«سراج 24» گزارش می‌دهد؛

تکذیب نوبخت در راستای تئوری انتخاباتی جهانگیری:«حذف یارانه در سال انتخابات به صلاح نیست»/ بازی انتخاباتی دولت تدبیر با نان و مرغ و یارانه

تکذیب نوبخت در راستای تئوری انتخاباتی جهانگیری:«حذف یارانه در سال انتخابات به صلاح نیست»/ بازی انتخاباتی دولت تدبیر با نان و مرغ و یارانه

به گزارش خبرنگار سیاسی سراج24، خبر حذف پنج گروه از لیست یارانه بگیران در روز گذشته که با تایید ها و تکذیب های فراوانی همراه شد، واقعیتی به نظر می رسد که سرانجام اعمال می شود، اما در این میان چرا دولت زیر بار تایید این مسئله نمی رود؟

چالش اصلی دولت 50.7 درصدی حسن روحانی از همان ابتدا پایگاه اجتماعی بود. روحانی حتی با اینکه طبق اعلام خود تورم را به 15 درصد رسانده است، اما افزایش قیمت ها آن هم در مواردی بسیار زیاد باعث شده است چالش بدنه اجتماعی برای وی و کابینه محسوس تر شود.

پس از افزایش قیمت خودرو بود که حسن روحانی اعلام کرد که این واقعه موجب تکدر خاطر وی شده است.

قیمت نان که در این دولت طی چند مرحله با افزایش روبرو بوده است، به شکل عجیبی توسط دولت تایید شد. نوبخت در اظهاراتی که گران شدن نان را گردن نانوایان انداخت، گفت: در راستای اجرای سیاست هدفمندی یارانه‌ها دولت تصمیمی برای افزایش قیمت نان ندارد. اگر شرایط به شکلی نبود که نانوایان محترم بیان کردند، اجازه افزایش قیمت نان در امسال نیز داده نمی‌شد.

برخلاف این اظهارات افزایش قیمت نان در سال 94 با اعلام خبرآزادسازی قیمت نان اعلام شد، که خود مجوزی بریا گرانی دوباره نان در سال 94 بود.

در مورد مرغ نیز پس از افزایش نجومی قیمت مرغ حجتی وزیر کشاورزی در اظهاراتی غیرمسئولانه اعلام کرد:مردم مرغ گران نخرند و نگفت که مردم مرغ ارزان را از کدام بازار تهیه کنند، در حالیکه همه قیمت ها بالای 7000 تومان بود.

حالا نیز و در قصه یارانه ها دولت می خواهد با نگه داشتن پایگاه اجتماعی، حذف گروه 9 میلیونی پردرآمد ها را به تعوق بیاندازد تا اینکه آن را به دوش دیگر نهاد ها و سازمان ها یا مجلس محول کند.

روز گذشته اعلام شد که یارانه نقدی گروه‌های پنج‌گانه شامل پزشکان، مالکان خودروهای گران قیمت لوکس، صاحبان صرافی‌ها، اعضای هیات مدیره بانک‌ها و هیات مدیره شرکت‌های خصوصی و افراد مقیم خارج از کشور قطع شده است، با این توضیح که یارانه نقدی برخی افراد مقیم خارج کشور از سال قبل که شناسایی شده بودند، کلید خورده بود.

شهروندان بسیاری که از همین فروردین ماه یارانه نگرفته اند، اعلام کرده اند که وقتی با سازمان هدفمندی یارانه ها تماس گرفته اند آنها گفته اند که حذف یارانه نقدی بر اساس مصوبه مجلس اتفاق افتاده است.

یارانه داغ ترین موضوع در بودجه سال 94 است بعد از کشمکش های فراوان میان دولت و مجلس طبق مصوبه قرار بر این شد که 3000 میلیارد تومان از بودجه یارانه های سال 94 کاسته شود و دولت بجای 42 هزار میلیارد تومان یارانه در سال 39000 میلیارد تومان یارانه به مردم پرداخت نماید.

قانون بودجه سال 1394 دولت را موظف می‌سازد یارانه خانوارهای پردرآمد را قطع کند و خانوارهای پردرآمد به تشخیص دولت و براساس شرایط اقلیمی، بعد خانوار و محل سکونت و میزان درآمد تعیین می‌شود.

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در واکنشی تند نسبت به رسانه ای کردن حذف یارانه پردرآمدها اعلام کرد: حذف خانوارهای پردرآمد از مدت ها قبل در راستای تبصره 21 قانون بودجه سال 93 شروع شده اما ضرورت ندارد که رسانه ای و در باره آن در رسانه‌ها گزارش منتشر شود.

نوبخت اما روز گذشته با واکنشی تندتر از قبل پیرامون خبر همشهری مبنی بر حذف یارانه پردرآمدها بلافاصله در گفتگو با شبکه خبر، حذف 5 گروه درآمدی از دریافت یارانه را تکذیب کرد. 

در این رابطه محمد اسماعیل سعیدی، نماینده و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، گفته است: "دولت با حذف نکردن یارانه ثروتمندان اهداف انتخاباتی را دنبال می کند. "

وی گفته است: اگر دولت بخواهد یارانه ثروتمندان را قطع نکند، طبیعی است ‌در ماه‌های آینده با کسری بودجه مواجه خواهد شد. از طرف دیگر، اگر یارانه نقدی این افراد قطع شود، امکان ‌دارد که میزان قابل توجهی از آرای اتنخاباتی خود را از دست بدهد. به همین دلیل در اوضاع کنونی ‌‌شاید با قطع یارانه نان، بتواند بخشی از این کسری را جبران کند؛ بنابراین دولت با بهانه واقعی کردن قیمت نان در فکر جبران کسری‌های خود است

این اظهار نظر درباره انتخاباتی عمل کردن دولت در موضوع یارانه ها آنجا قوت می گیرد که جهانگیری در جلسه حزب کارگزاران در کاخ سعدآباد پس ورود شدید انتخاباتی اش اعلام می کند: برخی می گویند حذف یارانه در سال انتخابات به صلاح نیست.  

در اظهار نظر های دیگری درباره این موضوع و برخلاف نظر نوبخت رستمی، سرپرست اداره‌کل دفتر مطالعات رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأیید حذف یارانه یکسری افراد از ابتدای سال 94 از ارائه فرمولی به دولت خبر داد که پس از نشست هایی اعلام خواهد شد.

روز گذشته اما وزیر کار ربیعی نیز این خبر را تکذیب کرد.

مدیرروابط عمومی سازمان هدفمندی یارانه ها، این خبر را نه تکذیب و نه تائید کرد اما گفت: براساس قانون بودجه سال ۹۴، مسئول شناسایی و حذف یارانه بگیران پردرآمد وزارت تعاون است و اطلاعات، سئوالات و پاسخ ابهامات را از وزارت تعاون و سخنگوی دولت باید دریافت کنید و سازمان هدفمندی یارانه ها در این زمینه پاسخگو نخواهد بود، زیرا فقط یک سازمان اجرایی است.

واقعیت آن است که انتخابات مجلس در وجوه بسیاری از برنامه ریزی های دولت سایه افکنده است و این برای کشور مناسب نیست، مخصوصا در روزهایی که خبر افزایش قیمت بنزین نیز شنیده می شود. 

اخبار مرتبط

تمجید از نگرش اقتصادی معاون اول رئیس جمهور در «روزنامه دولت»

تحریم بخش سلامت ایران به معنای تحریم حوزه سلامت کشور‌های منطقه است

ایرن در دوران بازسازی در کنار دولت و مردم عراق خواهد بود

0 نظر

ارسال نظر

capcha