سراج24 گزارش می‌دهد؛

تفریظ مقام معظم رهبری بر کتب دفاع مقدس چه تآثیری در فروش آن ها داشته است؟+تیراژ کتاب هایی که بعد از تفریظ با اقبال مواجه شدند

تفریظ مقام معظم رهبری بر کتب دفاع مقدس چه تآثیری در فروش آن ها داشته است؟+تیراژ کتاب هایی که بعد از تفریظ با اقبال مواجه شدند

به گزارش خبرنگار فرهنگی سراج24، «الان چند سالی است که کتاب‌هایی درباره‌ی سرداران و فرماندهان جنگ باب شده و می‌نویسند و بنده هم مشتری این کتاب‌هایم و می‌خوانم. با این‌که بعضی از این‌ها را من خودم از نزدیک می‌شناختم و آنچه را هم که نوشته، روایت‌های صادقانه است- این هم حالا آدم می‌تواند کم و بیش تشخیص دهد که کدام مبالغه‌آمیز است و کدام صادقانه است- بسیار تکان‌دهنده است. آدم می‌بیند این شخصیت‌های برجسته، حتی در لباس یک کارگر به میدان جنگ آمده‌اند؛ این اوستا عبدالحسین بُرُنسی، یک جوان مشهدی بنّا که قبل از انقلاب یک بنا بود و با بنده هم مرتبط بود، شرح حالش را نوشته‌اند و من توصیه می‌کنم و واقعاً دوست می‌دارم شماها بخوانید. من می‌ترسم این کتاب‌ها اصلاً دست شماها نرسد. اسم این کتاب "خاک‌های نرم کوشک" است؛ قشنگ هم نوشته شده. » این یکی از اولین بارها بود که رهبری با نام آوردن از یک کتاب دفاع مقدسی مسئولان و دیگران را ترغیب به خواندن آن می کردند سنتی که بعد ها به صورت نوشتاری و با یک تفریظ یک صفحه ای در صفحه اول بعضی از کتب دفاع مقدس ادامه پیدا کرد.

به بهانه تفریظ اخیر رهبر معظم انقلاب بر کتاب «آن بیست و سه نفر»  اشاره ای خواهیم داشت به یک نکته مغفول مانده در رابطه با این تفریظ های رهبری.

تفریظ رهبری بر کتاب های دفاع مقدس یکی از سنت های قدیمی ایشان بعد از خواندن این گونه از کتاب ها است. تفریظی که در آن ضمن برشمردن نکات مثبت و منفی کتاب مورد نظر، دیگران را برای خواندن این کتاب ها راغب می کنداز آن روز تا آخرین تفریظ ایشان نسبت به کتاب همیشه نکاتی وجود داشت که کمتر مورد توجه کارشناسان قرار گرفت.

این نکته قابل توجه که چرا همیشه انگیره مسئولان حوزه فرهنگی همانند مقام معظم رهبری در پیگیری حوزه نشر آثار دفاع مقدس مانند ایشان نیست و همانند ایشان اثار مرغوب فرهنگی را رصد نمی کنند، باید به این نکته مهم پرداخت که توجه به کتاب های دفاع مقدس توسط رهبر معظم انقلاب در افزایش توجهات به آن کتاب و افزایش اقبال مردمی چقدر اثر گذاشت.

محمد رضا سرشار محقق ادبی و رییس انجمن قلم در گفت وگو با سراج24 با اشاره به کتاب های دفاع مقدس می گوید:«  اینگونه کتابها پر از ماجرا ست و در بسیاری موارد حالت تعلیق دارد و این امر سبب می شود که مخاطب برای فهمیدن ادامه داستان آنرا دنبال کند این نکته ایی است که رمانهای بزرگ دنیا بر این اساس نوشته شده اند و مردم نیز آنرا دوست دارند. البته به نظر من مهمترین نکته برای پرمخاطب بودن اینگونه کتاب ها آغاز معرفی این آثار توسط مقام معظم رهبری است و این امر باعث افزایش محبوبیت گسترده این آثار شد و چه بسا اگر این معرفی نبود زیبایی های این کتابها دیده نمی شد و یا کمتر مورد توجه قرار می گرفت

امیر خوراکیان قائم مقام دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری نیز در یکی از سخنرانی های خود با بیان اینکه این تفریظ ها نمادی است برای اهتمام به فرهنگ دفاع مقدس ، ابراز داشت: « تمامی دستگاه های فرهنگی از امروز باید با تلاش های جهاد گونه این راه را ادامه دهند

نمونه این کتاب ها که بعد از تفریظ رهبری به صورت گسترده از سوی مردم پذیرا شد دا، نورالدین پسر ایران، من زنده ام و پایی جا ماند است که گوشه از تفریظ های رهبری درباره این کتاب ها را می توانید در زیر ببینید:

کتاب دا، خاطرات سیده زهرا حسینی یک نوجوان شانزده ساله خرمشهری که گرفتاری انواع بلایا در جنگ می شود.این کتاب بعد از تفریظ رهبری به تیراژ   رسید که نشان نقش این تفریظ به عنوان یک کاتالیزور سریع برای رسیدن این کتاب به جامعه است. در تفریظ رهبری درباره این کتاب آمده است: کتاب «دا» که حقاً و انصافاً کتاب بسیار خوب و قابل طرح در سطح جهانی است، مربوط به بخش کوچکی از وقایع جنگ تحمیلی است و این نشان می دهد که هشت سال دفاع مقدس دارای ظرفیت تولید هزاران کتاب به منظور انتقال فرهنگ و ارزش‌های اسلامی و انقلابی به جامعه و جهان است... این کتاب در گستره کشور هنوز شناخته نشده است؛ در حالی که چند صدهزار تا حالا چاپ کردید. اگر «دا» شناخته شود، میلیون‌ها نسخه از این کتاب فروش خواهد رفت

این کتاب بعد از تفریظ رهبر معظم انقلاب به تیراژ 200 هزار نسخه رسید.

کتاب من زنده ام، خاطرات دوران چهار ساله‌ی اسارت خانم معصومه آباد در زندان‌های رژیم بعث صدام است. روایت کتاب از دوران کودکی نویسنده آغاز و با بیان بخش‌های مهمی از نوجوانی وی ادامه پیدا می‌کند. کتاب، با بیان نقش و تأثیر انقلاب اسلامی بر زندگی و شخصیت خانم آباد به دوره‌ی دفاع مقدس، اسارت و آزادی او و سه بانوی آزاده‌ی دیگر، به پایان می‌رسد. این کتاب را «انتشارات بروج» منتشر کرده است.رهبر معظم انقلاب در تفریظ شان درباره این کتاب می نویسند: کتاب را با احساس دوگانه‌ی اندوه و افتخار و گاه از پشت پرده‌ی اشک، خواندم و بر آن صبر و همت و پاکی و صفا، و بر این هنرمندی در مجسّم کردن زیبائیها و زشتیها و رنجها و شادیها آفرین گفتم. گنجینه‌ی یادها و خاطره‌های مجاهدان و آزادگان، ذخیره‌ی عظیم و ارزشمندی است که تاریخ را پربار و درسها و آموختنی‌ها را پرشمار میکند. خدمت بزرگی است آنها را از ذهنها و حافظه‌ها بیرون کشیدن و به قلم و هنر و نمایش سپردن.این نیز از نوشته‌هائی است که ترجمه‌اش لازم است. به چهار بانوی قهرمان این کتاب بویژه نویسنده و راوی هنرمند آن سلام میفرستم.

نورالدین پسر ایران، کتاب خاطرات سید نورالدین عافی است؛ پسری شانزده ساله از اهالی روستای خنجان در حوالی تبریز در آذربایجان شرقی که حضور دفاع مقدس را در گردان‌های خط‌‌شکن لشکر 31 عاشورا به عنوان نیروی آزاد، غواص و فرمانده دسته و در جبهه‌های مختلف تجربه کرده و بارها مجروح شده است. نورالدین نزدیک به هشتاد ماه از دوران جنگ تحمیلی را علی‌رغم جراحات سنگین و شهادت برادر کوچک‌ترش سید صادق در برابر چشمانش در جبهه ماند و در عملیات‌های متعددی حضور داشت و جانباز هفتاد درصد دفاع مقدس استکتاب نورالدین پسر ایران با 20 بار تجدید چاپ در صدر کتاب‌های پر تیراژچهار ماه ابتدای سال 91 قرار گرفت.

"آمیختگی این خاطرات به طنز و شیرین‌زبانی که از قریحه‌ی ذاتی راوی برخاسته و با هنرمندی و نازک‌اندیشیِ نویسنده، به خوبی و پختگی در متن جا گرفته است از نکاتی بود که رهبر معظم انقلاب در رابطه با این کتاب تفریظ کردند." کتاب «پایی که جا ماند» یادداشت‌های روزانه‌ی سید ناصر حسینی‌پور در اردوگاه‌ها و زندان‌های مخفی عراق است که انتشارات سوره‌ی مهر آن را منتشر کرده است. او این کتاب را که شرح روزهای سخت اسارت خود در دست صدامیان و بعثیان عراقی است، از روی ۲۳ برگه‌ یادداشت‌برداری کرده است. او این ۲۳ برگه را که مخفیانه و روی کاغذهای سیگار نوشته بوده، در عصای خود پنهان کرده تا به‌دست زندانبان‌ها نیفتد و بالاخره توانسته آنها را با خود به ایران بیاورد.مقام معظم رهبری درباره این کتاب می نویسند: تاکنون هیچ کتابی نخوانده و هیچ سخنی نشنیده‌ام که صحنه‌های اسارت مردان ما در چنگال نامردمان بعثی عراق را، آن چنان که در این کتاب است به تصویر کشیده باشد.  این کتاب بعد از تفریظ به رقم استثنایی تیراژ هفتصد هزار نسخه رسید.

در خاتمه باید گفت در کنار نقش استثنایی رهبری در معرفی این کتاب باید به نقش خنثای مسئولان اشاره کرد. آیا در رابطه با بسیاری از محصولات فرهنگی مسئولان نمی توانند گوشه از نقش رهبری را ایفا کنند.

 

 

 

اخبار مرتبط

تیتراژ پایانی «برادر جان» را سالار عقیلی خواند

کتاب «إنّ مع الصّبر نصراً» زندگینامه رهبر معظّم انقلاب روانه بازار نشر شد+تصاویر

ساده زیستی به سبک دهه شصتی/ وقتی خبری از حقوق و مزایا نبود!

0 نظر

ارسال نظر

capcha