گلزاری:

سن ازدواج دختران در کشور به مرز ۳۰ سال رسیده است

سن ازدواج دختران در کشور به مرز ۳۰ سال رسیده است
به گزارش سراج24، محمود گلزاری اظهار داشت: 5/7 درصد جمعیت کشور بالای 65 سال است که نسبت به 5 سال قبل که 5/1 درصد بوده رشد داشتیم. از سویی تعداد جوانان کشور کم شده و با وجود رشد جمعیت باز به موازنه مناسب نرسیده‌ایم.
وی گفت: متاسفانه همانطور که بارها اشاره شده، جمعیت فعال و جوان کشور، رشدی که مورد نظر ماست را ندارند و امروزه شاهد این هستیم که رشد جمعیت جوان کشور در گروه سنی زیر 35 سال کم و بر تعداد سالمندان اضافه شده است. به عبارتی 5/7 درصد جمعیت کشور بالای 65 سال است که نسبت به 5 سال قبل که 5/1 درصد بوده رشد داشتیم. از سویی تعداد جوانان کشور کم شده و با وجود رشد جمعیت باز به موازنه مناسب نرسیده‌ایم.
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در پاسخ به این مسئله که پیش نیاز رشد جمعیت، ازدواج و تشکیل خانواده است اظهار داشت: متاسفم که بگویم کارهای منظم و هماهنگی در سطح دستگاه های مسئول صورت نگرفته است.
وی افزود: دستگاه های مختلف فرهنگی و اجتماعی کارهای متعددی انجام داده اند، اما هماهنگ نبوده است. هم اکنون بیش از 11 میلیون جمعیت در سن ازدواج مجرد داریم. همچنین سن ازدواج دختران و پسران در کل کشور نسبت به سابق بالاتر رفته و در کلان شهرها سن ازدواج پسران به بالای 30 سال و دختران به مرز 30 سال رسیده است. این یعنی هم جمعیت مجرد زیادی داریم، هم سن ازدواج بالا رفته و در برخی شهرها نیز با مشکلات دیگری مثل طلاق مواجه هستیم.
دکتر گلزاری تاکید کرد: نمی‌توان گفت هیچ فرهنگسازی انجام نشده ، بلکه سخن ما این است که دستگاه های مسئول باید کار علمی، هماهنگ و مبتنی بر آنچه در آمار و دیدگاه‌های علمی داریم و با رویکرد اسلامی ایرانی را انجام دهند.
وی تصریح کرد: باید برای تشویق جوانان و خانواده ها و دور شدن آنها از زیر بار عدم قبول مسئولیت ازدواج تلاش کنیم، ازدواج هراسی را از بین ببریم و به جوانان بگوییم که خانواده کانون مقدسی است. نباید فقط در کلام بگوییم، بلکه الگوهای خوب را نشان دهیم.
معاون ساماندهی امور جوانان گفت: متاسفانه در فیلم‌ها و سریال‌های ما خانواده‌های ایرانی را نا به سامان نشان می‌دهند. باید راجع به ازدواج فرهنگسازی و فعالیت کنیم. با همه آنچه به عنوان ابزار فرهنگی در اختیار داریم از قبیل فیلم، کتاب، مطبوعات و رسانه‌ها و حتی موسیقی باید فرهنگ سازی کنیم. متاسفانه کتاب‌ها و محصولات فرهنگی مناسبی در حوزه ازدواج نداریم.
وی افزود: در کنار همه اینها توجه به مراکز مشاوره ازدواج و حساس کردن خانواده ها به اینکه حتما در انتخاب همسر برای فرزندانشان از نظرات روانشاسان و کارشناسان استفاده کنند را باید مورد تاکید قرار دهیم.
براساس آمار سازمان ثبت احوال جمعیت کشور با شیب ملایم در حال افزایش است. میزان جمعیت در سال 93 در مقایسه با سال قبل 2/4 رشد نشان می‌دهد.
منبع:پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان

اخبار مرتبط

کاهش جمعیت و افزایش سن ازدواج خطری جدی است

عطش وحشتناک دختران ایرانی برای جراحی زیبایی

مشروح اجتماع عظیم ۵۰۰۰ نفری دختران انقلاب

0 نظر

ارسال نظر

capcha