لزوم جذب مشارکت‌های شهروندی در حل معضلات شهری

چمران: از شیوه فعلی دفع زباله کسی راضی نیست

چمران: از شیوه فعلی دفع زباله کسی راضی نیست

 به گزارش سراج24، مهدی چمران در مراسم اختتامیه سومین دوره جشنواره مشکات، گفت: قطعا یک روستا و شهر کوچک با حجم انبوهی از مشکلات و معضلات مدیریت شهری روبرو نیست و می‌تواند پاکیزگی محیط زیستی خود را برقرار کند ، اما در هنگامی که افزایش جمعیت تا مرز جمعیت میلیونی پیش می‌رود و کلانشهرها را به وجود می‌آورد، نیازمند تشکیلات و راه‌حل‌های مختلف برای حل معضلات و برقراری پاکیزگی در محیط زیست می‌شویم.
 
وی با اشاره به جمعیت 10 میلیونی شهر تهران در روز گفت: متاسفانه جمعیت شهر تهران هشت میلیون و 500 هزار نفر که تنها شب در آن ساکن هستند در نظر گرفته می‌شود و این موضوع باعث می‌شود تمامی سرانه‌ها در شهر تهران به درستی محاسبه نشوند به عنوان مثال شهر تهران با وجود 10 میلیون جمعیت در روز به سرانه سبز 10 میلیون نفری نیاز دارد.
 
وی بااشاره به برخی مشکلات زیست محیطی شهر تهران، گفت: متاسفانه امروز تولید زباله در شهر تهران دو برابر شهرهایی با همین جمعیت در کشورهای اروپایی است. در مصرف آب نیز آمارها نشان می‌دهد که مصرف ما بیش از حد نرمال است. در گذشته درخصوص مصرف منابع آبی و تولید زباله، چنین فرهنگی نبوده است و این نشان از عدم برنامه‌ریزی‌های درست در این حوزه‌هاست که باید در این برنامه‌ها تجدیدنظر کنیم.
 
رییس شورای شهر تهران با بیان اینکه روش موجود جمع‌آوری زباله در شهر تهران صحیح نیست، اظهار کرد: قطعا قرار دادن سطلی که درب ندارد، زیر پنجره شهروندان کار درستی نیست. از شیوه موجود دفع زباله و ایجاد شیرآبه کسی راضی نیست. این روش‌ها باعث شده میلیاردها تومان هزینه کنیم تا بتوانیم شیرآبه زباله‌های تولیدی را تسویه کنیم. شیرآبه‌ای که به همه چیز ضربه می‌زند.
 
چمران ادامه داد: متاسفانه هنوز مشاغل و صنایع مزاحم در هر کوچه و محله وجود دارد و ایا امر مشکلات زیادی را برای شهروندان فراهم کرده است.
 
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر لزوم جذب مشارکت مردم برای بکارگیری روش‌های مناسب، گفت: اگر مردم همکاری نکنند، قطعا نتیجه‌ای عاید نمی‌شود. هر شهری که در اداره مسائل محیط زیستی خود موفق شده، توانسته است همکاری خوب شهروندان را به کار گیرد. در شهری مانند تهران که مردم آن مدعی این هستند که براساس مبانی یک دین الهی که خود الگوی مصرف درست است، عمل می‌کنند شایسته نیست در مصرف آب، نان و انرژی اینطور آمارها بالاتر از نرمال باشد. البته مسوولان نیز باید در این زمینه برنامه‌ریزی‌های دقیق و درستی داشته باشند.
 
شیرآبه در شهر تهران روزانه 80 تا 110 هکتار زمین را از بین می‌برد
 
به گزارش ایسنا، در ادامه این مراسم، جعفری رییس سازمان پسماند نیز جشنواره مشکات را تجلی مشارکت داوطلبانه و آگاهانه شهروندان معرفی کرده و افزود: این جشنواره با بکارگیری مشارکت شهروندان فرصتی را برای خدمت‌گذاری مسوولان فراهم کرده است و امیدواریم، در دوره‌های بعدی جشنواره شاهد ارسال حجم انبوهی از آثار شهروندان در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری باشیم.
 
وی با اشاره به صحبت‌های شهردار تهران درخصوص تبدیل شهرداری تهران از یک نهاد خدماتی به یک نهاد اجتماعی و خدماتی گفت: خوشبختانه این رویکرد شهردار تهران امروز محقق شده و بی‌شک لازمه استمرار در تحقق این گفته، حضور سرمایه‌های اجتماعی برای ایفای نقش و مسوولیت‌های اجتماعی است. باید به فرزندانمان این آموزش‌ها را انتقال دهیم و همه در مقابل شعار "شهروند مسوول و مدیر پاسخگو" مسوولیت بپذیریم. شهروندان باید برنامه‌های مسوولان را رصد کنند، ایده‌های خود را به مسوولان انتقال دهند و مراقب باشند در حوزه شهری خطایی انجام ندهیم چراکه تخریب محیط زیست، برگشت‌پذیر نیست.
 
رییس سازمان پسماند تاکید کرد: تولید شیرآبه در شهر تهران روزانه 80 تا 110 هکتار زمین را از بین می‌برد. قطعا به کارگیری روش‌های درست می‌توانیم تولید این شیرآبه را کاهش دهیم و از این طریق مسوولانه در حفظ محیط زیست ایفای نقش کنیم.

اخبار مرتبط

ماموران شهرداری پرونده های شخصی و محرمانه مرکز اسوه را به جای نامعلومی انتقال دادند!

تصویب ۲ طرح برای نوسازی محله سیروس

الزام تغییر نام معابر و میادین چیست؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha