روحانی در همایش بزرگداشت بانوی انقلاب:

بزرگترین منکر ما در جامعه بیکاری و بی‌آبی است

بزرگترین منکر ما در جامعه بیکاری و بی‌آبی است

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در همایش بزرگداشت بانوی انقلاب که صبح امروز در محل اجلاس سران برگزار شد، با بیان اینکه باید به دو مسئله اشاره کنم گفت: ما در زمینه حرکت‌های مهم تاریخی و اقداماتی که رهبران بزرگ اجتماعی و مصلحان بزرگ انجام می‌دهند، نقش خانواده، بویژه نقش همسران را کمتر مد نظر قرار می‌دهیم.
 
وی ادامه داد: مگر امکان‌پذیر است که انسانی در جمعی زندگی کند و هر چه مقامش والا باشد و دارای شانی بس عالی باشد، اما در محیط خانواده تاثیر نگذارد و از محیط خانواده تاثیر نگیرد. می‌بینید که در میان انبیاء و ائمه، پیامبر (ص) تا پایان عمرشان تحت تاثیر همسر باوفایش خدیجه کبری بود و امیرالمومنین نیز در طول زندگی خود با حضرت فاطمه (س)، ایشان اثر زیادی بر حضرت علی (ع)‌ داشتند. بنابراین همسران در زندگی همه از جمله بزرگان و مصلحان تاثیرگذارند. منتهی آفتاب وجود رهبران کمتر می‌گذارد تا چراغ پرفروغ منزل تابش خود را به نمایش بگذارد.
 
رئیس جمهور افزود: از طرف دیگر درخانه یک مصلح و رهبر فراز و نشیب‌هایی که بوجود می‌آید، بار تحمل آن فراز و نشیب‌ها را به ناچار اعضای خانواده و همسر برعهده می‌گیرند.
 
وی با بیان اینکه امام خمینی در طول تاریخ دنیایی از شجاعت و شهامت و شخصیت استثنایی در تاریخ ما بود، گفت: ما هیچ وقت ازهمسر امام کلامی نشنیدیم که ترسیده یا گلایه کرده باشد. ایشان شجاعت، ایستادگی و شهامت داشت و حتی در 15 خرداد 42، که امام دستگیر شد، هیچ جا نداریم که همسر امام ترس و لرزی از خود نشان داده باشند.
 
روحانی اظهار داشت: در داستان انقلاب اسلامی از بس بعد سیاسی انقلاب قوی  است که ابعاد دیگر انقلاب کمتر مد نظر قرار می‌گیرد. انقلابی که امام آن را راهبری کرد از انقلاب معرفتی آغاز شد، نه از انقلاب سیاسی.
 
رئیس جمهور ادامه داد: امام (ره) در رویکرد جامعه نسبت به اسلام تاثیر گذاشت و بابی را به روی مردم باز کرد که از آن صدها باب باز شد. امام تفسیر دیگری از اسلام و تبیین دیگری از مبانی اسلام گشود.
 
وی تاکید کرد: امروز اسلام و ایرانی که ما به آن افتخار می‌کنیم بی یاد و نام امام خمینی (ره) معنایی ندارد. امام این ایران توام با عزت و عظمت را آفرید. تاریخ و ملت ایران همواره دارای عظمت بوده اما در دهه‌های قبل از انقلاب عده‌ای نوعی تحقیر را بر مردم ما تحمیل کردند.
 
روحانی تصریح کرد: امام (ره) عزت، سرافرازی و آزادی را برای مردم به ارمغان آورد و اسلام واقعی و سیاسی و اسلامی که می‌تواند در دنیای امروز مدیریت کند را بوجود آورد. اگر اسلامی که قدرت مدیریت ندارد، مد نظر باشد در برداشت ما اشکال و ایراد وارد است. امام انقلاب را در معرفت و رویکرد جامعه آغاز کرد و در کنار دهها انقلاب امام انقلاب اجتماعی بوجود آورد.
 
رئیس جمهور با اشاره به نقش زنان در انقلاب گفت: زنان به عنوان محور خانواده بودند اما در خانه محبوس بودند. امام خمینی آزادی زنان را به ارمغان آورد و من معتقدم که دیدی که امام خمینی نسبت به زنان جامعه داشت، نمی‌تواند بی‌تاثیر از شرایط خانه امام واخلاق و رفتار همسر ایشان باشد.
 
وی با تاکید بر اینکه امام زن‌ها را به صحنه نهضت و جامعه آورد، گفت: من در سخنرانی‌ام اشاره کردم که نهضت 15 خرداد قم مرهون شجاعت زنان قم است. امام زنان را به صحنه آورد و امروز می‌بینیم که زنان در انتخابات و حوادث مهم تاریخ مانند 22 بهمن دوشادوش مردان حضور دارند.
 
روحانی با طرح این پرسش که کدام انقلاب بود که زنان را به صحنه آورد یادآور شد: برخی فکر می‌کنند ایمان زنان با حضورشان در جامعه منافات دارد. کسی که تفکرات نادرست نسبت به زنان را شکاند و مردم را به اسلام راستین بازگرداند، امام خمینی (ره)‌ بود. ما از دید اسلام، جنس اول و دوم و جنس فرادست و فرو دست نداریم و گاهی می‌بینیم که زنان دارای ویژگی‌ها و مقام‌هایی هستتند که دست مردان از آن مقامات به دور است.
 
رئیس جمهور ادامه داد: امام به جامعه ما گفت که زنان می‌توانند از ایمان و عفت خود حراست کنند و در عین حال در تمامی مسائل سیاسی و اجتماعی حضور یابند. خانه امام خمینی (ره) خانه ایمان بود اما آزادی هم بود و علیرغم اینکه امام در آن خانه بود پسران و دختران و همسر ایشان آزادانه حرف می‌زدند.
 
وی با بیان اینکه ما در اسلام زن‌سالاری و مردسالاری نداریم، گفت: آنچه داریم شایسته‌سالاری است. زنان در بسیاری از صحنه‌ها شایستگی خود را نشان داده و می‌دهند. مرد و زن در امر به معروف و نهی از منکر که متاسفانه نهی از منکر را در جامعه ما در برخی خیابان‌ها علیه زنان آورده‌اند، باید حضور داشته باشند. امروز بزرگترین منکر ما بیکاری در جامعه و بی‌آبی و کم‌آبی است و بزرگترین معروف ما توسعه در کشور است. امروز امر به معروف و نهی از منکر وظیفه همگان است.
 
روحانی خاطر نشان کرد: امروز دولت وظیفه خود می‌داند تا برای اینکه زنان جامعه مسیر پیشرفت و تعالی را بتوانند راحت‌تر طی کنند و در صحنه مدیریت جامعه حضور یابند، رسالت خود را برای ایجاد این تسهیلات بر دوش دارد و دولت وظیفه خود می‌داند که نسبت به حضور و استفاده برابر زنان از فرصت‌های اجتماعی شرایط را فراهم کند.
وی گفت: دولت تلاش می‌کند تا 50 درصد جامعه ما بیکار و منزوی نمانند و حتی در مقام عمل به عنوان جنس دوم باقی نمانند و فرصت لازم را برای بانوان ما فراهم کنند. چرا که همدلی و همزبانی که شعار امسال است فقط در 50 درصد جامعه نیست.
 
رئیس جمهور در پایان خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم همدلی صورت گیرد، باید به زنان در همه سطوح احترام بگذاریم و باید در داخل خانه زنان محور خانه باشند و در چارچوب احکام اسلام، در همه مسائل اجتماعی حضور یابند و اقتصاد مقاومتی زمانی امکانپذیر است که از تمام نیروی انسانی جامعه استفاده کنیم. اگر به زنان فرصت اشتغال ندهیم، چگونه اقتصاد مقاومتی محقق می‌شود؟
 
 

اخبار مرتبط

جزئیات سفر رئیس جمهور به بوشهر اعلام شد

رییسی: هدف از سفر به ایلام کمرنگ کردن محرومیت است

رئیس جمهور درگذشت برادر آیت الله مکارم شیرازی را تسلیت گفت

0 نظر

ارسال نظر

capcha