مخدومی، نویسنده انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با سراج24:

وزارت ارشاد در نمایشگاه کتاب یک مدیر بازار فروش است

وزارت ارشاد در نمایشگاه کتاب یک مدیر بازار فروش است

به گزارش خبرنگار فرهنگی سراج24، «رحیم مخدومی»، یکی از چهره‌های فعال و تأثیرگذار ادبیات انقلاب اسلامی در طول 30 ‌سال گذشته بوده و از اولین کسانی است که مقام معظم رهبری بر کتاب‌هایش یعنی «جنگ پابرهنه» و «سفرنامه حج» تقریظ نوشتند. خبرنگار فرهنگی سراج24، به سراغ این نویسنده رفت تا از حال و روز نمایشگاه بین المللی تهران از وی بپرسد. گفتنی است رحیم مخدومی نویسنده و خاطره نگار انقلاب اسلامی است.

سراج24اقبال بسیار گسترده مردمی به نمایشگاه کتاب را ناشی از چه می دانید؟

باید بگویم که مردم در درجه اول نیاز دارند به تنوع فرهنگی . حال این تنوع می تواند در حوزه های مختلف مانند فیلم ، موسیقی ، تئاتر، کتاب ، نقاشی و سایر حوزه های هنری و فرهنگی نیاز مردم را مرتفع کند. منتها مردم عملا ً پاسخ این نیاز خود را دریافت نمی کنند چرا که ما نداریم نهادهایی را که بخواهند با یک برنامه ریزی محکم، مستدل و حساب شده بر اساس آرمانهای انقلاب به این نیاز فرهنگی مردم پاسخ دهند. به عبارتی مردم ما نمی دانند چگونه و از چه راه مناسبی می توانند نیاز فرهنگی شان را مرتفع کنند و به اشباع برسند.این اشکال هم متوجه وزارت ارشاد ماست و هم صداو سیما و هم سایر نهادهای مرتبطی که باید با فعالیت در این زمینه مشکل فرهنگی جامعه را حل کنند.

سراج24پس به نوعی نگاه مردم به نمایشگاه بین المللی کتاب تهران پاسخی است به نیاز فرهنگی جامعه؟

بله. نمایشگاه کتاب به نوعی بهار کتاب است. مردم در این بهار منتظر اخبار تازه ایی درباره کتاب هستند. آنها می خواهند من نویسنده کتاب جدیدی را ارائه کنم. ناشر اثر خوب با قیمت مناسب به مردم عرضه کند. در کل مردم از وزارت ارشاد و سایر نهادهای فرهنگی مرتبط انتظار دارند که قدمهای موثری برای حل مسائل شان در این زمینه بردارند. اما متاسفانه ما شاهد این مسئله نیستیم.

سراج24وزارت ارشاد در این میان چه نقشی دارد؟

وزارت ارشاد در نمایشگاه کتاب بیشتر به عنوان یک مدیر بازار فروش عمل می کند که قصد دریافت سود دارد نه نهادی که قصد پاسخ به نیازهای فرهنگی مردم دارد. نقش وزارت ارشاد این شده که برای نمایشگاه فضایی را فراهم کند و غرفه هایش را بفروشد و برایش فرقی هم نمی کند که این غرفه را به کتابفروش اجاره دهد یا یک پیتزا فروش ، چرا که قرار است این دو سودی را به وزارت ارشاد برسانند هرکدام بیشتر، بهتر. دیگر برای وزارت ارشاد فرقی نمی کند که مشکل ناشر چیست؟ حال این ناشر هر چه داد بزند که من به علت گرانی کاغذ و یا عدم حمایت دارم ورشکست می شوم کسی نیست صدایش رابشنود و از او حمایت کند.

سراج24: این عدم حمایت را شما به شخصه مشاهده کرده اید؟

بله . این مسئله را خود من تجربه کرده ام. من به عنوان هم ناشر و نویسنده تا الان پنچ شش بار از دکتر صالحی معاون فرهنگی وزیر در خواست وقت ملاقات کرده ام تا مشکلات را با ایشان درمیان بگذاریم و دغدغه هایمان را بگوییم  اما تا کنون هیچ پاسخی دریافت نکرده ایم و همیشه با در بسته روبرو شده ایم. در چنین فضایی انسان از رویکرد متولیان فرهنگی احساس نا امیدی می کند.

سراج24در نمایشگاه امسال حضور دارید؟

من هر سال در نمایشگاه حضور دارم و در این بین هرسال هم مبلغ قابل توجهی خسارت می دهم چه از لحاظ مالی، چه از لحاظ وقتی که می گذارم و زمانی که صرف حضور در نمایشگاه می کنم اما بخاطر دغدغه هایی که به عنوان یک سرباز فرهنگی نظام جهت ترویج آرمانهای انقلاب و ارزشها و انتقال آن به نسل جوان دارم هر سال خود را مقید به شرکت می کنم .

اخبار مرتبط

نمایشگاه مجازی کتاب تهران آزمونی برای ورود به نشر بین‌الملل است

حضور «مربع‌های قرمز» در میان پرفروش‌های‌ نمایشگاه مجازی دفاع مقدس

سومین نمایشگاه کتاب دانشگاهی برپا می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha