«سراج24» گزارش می دهد؛

آشفتگی انتخاباتی اصلاحات/ افراط عارف برای پذیرفته شدن در لیست اصلاح طلبان؛ دست زیاد شده است

آشفتگی انتخاباتی اصلاحات/ افراط عارف برای پذیرفته شدن در لیست اصلاح طلبان؛ دست زیاد شده است

به گزارش خبرنگار سیاسی سراج24، انتخابات مجلس دهم اسفند ماه برگزار می شود. اصلاح طلبان که هنوز به جامعیت درباره وحدت نرسیده اند، با نشست های فردی و سخنرانی های شخصی کار را آغاز کرده اند.

یکی از شاخص ترین چهره های انتخاباتی در میان اصلاح طلبان محمدرضا عارف است. تدارک دیدن دیدارهای نوروزی، سفر به استانهای مختلف و ایراد سخنرانی در مجامع دانشگاهی و غیر دانشگاهی در میان تشکل های اصلاح طلب حالا نام او را سر زبان ها انداخته است.

اگرچه هنوز اصلاح طلبان وی را به سرلیستی نپذیرفته اند اما او تلاش می کند با مواضع اتخاذی و اظهار نظرهای خود صلاحیت کسب سرلیستی اصلاح طلبان در انتخابات مجلس را کسب کند.

وی در یکی از سخنرانی های اخیر خود گفته است: در انتخابات امسال باید مجلس ششم تکرار شود.

محمدرضا عارف در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: تاکنون اصلاح‌طلبان جلسات متعددی برای تحقق مشارکت حداکثری مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری برگزار کرده‌اند که امیدواریم در انتخابات امسال، چینش سیاسی مجلس ششم تکرار شود.

وی در پاسخ به این سوال که رویکرد انتخابات اصلاح‌طلبان در سال جاری چیست، افزود: در سال 92 این رای اصلاح‌طلبان بود که به صندوق اعتدالیون ریخته شد و افتخار اصلاح‌طلبان این است که تا امروز به هیچ وجه از دولت سهم‌خواهی نکرده‌اند.

عارف درخصوص عملکرد دولت روحانی نیز افزود: دولت هنوز به تمام شعارهای خود و از جمله پایان حصر عمل نکرده و از دکتر روحانی به عنوان رئیس شورای امنیت ملی توقع داریم جدی‌تر وارد قضیه شود. در عین حال کاهش نرخ تورم، افق جدید و روشن در توسعه روابط خارجی با کشورهای جهان و پیگیری رانت‌خواری از جمله رفتارهایی است که کارنامه دولت را مثبت کرده است.

این اظهار نظر عارف در حالی است که از جریان منتسب به اصلاحات کمتر کسی راضی به تکرار شدن مجلس ششم است.

اگرچه مدتی پیش ابتکار در برنامه تلویزیونی گفت: مجلس ششم بهترین مجلس بعد از انقلاب بود.

درحالی که بیشتر اعضای مجلس ششم به خاطر افراط و تندروی از حضور در دوره های بعدی بازماندند و برخی از چهره های اصلی حزب مشارکت چون مزروعی و فاطمه حقیقت جو به خارج فرار کرده و پناهنده شدند و قائله تحصن و استعفای دسته جمعی نمایندگان آن زبانزد شده است و از سوی دیگر ماجرای لوایح دوقلو، آبروریزی در مسئله هسته ای و رانت ها و مفاسد اعضای مجلس برهمگان روشن است، اظهار نظر عارف نشان داد که وی در تلاشی جدی برای تصاحب سرلیستی اصلاح طلبان دوست داشته تا مواضع شخصیتهای افراطی اصلاح طلب را تکرار کند تا مگر بخت برای انتخابات با وی یار شود.

عارف که با ناراحتی پس از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم از میانه راه انصراف داد، حالا از اینکه نمی تواند اصلاح طلبان را حول محور خود مجتمع کند، ناراحت است.

