عضو انجمن متخصصان علوم آزمایشگاهی بالینی

تست‌های آزمایشگاهی که با ضرر انجام می‌شود

تست‌های آزمایشگاهی که با ضرر انجام می‌شود

به گزارش سراج24، سیدحسین فاطمی در نشست خبری به مناسبت ۳۰ فروردین روز آزمایشگاهیان و سالگرد دانشمند برجسته حکیم جرجانی، اظهار داشت: در قرن ۱۴ حکیم جرجانی اقدامات قابل توجهی در علوم آزمایشگاهی انجام داد به طوری که امروزه آزمایش ادرار که در آزمایشات گرفته می‌شود این حکیم در کتاب خوارزمشاه خود در قرن ۱۴ به آن پرداخته بود.

وی افزود: امروز با توجه به فعالیت ۵ هزار آزمایشگاه در کشور دسترسی به آزمایشگاه‌ها از دسترسی به آب آسان‌تر شده است. باید فرهنگ استفاده از آزمایشگاه‌ها را به مردم بشناسانیم، خوشبختانه شکایت از آزمایشگاه‌ها نسبت به دیگر رشته‌های پزشکی بسیار کم‌تر است.

تجهیزات‌ آزمایشگاهی کشور فرسوده است

فاطمی در ادامه به یکی از چالش‌های جنس آزمایشگاهی کشور اشاره کرد و بیان داشت: از سال ۹۰ که ارز از حدود ۲ هزار تومان به ۴ هزار تومان رسید ولی چیزی در خدمات ارزشگذاری آزمایشگاهی دیده نشد.

عضو انجمن متخصصان علوم آزمایشگاهی بالینی ایران عنوان کرد: امروز آزمایشگاه‌ها با ضرر تست‌های آزمایشگاهی را انجام می‌دهند از آن طرف وسایل و تجهیزات آزمایشگاهی نیز فرسوده است و‌ آزمایشگاه‌ها توان جبران ندارند و باید برای حل این مسائل باید راهکارهای جبرانی مشخص شود.

فاطمی با صحه گذاشتن به برخی تخلفات در آزمایشگاه‌ها به خصوص آزمایشات ژنتیک خاطر نشان کرد: به این تخلفات سازمان نظام‌پزشکی و دانشگاه‌های علوم پزشکی رسیدگی می‌کنند. مثلاً ۳ روز پیش ما با یک آزمایشگاهی که خارج از عرف فعالیت می‌کرد، برخورد جدی کردیم.

منبع:تسنیم
 

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha