رئیس‌جمهور در نشست توسعه سرمایه‌گذاری آذربایجان‌شرقی:

بنگاه‌داری بانک‌ها زمینه ساز فساد است

بنگاه‌داری بانک‌ها زمینه ساز فساد است
به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی دقایقی پیش در نشست توسعه سرمایه‌گذاری استان آذربایجان شرقی، به جاذبه‌ها و استعدادهای گردشگری استان آذربایجان شرقی اشاره کرد و اظهار داشت: تبریز بی‌تردید یک شهر مهم تاریخی نه برای ایران بلکه برای کل منطقه است و باید جاذبه‌های گردشگری این استان و بویژه شهر تبریز بیش از پیش شناسانده شود.
وی با اشاره به توانمندیهای کشاورزی، صنعتی و وجود معادن غنی استان، اظهارداشت: باید از این توانمندی‌ها برای توسعه استان آذربایجان شرقی بیش از پیش بهره گرفته شود.
رئیس جمهور با بیان اینکه تلاش دولت، معرفی چهره صلح طلب و متمدن ایرانیان به جهانیان است، تقویت روابط با همسایگان را ضروری دانست و گفت: ایران هرگز آغازگر تخاصم و دشمنی با هیچ کشوری نبوده، نیست و نخواهد بود. تاریخ هم همین را می‌گوید و ملت ایران خواهان همزیستی مسالمت‌آمیز با همه همسایگانش است.
وی با اشاره به فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و حمله عراق به کویت خاطرنشان کرد: ما در هر دو برهه زمانی، صلح دوستی خود را اثبات کردیم. پس ما اهل تجاوز، لجبازی و تلافی‌جویی نیستیم، ما می‌خواهیم با همسایگان و دنیا یک رابطه خوب داشته باشیم.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه تلاش دولت یازدهم، معرفی و ارائه چهره واقعی این ملت فرهنگ‌دوست، بزرگ و صلح‌طلب به جهانیان است، گفت: ما می‌خواهیم اگر مشکلی هم وجود دارد، آن را حل فصل کنیم و شرایط بهتری ایجاد کنیم.
روحانی به وظایف دولت و بخش خصوصی در عرصه اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: وظیفه دولت حفظ امنیت و آرامش اقتصادی و ایجاد ثبات در بازار است که طی دوره فعالیتش تلاش گسترده‌ای را در این زمینه انجام داده است.
وی خروج اقتصاد از رکود و آغاز رونق را وظیفه دولت و بخش خصوصی دانست و تصریح کرد: ما معتقدیم به استثنای یکسری اقدامات حاکمیتی، هر کار ممکنی را به مردم بسپاریم بهتر از این است که در اختیار دولت باشد.
رییس جمهور با اشاره به موضوع سود تسهیلات بانکی گفت: بانک باید نقش واسطه را ایفا بکند، هر جا که بانک نقش بنگاه‌داری را ایفا کند، هم وقوع فساد در آن فضا آسان‌تر می‌شود و هم به توسعه کشور کمک نخواهد شد.
روحانی به اهمیت ارائه تسهیلات مالی و اعتباری از سوی بانک‌ها به بخش خصوصی پرداخت و اظهارداشت: بانک، واسطه‌ای بین مردم و بخش اقتصادی جامعه است و منابع آن نیز منابع عمومی است و در این شرایط چون بانک اموال عمومی را در اختیار دارد، باید تحت نظارت دقیق باشد.
وی افزود: اینجا باید نظارت دقیق انجام بگیرد، اعتماد مردم باید جلب شود، دولت در این زمینه مسئولیت‌ها و رسالت‌هایی دارد. در جامعه ما بعضی‌ها فکر می‌کنند هر جا که تابلویی بالا آمد حال اسمش موسسه‌ مالی یا اعتباری و یا صندوق است، معنایش این است که دولت مهر تأیید به آن زده است در حالی که چنین نیست.
رئیس جمهور تصریح کرد: بانک مرکزی مسئولیت سنگینی را به عهده دارد. یکی از تلاش‌های دولت این است که مؤسساتی را که فعالیتشان از نظر بانک مرکزی و دولت مجاز و قابل اعتماد نیست، به مردم اعلام کند و رسانه‌ها از جمله صدا و سیما باید دولت را در این عرصه یاری دهند.
وی با تاکید بر اینکه «ما باید جلوی موسسات مالی غیرمجاز را بگیریم»، گفت: شورای عالی امنیت ملی با قدرت قانونی که دارد در این عرصه وارد شده است و به بانک مرکزی قدرت قانونی داده که وارد عمل شود.
روحانی با بیان اینکه «چنین حرکتی یکی از ضرورت‌ها برای ثبات جامعه ما است»، افزود: هر فردی که می‌خواهد پولش را در اختیار موسسه و بانک بگذارد باید صد در صد مطمئن باشد و اعتبار آن را هم سالانه یک موسسه مستقل و یا بانک مرکزی اعلام و درجه بندی کند. در دنیا بانک‌ها و موسسات درجه بندی دارند و اعتبار هریک مشخص است. دولت این کار را شروع کرده و مسئولیت ویژه‌ای را به بانک مرکزی داده است.
وی به برنامه‌های دولت برای رونق اقتصادی اشاره کرد و گفت: باید برای رسیدن به رونق و تسهیل این مسیر، یکسری مقررات زدایی در کنار ارائه تسهیلات انجام گیرد.
رئیس جمهور ضرورت رونق در بخش مسکن را یادآور شد و گفت: یکی از بخش‌هایی که روند رونق در آن بسیار کند است، بخش مسکن است. بخش مسکن به عنوان بخش مادر، می‌تواند در طرح‌ها و پروژه‌های مختلف اقتصادی رونق ایجاد کند.
وی ادامه داد: اگر در زمینه مسکن بتوانیم رونقی را ایجاد کنیم، یک حرکت بسیار خوب اقتصادی در جامعه ما بوجود خواهد آمد. قدمی که در این عرصه برداشته شده این است که تسهیلات بیشتری در زمینه مسکن در اختیار خانه‌ اولی‌ها گذاشته شود که از نظر اجتماعی و اقتصادی مهم است.
روحانی افزود: ارائه تسهیلات 80 میلیون تومانی در تهران، 60 میلیونی در کلان شهر‌ها و 40 میلیونی در شهرهای بزرگ می‌تواند حرکت تازه‌ای در بخش‌ مسکن ایجاد کند.
وی اظهار امیدواری کرد همه کارآفرینان استان آذربایجان شرقی تلاش خود را برای ایجاد تحول در استان دوچندان کنند.
منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

سومین مناظره‌ی زاکانی و تاجزاده با محوریت انتخابات سال ۸۸ و فساد اقتصادی

رئیس‌جمهور اتحاد جماهیر شوروی سابق گفتگوی تلفنی پوتین و ترامپ را بااهمیت دانست

واکنش احزاب و چهره‌های سیاسی به اقدام احمقانه رئیس‌جمهور آمریکا

0 نظر

ارسال نظر

capcha