روحانی در نشست خبری با اشرف غنی خبر داد:

همکاری اطلاعاتی - امنیتی ایران و افغانستان در برابر باندهای قاچاق

همکاری اطلاعاتی - امنیتی ایران و افغانستان در برابر باندهای قاچاق

به گزارش سراج24،حجت الاسلام حسن روحانی در نشست خبری مشترک با محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان با اشاره به گفتگوهایش با همتای افغانی اظهارداشت : در مذاکرات خصوصی دو رییس جمهوری و مذاکرات عمومی بر مساله حل و فصل مهاجرین افغانستانی در ایران تاکید شد.
 
روحانی ادامه داد: قرار شد همه افرادی که در ایران حضور دارند به دقت ثبت نام شوند تا دو دولت بتوانند نسبت به آنان تصمیم مناسب اتخاذ کنند و افرادی که می خواهند در ایران برای فعالیت کاری یا تحصیل حضور پیدا کنند در چارچوب ویزا و قانونی انجام شود.
 
وی موارد مخدر را  معضلی برای منطقه، ایران و  افغانستان دانست و گفت:  قرار شد دوکشور همکاری اطلاعاتی و امنیتی در برابر باندهای قاچاق داشته باشند .
 
رئیس جمهور افزود: همچنین مقرر شد همکاری زیر بنایی در زمینه کشاورزی با افغانستان داشته باشیم تا این کشور دوست بتواند نجات یابند.
 
رئیس جمهور با اشاره به دیگر موضوعات مورد بحث در دیدار با رئیس جمهور افغانستان، گفت: قرار شد در زمینه مقابله با تروریسم، خشونت و افراط گری در منطقه از جمله مناطق مرزی با افغانستان همکاری اطلاعاتی داشته باشیم و در صورت لزوم همکاری های عملیاتی انجام دهیم.
 
وی با تاکید بر این که دو کشور باید کشورهای دیگر منطقه را یاری کنند، گفت:  معضلات موجود اختصاص به یک کشور ندارد و به تدریج کل منطقه را فرا می گیرد لذا به همکاری یکدیگر برای حل و فصل مسایل منطقه نیاز داریم.
 
روحانی همچنین با اشاره به بحران یمن افزود: امیدواریم همه کشورهای منطقه تلاش کنند تا برخی از مسایل منطقه که به سمت جنگ کشیده شده است، راه حل سیاسی را انتخاب کنند. از جمله یمن که مردم این کشور بتوانند خودشان در پای میز مذاکره مسایلشان را حل و فصل کنند و به صلح و آرامش برسند.
 
همچنین روحانی درباره همکاری های ایران و افغانستان برای مبارزه با تروریسم و مواد مخدر در منطقه، گفت: یکی از مباحثی که ما هم در جلسه خصوصی و هم جلسه عمومی آن را دنبال کردیم بحث امنیت و مبارزه با مواد مخدر بود.
 
رییس جمهور با بیان اینکه برای حل و فصل نهایی مواد مخدر در منطقه دو نوع اقدام نیاز است گفت: مشکل مواد مخدر این است که تولید آن در سال های اخیر افزایش یافته و تلاش می کنیم در قدم اول آن را کنترل، مهار و کاهش دهیم لذا اقدام امنیتی و اطلاعاتی قدم اول است که دو کشور باید بتوانند هماهنگی های لازم برای اقدامات داشته باشند.
 
وی با تاکید براینکه برای حل موضوع مواد مخدر و تولید آن باید به طور ریشه ای اقدام کنیم، کشت جاگزین را یکی از راه حل های مبارزه با مواد مخدر نامید و گفت: وزارت جهاد ما در این زمینه هر کاری بتواند انجام می دهد چراکه در افغانستان، زمین و آب وجود دارد، مردم افغانستان در طول تاریخ سخت کوش بودند و زمینه برای کشت پربرکت برای مردم افغانستان و منطقه وجود دارد.
 
رئیس جمهور افزود: ایران هم انشاءالله مسیر ترانزیت‌مان را با همکاری دو کشور آماده می‌کنیم تا محصولات دو کشور و به ویژه محصولات معدنی افغانستان بتواند به کشورهای هدف صادر شود و در این زمینه یک اقدامات وسیع انجام خواهیم داد ولو اینکه این اقدامات بلندمدت است و سریع جواب نمی‌دهد، اما قدم به قدم پیش می‌رویم.
 
روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار افغانستان درباره برنامه‌های دو کشور برای حل مشکل رودخانه مشترک رود هیرمند، کفت: همکاری‌های دو کشور ایران و افغانستان بسیار وسیع و وسیع‌تر از آنچه که تاکنون بوده در بخش‌های مختلف می‌تواند باشد.
 
رئیس جمهور با تاکید براینکه همکاری‌های دو کشور را توسعه خواهیم داد، گفت: امروز این اراده مشترک و اراده دو طرف را به خوبی مشاهده می‌کنیم.
 
وی ادامه داد: در مسئله آب نیز همان‌طور که بیان شد در بخش هیرمند توافق‌نامه داریم و چارچوبی مشخص وجود دارد که باید آن را اجرا کنیم و به آن عمل کنیم و برای بحث محیط زیست و حق آبه‌هایی که وجود دارد برای تالاب‌ها و دریاچه‌ها باید دو طرف بنشینند و در یک چارچوب تفاهم و توافق جدیدی بتوانیم بقیه مسائل محیط زیستی را حل و فصل کنیم.

اخبار مرتبط

عراقچی: مخاطب صحبت‌های من جامعه بین‌الملل بود نه برادران افغانستانی

رئیس‌جمهور اتحاد جماهیر شوروی سابق گفتگوی تلفنی پوتین و ترامپ را بااهمیت دانست

واکنش احزاب و چهره‌های سیاسی به اقدام احمقانه رئیس‌جمهور آمریکا

0 نظر

ارسال نظر

capcha