شخصیتهای اصلاح طلب گفته بودند که عارف را برای سرلیستی قبول ندارند.

از طرفی شکل گرفتن احزاب نوپای اصلاح طلب دست را برای انتخابات مجلس زیاد کرده است. قدیمی تر ها هنوز سودای قدرت دارند و جوان تر ها می گویند که دوره انها گذشته است.

از طرفی شورای راهبردی اصلاح طلبان هم ساز خودش را می زند و نتوانسته اجماعی حاصل کند. اخیرا قائم مقام حزب نیمه تعطیل اعتماد ملی گفته است: شورای راهبردی اصلاح‌طلبان را مسیرانحرافی می‌داند.

رسول منتجب‌نیا در نشست خبری با اشاره به فعالیتهای حزب اعتماد ملی در آستانه انتخابات مجلس دهم خاطرنشان کرد:شورای مشورتی که این روزها در رسانه‌ها مطرح شده است را مسیر انحرافی می‌دانم و مطمئن هستم که تلاش این دوستان نه تنها به نتیجه نمی‌رسد که اگر به فعالیت خود ادامه دهند، منجر به دو دستگی و در نهایت شکست اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده خواهد شد.

مسیر انحرافی خواندن شورای موسوم به شورای راهبردی اصلاح‌طلبان در حالی است که این شورا فروردین ماه امسال به ریاست موسوی لاری وزیر کشور دولت اصلاحات و محمدرضا عارف، مرتضی حاجی، حسین مرعشی، محسن رهامی، احمد حکیمی‌‌پور، علی صوفی، عبدالله ناصری، حسین کمالی،‌مرتضی مبلغ، آذر منصوری، و محمود میرلوحی، راه‌اندازی شد.

تلاشهای کرباسچی و کارگزاران برای انتخابات آتی مجلس هم قابل تامل است. حضور جهانگیری در جلسه حزب که در کاخ متعلق به بیت المال سعدآباد برگزارشد نشان از عزم جدی دولت برای فعالیت انتخاباتی دارد. جهانگیری در جلسه با کارگزاران از تلاش برای تشکیل مجلسی همنوا با دولت خبرداده بود.

ندای ایرانیان به سرپرستی خرازی  نیز برای خود تشکیلاتی دارد. ندا برخلاف دیگر احزاب اصلاح طلب از حمایت تشکیلاتی بزرگان اصلاح طلب بی بهره است و صادق خرازی به خاطر مواضع نسبتا غیرافراطی اش مورد اعتماد افرادی چون نبوی و عبدالله نوری و منتجب نیا نیست.

هادی خامنه ای درباره جلسات گردهمایی اصلاح طلبان گفته است: درواقع این جلسه برای روحیه و امیددادن به اصلاح‌طلبان و حرکت احزاب عضو و طرح برخی مباحث کلی برگزار شد و بالطبع نمی‌شد در دو، سه ساعت مباحث بیشتری را مطرح کرد

از طرفی محمدرضا خاتمی چندروز پیش درباره انتخابات مجلس از لزوم همگرایی اصلاح طلبان سخن گفته است. محمدرضا خاتمی با تأکید‌بر اینکه قرار نیست فرشِ ‌قرمزی برای اصلاح‌طلبان پهن شود، درباره روند رسیدن اصلاح‌طلبان به اجماع، درباره انتخابات آتی مجلس، اظهار کرد: «اصلاح‌طلبان در این زمینه در حال تلاش هستند. اراده همه اصلاح‌طلبان بر این است که به اجماع برسند.

به نظر می رسد وضعیت اصلاحات با تکثر و تعدد اعضا حداقل در تهران به آشفتگی خواهد انجامید. 

اخبار مرتبط

مرد سایه‌نشین اصلاحات به دنبال چیست؟

اپوزیسیون از مواضع اصلاح طلبان سوء استفاده می‌کند

ایران حق مقابله با جنایت آمریکا را دارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha