رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران خبر داد

بدهی ۲۲۰۰ میلیارد تومانی مناطق و معاونت‌های شهرداری به پیمانکاران

بدهی ۲۲۰۰ میلیارد تومانی مناطق و معاونت‌های شهرداری به پیمانکاران

به گزارش سراج24، علیرضا دبیر در نشست خبری امروز خود با اصحاب رسانه به ارائه گزارشی از بودجه سال 94 شهرداری تهران پرداخت و اظهار داشت: شهرداری باید لایحه بودجه سال 94 را با رقم 17 هزار و 900 میلیارد ارائه می‌داد اما رقم پیشنهادی آنها 17 هزار و 460 میلیارد تومان بود. 
 
وی ادامه داد: در بودجه سال 93، شهرداری مکلف شد بودجه سال 94 را به صورت عملیاتی ارائه کند اما بودجه عملیاتی خم رنگرزی نیست و باید حداقل چند سال برای آن زمینه‌سازی کرد که برای تحقق این کار در گام نخست باید فرم بودجه تغییر داده می‌شد.
 
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه گام اول برای بودجه عملیاتی یا مبتنی بر عملکرد این بود که شکل آن را تغییر دهیم گفت: گام دوم برای تحقق این نوع از بودجه تغییر فاینانس‌ها در شهرداری بود.
 
دبیر با بیان اینکه باید با درآمدهای پایدار شهر را اداره کنیم و با درآمدهای ناپایدار کارهای سرمایه‌ای کنیم گفت: رصد کردن این کار برای ما سخت بود اما در حال حاضر چنین امکانی فراهم شده است. در نهایت نیز بعد از بررسی‌هایی که صورت گرفت بودجه مصوب شهرداری تهران در سال 94، 17 هزار و 219 میلیارد تومان تعیین شد.
 
وی افزود: بودجه شرکت‌ها و سازمان‌های شهرداری نیز 3 هزار و 692 میلیارد تومان است است که در مجموع بودجه شهرداری را به حدود 21 هزار میلیارد تومان می‌رساند. این در حالیست که بودجه سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه شهرداری همیشه سال بعد از مصوب کردن بودجه بررسی و تصویب می‌شد اما امسال این کار را به سال 94 موکول نکردیم که باعث شد به بودجه مسلط باشیم.
 
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه بودجه سال 94 شهرداری نسبت به سال 93، 9.2 درصد رشد داشته است گفت: 49.6 بودجه سال 93 شهرداری نقد و 50.4 درصد غیرنقد بود اما برای سال 94 بودجه نقد 64.5 درصد و بودجه غیرنقد 35.5 درصد تعیین شده است. در واقع معادل 15 درصد بودجه غیرنقد، بودجه نقدی تعیین شده که این نیز اتفاق بزرگی بوده است.
 
دبیر خاطر نشان کرد: در کمیته تخصیص منابع نقدی و غیرنقدی، دیگر بودجه‌ای به معاونت‌ها اختصاص نداده‌ایم و قرار است بر اساس پروژه و هزینه قطعی شده آنها بودجه اختصاص یابد.
 
وی در ادامه گفت: 27.6 درصد بودجه سال آینده شهرداری شامل اعتبارات هزینه‌ای، 52.4 درصد آن اعتبارات سرمایه‌ای و عمرانی، 20 درصد آن اعتبارات تملک است که بر این اساس درآمدهای پایدار شهرداری در سال 94 به بیش از 4 هزار میلیارد تومان رسیده و نسبت به سال گذشته 18 درصد رشد داشته است.
 
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه ما از دولت و مجلس حمایت می‌خواهیم و کمک تنها به مباحث مالی منتهی نمی‌شود، گفت: یکی دیگر از اتفاقاتی که در بودجه سال آینده شهرداری رخ داده توجه به ایجاد شهرداری الکترونیک به صورت جدی است که بر این اساس حدود 70 درصد به موضوعات مربوط به فناوری ورود کرده‌ایم و اعتباری برای شهر الکترونیک در نظر گرفته‌ایم.
 
دبیر خاطر نشان کرد: 5 هزار و 946 میلیارد تومان معادل 34.5 درصد کل بودجه برای حوزه حمل و نقل، 2 هزار و 85 میلیارد تومان صرفا برای مترو، 33 میلیارد تومان برای حفظ و نگهداری فضای سبز و 256 میلیارد تومان برای مدارس و مساجد در نظر گرفته شده و کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی نیز در بودجه سال آینده مورد توجه قرار گرفته است و بر اساس آن سال 94 شاهد ایجاد 14 مرکز مربوط به آسیب‌های اجتماعی در مناطق مختلف شهر تهران خواهیم بود.
 
