عضو شورای مرکزی حزب موتلفه

بادامچیان: نباید مذاکرات را «ترکمنچای» بنامیم

 بادامچیان: نباید مذاکرات را «ترکمنچای» بنامیم

به گزارش سراج24، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه با بیان اینکه امروز تیم مذاکره کننده در برابر دشمنان ملت مذاکره می کند گفت: صحیح نیست که این تیم تضعیف شود و هر عاقلی نیز می‌داند که باید از تیم مذاکره کننده حمایت کند.

اسدالله بادامچیان عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه مساله هسته ای یک مساله برای کل نظام محسوب می شود، اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب در سال ۹۱ فرمودند من به مذاکرات خوشبین نیستم اما مخالفتی هم ندارم. بنابراین معلوم می شود که این مساله در سطح کلان نظام تصمیم گیری می شود.

وی افزود: امروز طرف های غربی به مذاکره با ایران نیاز دارند، آنها کسانی نیستند که اگر فکر می کردند که تحریم اثرگذار است، به میدان بیایند و تحریم ها را رها کنند و حاضر شوند با ایران به مذاکره بپردازند. باید بدانیم که آنها همواره خوی استکباری دارند.

صحیح نیست که تیم مذاکره کننده تضعیف شود

بادامچیان با تاکید بر اینکه در مذاکره دو طرف با یکدیگر بده و بستان دارند، گفت: مهم این است که این بده بستان چطور انجام می شود و آیا مصالح و منافع طرف ها را تامین می کند یا خیر؟ و آیا برد-برد خواهد بود و یا یک طرف پیروز و طرف دیگر صحنه را واگذار خواهد کرد؟.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی ادامه داد: اینکه مقام معظم رهبری از دولت و تیم هسته ای حمایت کردند، بیانگر این نیست که آنها اختیاردار مطلق بودند که هر کاری که خواستند در مذاکرات انجام دهند، بلکه آنها وظیفه داشتند در چارچوب سیاست های کلی نظام مذاکره کنند که تا اینجای کار هم این مهم را انجام دادند.

وی افزود: تیم مذاکره کننده امروز در برابر دشمنان ملت ما مذاکره می کند، بنابراین صحیح نیست که این تیم تضعیف شود و هر عاقلی و هر وظیفه ای احساس می کند که باید از تیم هسته ای حمایت کند.

بادامچیان تاکید کرد: اگر تصمیم نظام عدم مذاکره هم شد به اعضای مذاکره کننده اعلام می شود که مذاکرات را رها کنند. بنابراین چه دلیلی دارد ما بخواهیم با تیم مذاکره کننده برخورد کنیم و در جهت تضعیف آنها قدم برداریم.

مذاکره کنندگان مراقب باشند کلاه سرشان نرود

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه تیم مذاکره کننده باید مراقب باشد که در مذاکرات کلاه سرش نرود، تصریح کرد: این طبیعی است که در مذاکرات هر دولتی می خواهد منافع خود را تامین کند و طرف های مقابل ما نیز دولت های ارزشی نیستند که ما بگوییم آنها می خواهند بر اساس ارزش ها عمل کنند.

وی تاکید کرد: تیم هسته ای ما و مسئولین باید مراقبت ویژه داشته باشند چراکه طرف مقابل دنبال کلاه گذاشتن خدعه و فریب دادن است.

بادامچیان با تاکید بر اینکه برداشت تحلیلی آمریکا یا همان فک‌شیت از مذاکرات تحریف بیانیه لوزان بود، خاطر نشان کرد: طرفی که همین الان نشسته است و تا قبل از اینکه توافق انجام شود چنین برداشت تحریف آمیزی را می نویسد، بنابراین باید مراقبت ویژه کرد که خدعه و نیرنگش کارگر نیفتد.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی اظهار کرد: طبیعی است در چنین مساله مهمی برخی نقد، برخی موافقت و عده ای دیگر نیز خوشبینی داشته باشند زیرا مواضع گوناگونی در این زمینه وجود دارد، اما باید دانست اصل مذاکره برای دنیا بسیار مهم است نه به خاطر نفس مذاکره بلکه به دلیل اینکه امروز ۶ ابرقدرت با ایران در حال گفتگو هستند و اقتدار جمهوری اسلامی را پذیرفتند.

نباید مذاکرات هسته ای را «ترکمنچای» تحلیل کنیم

وی معادل سازی گفتگوی ایران با ۶ قدرت جهانی را در صحنه بین المللی بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: این موضوع اهمیت، قدرت و اقتدار ایران را نشان می دهد. آنچنان این مذاکرات از نظر موقعیت طرف مذاکره کننده که ایران باشد، در دنیا مهم است که وقتی این بیانیه ای که متضمن یکسری پیشنهاد است قرائت شد، اینطور در دنیا اثرگذار می‌شود.

بادامچیان افزود: پس از قرائت این بیانیه بلافاصله رئیس جمهور آمریکا صحبت و مذاکرات را توجیه می کند و می گوید آخرین راه ما در برخورد با ایران توافق است و گزینه های دیگر ایران را وادار به تسلیم نکرده است و ایران نیز آن چیزی را می پذیرد که بتواند با مصالح و منافعش همخوانی داشته باشد.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی دستاورد این مذاکرات را عظمت و قدرت ایران اسلامی و اقتدار رهبر معظم انقلاب دانست و خاطر نشان کرد: مساله اصلی امروز، مساله وحدت دولت و ملت است که توانسته در برابر بیگانه یکی باشد؛ چراکه ایرانی ها در قرن های گذشته نشان دادند که به دشمنان و طرف های مقابلشان نمی پیوندند.

وی با تاکید بر اینکه غربی ها امروز می خواهند بگویند که ایران در مذاکرات شکست خورده و ما نیز پیروز شده ایم، عنوان کرد: آنها از گذشته این ادعاها را می کردند اما مهم این است که مذاکرات نباید احساسی، جناحی و همچنین با کف و سوت زدن و ترکمنچای دانستن آن تحلیل شود.

این فعال سیاسی تصریح کرد: ما نباید به حرف های غربی ها اعتنا کنیم بلکه باید خودمان ارزیابی داشته باشیم که اولا ایران بعد از ۳۶ سال آنقدر مقتدر است که ۶ کشور با او مذاکره می کند و بعد هم تمام کشورها با تحریم ها نمی توانند ایران را وادار به تسلیم کند.

بادامچیان گفت: در مجموع جمهوری اسلامی در مذاکرات موفق است، اما این به معنی آن نیست که ما به آنچه می خواستیم رسیده ایم بلکه ما به این نتیجه رسیده ایم که ما تحت فشار و تهدید هیچ قدرتی نیستیم و تسلیم نمی شویم.
منبع: مهر

اخبار مرتبط

فیلم| «آمریکا قابل اعتماد نیست»

نه جنگ می شود، نه مذاکره می کنیم

توجیه مذاکره با آمریکا از تریبون اصلاح‌طلبان

0 نظر

ارسال نظر

capcha