و حزب‌الله از سوریه- هر قدر که جنگ طول بکشد- حمایت خواهند کرد.»
شیخ نعیم قاسم که با خبرگزاری «رویترز» مصاحبه می‌کرد، تأکید کرد «رئیس‌جمهور سوریه بشار اسد است. او رئیس‌جمهور سوریه است و خواهد ماند. هر کسی که خواهان حل و فصل سیاسی بحران سوریه است باید با رئیس‌جمهور اسد تعامل کند و بدون اسد هیچ راه‌حلی بران این بحران متصور نیست.»
وی در ادامه گفت: «ما می‌گوییم که این مقاومت و پایداری عظیمی که در سوریه از حدود 4 سال و 3 ماه پیش مشاهده می‎شود تحت تاثیر چشمگیر شخص رئیس‌جمهور اسد است. از این‌رو معتقدیم در مرحله‌ای نیستیم که بر سر سرنوشت اسد بحث و جدل‌هایی صورت گیرد.»
معاون دبیر کل حزب‌الله لبنان با تأکید بر تسلیم ناپذیر بودن سوریه در برابر توطئه‌ها، گفت: «با صراحت می‌گویم که راه‌حل‌های بحران سوریه معلق است و در چشم‌انداز سوریه راه‌حلی سیاسی وجود ندارد و باید در انتظار دیگر تحولات منطقه بویژه در عراق، نشست.»
شیخ قاسم «سیاست عربستان سعودی را مسئول هرج و مرج در منطقه» دانست و ریاض را به «دوگانگی مواضع، حمایت از تندروهای تکفیری در خاورمیانه و سرکوب داخلی» متهم کرد.
این مقام حزب‌الله لبنان آمریکا را به دلیل بی‌ثبات بودن در تصمیم‌گیری‌های سیاسی صریح در منطقه، مورد ملامت قرار داد و خاطرنشان کرد آمریکا به جای اتخاذ سیاست‌های آشکار، منتظر است تا ببیند چه تحولاتی در منطقه رخ می‌دهد.
وی افزود «منطقه امروز ملتهب، متشنج و بدون هرگونه راه‌حل پیشنهادی است. به نظر می‌رسد که این روند سال‌ها ادامه خواهد یافت و خطر تجزیه در برخی از کشورها وجود دارد. مگر اینکه معادلات میدانی تغییر یابد و برخی مواضع اشتباهی که فرصت ادامه حضور تروریسم تکفیری را فراهم می‌کند، متوقف شود.»
شیخ نعیم قاسم بزرگترین خطر تجزیه در منطقه را برای عراق اعلام و تصریح کرد آمریکا زمینه این خطر را فراهم می‌کند و به نظر می‌رسد برخی طیف‌ها در عراق از این رویکرد آمریکا استقبال می‌کنند. ولی هنوز زمینه برای این خطر هموار نشده است.
معاون دبیر کل حزب‌الله لبنان با اشاره به اشغال شهر باستانی «تدمر» در سوریه توسط گروه تروریستی داعش طی هفته جاری، گفت: «سیطره داعش بر شهر باستانی تدمر بخشی از فرار و گریز‌ها در جنگ است. معتقدیم که هر آنچه در حال حاضر در سوریه رخ می‌دهد عملیات فرار و گریز میدانی در سوریه است که هیچ تغییرات جغرافیایی و سیاسی ایجاد نمی‌کند. گاهی ارتش سوریه موضع خود را در منطقه‌ای تحکیم می‌کند و گاهی داعش موفق می‌شود موضع خود را در مکانی دیگر بهبود بخشد ولی این موضوع هرگز بر نقشه میدانی که بر پایه موفقیت‌های ارتش سوریه ترسیم می‌شود، تاثیری نخواهد گذاشت.»
شیخ قاسم کشورهای قطر، ترکیه و عربستان سعودی را به آموزش، تسلیح و حمایت مالی از گروه‌های تروریستی با هدف تلاش برای تغییر توازن نظامی، متهم کرد و افزود این حمایت‌ها با نظارت آمریکا انجام می‌شود.
وی موضع حزب‌الله لبنان را درخصوص بحران یمن تکرار کرد و گفت «اقدام عربستان سعودی در حمله به الحوثی‌ها تجاوز به یمن است.»
معاون دبیر کل حزب‌الله در پاسخ به سوالی درباره کمک این جنبش به الحوثی‌ها در یمن، گفت: «فکر نمی‌کنم آنها (الحوثی‌ها) در این مرحله به ما و نه به ایران نیازی داشته باشند. آنها به اندازه کافی امکانات دارند. ارتش یمن ارتشی مسلح و با پتانسیل بالایی است و انصارالله نیز این‌چنین است. مشهور است در یمن که هر جوان یمنی با خود سلاح به همراه دارد و این جنگ به بیشتر از آنچه آنها در اختیار دارند، نیازی ندارد.»
منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

بشار اسد: ما با نیروهای ترکیه، عربستان و آمریکا می‌جنگیم

مسئولیت تبعات تجاوز نادرست اخیر به سوریه، با سه کشور غربی و حامیان این تجاوز است/ ایران در کنار دولت و مردم سوریه خواهد ماند

بشار اسد در چهره‌ یک مبارز و مقاوم بزرگ ظاهر شد/ اگر سران کشورها و ملت‌های منطقه تصمیم قاطع بر مقاومت بگیرند، دشمن هیچ غلطی نمی‌تواند بکند

0 نظر

ارسال نظر

capcha