آیت‌الله مکارم شیرازی:

قرآن باید در متن زندگی مردم حضور داشته باشد

قرآن باید در متن زندگی مردم حضور داشته باشد
به گزارش سراج24، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی پنج‌شنبه‌شب در مراسم اختتامیه یازدهمین همایش اساتید تفسیر حوزه علمیه قم در دارالقرآن علامه طباطبایی اظهار کرد: لازم است قرآن در متن زندگی مردم حضور داشته باشد.

وی افزود: علاوه بر این باید قرآن را به متن دروس حوزوی هم آورد و بر خلاف گذشته، امروزه می‌بینیم که تفسیر و قرآن بیش از گذشته در حوزه‌ها مورد توجه هستند.

این مرجع تقلید با اشاره به موضوع تفسیری سیمای شخصیت حضرت محمد(ص) در آینه آیات قرآن گفت: در برخی آیات صفات ایشان ذکر شده از آن جمله که آمده است ایشان برای هدایت امت خویش، بسیار حریص بودند و این امر نشان از علاقه بیش از حد پیامبر(ص) برای هدایت انسان‌هاست.

وی ادامه داد: آنچه از آیات کتاب الهی به دست می‌آید اینکه حضرت محمد(ص) نسبت به کسانی که ایمان آورده‌اند رئوف و مهربان است یعنی رئوف نسبت به کارهای خوبی که انجام می‌دهند و رحیم نسبت به کارهای خلافی که دارند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به تهمت‌ها و برچسب‌هایی که مشرکان به پیامبر اکرم(ص) نسبت می‌دادند خاطرنشان کرد: صفاتی که دشمنان برای پیغمبر اکرم(ص) بیان کرده‌اند اگر مورد بررسی قرار گیرند، تعریف ایشان، از آنها استنباط خواهد شد.

استاد حوزه علمیه قم عنوان کرد: حداقل پنج تهمت به پیامبر اکرم(ص) زده شد که شامل سحر و جادو، جنون، شاعری، مسحور بودن و معلَم بودن است.

وی با بیان اگر این امور را به دقت بررسی کنیم در می‌یابیم همه این موارد نشان از صفات نیک ایشان بوده و دشمنان راهی جز تهمت زدن نداشتند گفت: حقیقت آن است که دشمنان پیامبر(ص) معجزه بودن قرآن را دریافته بودند ولی چون نمی‌خواستند آن را قبول کنند نسبت سحر به ایشان می‌دادند.

آیت‌الله مکارم شیرازی تصریح کرد: البته ذکر این نکته هم قابل توجه است که وصله‌هایی که به حضرت محمد(ص) می‌چسباندند ضد و نقیض بودند زیرا نمی‌توان گفت هم کسی دیوانه باشد و هم ساحر زیرا ساحران هوش زیادی دارند.

این مرجع تقلید صفات پیامبر اسلام(ص) را نشان‌دهنده این حقیقت دانست که ایشان الگویی کامل برای ما به شمار می‌روند و خاطرنشان کرد: از جمله مشکلات تفسیرهایی که این روزها انجام می‌شود آن است که همه به عظمت قرآن می‌پردازند ولی وظیفه انسان امروز را مشخص نمی‌سازند.

وی ادامه داد: همچنین در منابر فاطمی همیشه به عظمت حضرت زهرا(س) پرداخته می‌شود ولی اینکه زنان امروز چه چیزهایی را باید از ایشان بیاموزند بیان نمی‌شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی ضرورت نگارش تفاسیری که دارای پیام برای نسل امروز باشند را مورد تاکید قرار داد و افزود: اگر تفسیرها اینگونه باشند آنگاه ارزشی به مراتب بیشتر دارند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم در خاتمه تحمل بالای پیامبر اکرم(ص) در مواجهه با دشمنی‌ها را از دیگر درس‌هایی دانست که باید از آیات مربوطه بگیریم و تصریح کرد: امروز کشور ما درگیر مشکلات فراوانی است که اگر تحمل داشته باشیم به یقین می‌توانیم پیروز شویم.

انتهای پیام/

منبع:فارس

اخبار مرتبط

کاهش ۶۰ درصدی هزینه‌ها با اجرای مجازی مسابقات قرآن

فردیس رتبه اول مسابقات قرآن دانش آموزی را کسب کرد

فعالیت‌های احمقانه دشمنان واقعیت‌های اسلام را روشن تر کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha