شهردار تهران:

انتخابات شورایاری ها به بلوغ رسیده است

انتخابات شورایاری ها به بلوغ رسیده است

به گزارش سراج24، محمد باقر قالیباف پس از بازدید از ستاد اجرایی چهارمین دوره انتخابات شورایاری ها، طی سخنانی در جمع خبرنگاران، ضمن گرامیداشت ۲۲ اسفند ماه به عنوان روز شهید، ابراز داشت: به دنبال زحمات خوبی که برای برگزاری انتخابات شورایاری ها کشیده شده است، این انتخابات با شور و نشاط مخصوصا در مناطق جنوبی شهر در حال برگزاری است. البته در برخی محلات منطقه یک شور و نشاط بسیار خوبی برای برگزاری انتخابات وجود دارد و بر اساس آمار اعلام شده از تعرفه ها، این حجم از حضور مردم برای خود من غیر قابل تصور بود.
 
به گفته شهردار تهران انتخابات شورایاری ها یک انتخابات کاملا مردمی و وسیع به شمار می رود که در برگزاری آن، در طول تاریخ جمهوری اسلامی به صورت کاملا مردمی، بی نظیر است چرا که همه به صورت کاملا داوطلبانه و بدون هیچ دستمزدی، برای رضای خدا در محلات انجام وظیفه می کنند و این انتخابات نیز به صورت بسیار پرشور و با انضباط و با مشارکت بیشتری در حال برگزاری است.
 
وی ادامه داد: به خاطر کار علمی که خارج از مجموعه شهرداری انجام می دهم، مطالعه دقیقی نسبت به موضوع شورایاری ها دارم و با جدیت می گویم که امروز شهر تهران در این زمینه کاملا قابل مقایسه با کشورهای پیشرفته دنیا است که بیش از ۱۰۰ سال سابقه کار در محلات را دارند. به عنوان نمونه در کشورهایی مثل ژاپن و آلمان و از بعد قدمت کشوری همچون هند این اقدامات را انجام داده اند اما حضور مردم در انتخابات شورایاری های تهران واقعا قابل قیاس با کشورهایی است که سابقه طولانی در این زمینه دارند.
 
شهردار تهران با تاکید بر رشد روز افزون شورایاری ها نسبت به دوره سوم، عنوان کرد: در گذشته دوستان بحث هایی را داشتند و می گفتند که نمی توان انتخابات شورایاری ها را با این عنوان در محلات برگزار کرد و این انتخابات باید با عنوان انجمن محلات برگزار شود. حتی پیشنهاد داشتند که این انتخابات طی دو تا سه هفته برگزار شود و برگزاری آن به صورت یکجا نباشد اما همه این موارد منجر به آن شد که این لایحه در شورای اسلامی شهر تهران به تصویب و همچنین در فرمانداری به تایید رسید، همچنین در هیات دولت نیز تصویب شود و هم اکنون به مرحله خوبی رسیده ایم.
 
وی با بیان اینکه البته هنوز انتخابات شورایاری ها تا مرحله مطلوب و حد کمال فاصله زیادی دارد، عنوان داشت: برداشت من از قانون اساسی این است که شورای محلات در تمامی شهرها دقیقا بر اساس قانون می تواند همزمان با شورای شهر انتخاب شود و سلسله مراتب قرار گیرد. در این شرایط می توانیم بگوییم که به مرحله مطلوب در شورای محلات رسیده ایم و شورایاری ها در واقع شورای محلات هستند.
 
قالیباف در پاسخ به سوالی درباره نقش شورایاری ها در محلات، تاکید کرد: وظیفه ذاتی شورایاری ها که مورد مطالبه ما و مردم است، آن است که شورایاری ها به موضوعات محله خودشان برساند و در مقیاس محله تلاش کنند تا کارشان را انجام دهند، حتی اگر سرای محله کاری انجام می دهد، در سطح خود محله باشد اما در عین حال اگر فکر می کنند که بهتر است کاری در سطح شهر انجام شود، می توانند آن را انتقال دهند. با این وجود وظیفه و رسالت شورایاری این است که در جغرافیای محله خود کار کنند.
 
 وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی عدم جمع آوری بلیبوردهای تبلیغاتی بعضی از کاندیداها در نزدیکی شعب اخذ رای، عنوان کرد: این موضوع وظیفه هیات نظارت و هیات اجرایی است، البته بیلبوردهای تبلیغاتی در فاصله ۱۰۰ متری شعب اخذ رای جمع آوری شده اند اما بپذیرید که وقتی سطح انتخابات محلی است، در هر محله با توجه به وسعت محدود فضای محلات، رقابت به حدی نزدیک است که بخشی از این اتفاقات طبیعی است.
 
شهردار تهران تاکید کرد: بر اساس گزارش هایی که هیات نظارت و هیات اجرایی انتخابات شورایاری ها ارایه کرده اند، هیچ شکایت تاثیر گذاری که نشان دهد خلاف قانون صورت گرفته ارایه نشده است.
 
محمدباقر قالیباف همچنین در پاسخ به سوال دیگری پیرامون جدی گرفتن نقش و جایگاه شورایاری ها در شهر تهران، گفت: هر عضو شورایاری با هر سلیقه ای در شهر تهران، حتما بر این موضوع اتفاق نظر دارد که شهرداری تهران و مجموعه شورای شهر در دو دوره گذشته میدان را برای حضور شورایاری ها باز کرده اند . حتی در دوره سوم بعضی مقاومت ها وجود داشت اما شورایاری ها توانستند جای خود را در میان مردم باز کنند و پل ارتباطی بین مردم و شورای شهر، شهرداری و حتی تمامی سازمان ها و نهاد ها همچون آب، برق، گاز، امنیت عمومی محله و .. باشند، البته که همیشه ممکن است اختلاف نظرهایی وجود داشته باشد.
 
وی درباره جلوگیری از اخذ رای افرادی که در محله خود اقدام به شرکت در انتخابات نمی کنند نیز گفت: ثبت احوال بر اساس کد پستی شرکت کنندگان می تواند محله آن ها را شناسایی کند اما هم اکنون کد پستی بسیاری از افراد با منطقه محل سکونت آن ها همخوانی ندارد. البته در اینکه باید به این سمت حرکت کنیم شکی وجود ندارد و ما نیز پیشنهاد داریم که در صورت جا به جایی افراد، این موضوع در سیستم ثبت احوال و سیستم های نظارتی همچون کارت ملی و شناسنامه مشخص شود اما در این دوره امکان نداشت که بتوانیم این احراز را در هیات نظارت و هیات اجرایی انجام دهیم.
 
شهردار تهران ادامه داد: برای احراز صلاحیت نامزد ها روی این موضوع که نامزد ها از همان محله باشند اصرار کردیم و در مرحله اول نیز ۱۵۰۰ نفری که رد صلاحیت شدند به همین خاطر بود که اطلاعات اولیه نشان می داد محله سکونت آن ها با محلی که در آن کاندید شده اند همخوانی ندارد که فضاسازی هایی هم در این زمینه انجام شد.
 
قالیباف ادامه داد: بر اساس آئین نامه هر عضوی از شورایاری ها باید در همان محله ای که سکونت دارد، نامزد شود و حتی در صورتی که محل سکونت وی جا به جا شود، عضویت او در شورایاری لغو شده و اعضای علی البدل جانشین او خواهند شد.
 
وی درباره تاثیرگذاری شورایاری ها در حل مشکلات محلات، گفت: برنامه ریزی زمانی می تواند موثر باشد که از پائین به بالا اتفاق بیفتد، در حوزه برنامه ریزی از پنج سال قبل هر محله ای دارای یک سند توسعه محله ای است که برنامه سالانه را بر اساس آن تنظیم می کنند و این به صورت هر محله تا شورای شهر تصویب می شود. علاوه بر این شورایاری ها در رویکرد های فرهنگی تاثیر گذار هستند چرا که تقریبا همه محلات دارای سرای محلات هستند و خود سرای محلات می تواند پاتوق خوبی برای گفت و شنود، برنامه ریزی و اجرای برنامه های فرهنگی باشد.
 
شهردار تهران بر ارتباط شورایاری ها با مساجد و مدارس محلات تاکید کرد و گفت: رویکرد ما از پائین به بالا در حوزه برنامه ریزی است و این موضوع در شورایاری ها اتفاق می افتد.
 
قالیباف خاطر نشان ساخت: بخش قابل توجهی از شورایاری ها در حوزه برنامه ریزی تاثیر گذار هستند چرا که سقف رقم، ظرفیت و ... را از قبل مشخص می کنیم و اجازه نمی دهیم خارج از این برنامه به صورت گسترده کار انجام شود، از دیگر سو آن چیزی که در برنامه ها مشخص شده است در شورایاری ها اتفاق می افتد. به همین علت است که مردم به صورت گسترده در انتخابات مشارکت دارند.
 
وی خاطر نشان ساخت: هم اکنون بعضی افرد در محلات برای انتخابات شورایاری ها نامزد شده اند که در صورتی که آن ها در انتخابات شورای شهر یا مجلس شورای اسلامی نامزد شوند، حتما مردم به آن ها اقبال خواهند داشت اما این افراد حاضر هستند در شورایاری ها نامزد شوند؛ این موضوع به دلیل آن است که آن ها دوست دارند صادقانه در خدمت محل خودشان باشند و به اضافه اینکه مطمئن هستند شورایاری ها در بهبود محله آن ها در سال های گذشته فعالیت داشته است.
 
 

اخبار مرتبط

پشت پرده "بیانیه سیاه"

اعلام آمادگی محسن هاشمی برای شهرداری تهران

رد ادعای رئیس دیوان محاسبات/ شهرداران بازنشسته نمی شوند

0 نظر

ارسال نظر

capcha