وی ادامه داد: در همه مناطق شهرداری بجز منطقه 22 کد پروژه جدیدی درباره بافت‌های فرسوده باز کرده‌ایم که بر این اساس 50 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته‌ایم و به شهرداری اجازه داده‌ایم در این خصوص از سازمان املاک و مستغلات شهرداری نیز استفاده کند.
 
به گفته رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران، بافت فرسوده یک مشکل اجتماعی است و به طور حتم بدون کمک دولت، مجلس و مردم هیچ اتفاقی در این حوزه نخواهد افتاد.
 
دبیر گفت: 596 میلیارد تومان از بودجه شهرداری به امور جاری و اورهال قطارهای مترو، 120 میلیارد تومان برای خرید اتوبوس‌های معمولی، 40 میلیارد تومان برای خرید اتوبوس‌های برقی و 18 میلیارد تومان برای خرید مینی‌بوس اختصاص داده شده است. علاوه بر این در حال فراهم کردن شرایطی هستیم که در حوزه اتوبوسرانی به جای خرید اتوبوس، خرید خدمت کنیم.
 
وی همچنین گفته: برای سال آینده 97 میلیارد تومان برای خرید تاکسی‌های استاندارد، 8 میلیارد برای کاتالیست تاکسی‌ها، 16 میلیارد تومان برای معیشت رانندگان تاکسی و 40 میلیارد تومان برای موتورسیکلت‌ای برقی در نظر گرفته‌ایم.
 
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: در حوزه معابر بزرگراهی نیز 100 میلیارد تومان برای تکمیل بزرگراه یادگار امام، 240 میلیارد تومان برای بزرگراه شوشتری که موجب کاهش بار ترافیک بزرگراه بسیج می‌شود و 45 میلیارد تومان برای انتقال پایانه اتوبوسرانی شرق تهران در نظر گرفته‌ایم.
 
دبیر با اشاره به اینکه انتقال پایانه اتوبوسرانی به میدان آزادی و جنوب تهران نیز در مرحله انجام مطالعات قرار دارد گفت: به سازمان‌ها و شرکت‌های شهرداری اجازه داده‌ایم 3 درصد از بودجه خود را صرف کارهای فرهنگی مختص به خودشان کنند.
 
وی از ورود شهرداری برای تکمیل پروژه مصلای امام خمینی خبر داد و گفت: 2 هزار و 70 میلیارد تومان در حوزه ماموریت خدمات شهری و 80 میلیارد تومان برای نیروگاه زباله‌سوز در نظر گرفته‌ایم این در حالیست که پیشنهاد شهرداری در این خصوص 40 میلیارد تومان بوده است.
 
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه میزان بدهی‌های شهرداری تهران به پیمانکاران و بخش‌های دیگر، چقدر است، گفت: تا پایان آبان مناطق و معاونت‌های شهرداری حدود 2200 میلیارد تومان به پیمانکاران بدهی داشتند اما میزان این بدهی‌ها ادامه‌دار است زیرا شهر یک موجود زنده است. بنابراین بدهی‌هایی که در دفاتر خدمات شهرداری ثبت شده باشد را قبول داریم.
 
دبیر افزود: رقمی که اعلام کردم مربوط به بدهی شهرداری به پیمانکاران بود اما باید در حوزه املاک تصرفی نیز این کار را انجام دهیم. در عین حال با توجه به اینکه این ارقام در حال تغییر است نکته مهم مدیریت کردن بدهی‌ها و پرداخت‌هاست.
 
وی در ادامه اظهارات خود گفت: در کاری مشترک با کمیسیون سلامت و خدمات شهری شورا قیمت قبور بهشت زهرا را ساماندهی کردیم که البته این اقدام به معنای گران کردن خدمات نیست. در این لایحه به همه موارد ورود کرده و تکلیف بسیاری از موضوعات را روشن کرده‌ایم.
 
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه برخی از مسئولان میزان بدهی شهرداری را بیش از 30 هزار میلیارد تومان عنوان کرده‌اند گفت: ممکن است این رقم کمتر و یا بیشتر باشد اما به طور کلی اعلام رقم در این حوزه سخت است و شاید خود شهرداری نیز نتواند چنین کاری انجام دهد.
 
دبیر در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا خرید خدمت در اتوبوسرانی به معنای ناامید شدن از ارائه خدمات از سوی دولت در این حوزه است، گفت: اینکه دولت 82.5 درصد از هزینه خرید اتوبوس‌ها را برعهده دارد یک قانون است ولی این دولت نیز تاکنون در این حوزه کاری نکرده این در حالیست که بیش از 70 درصد ناوگان اتوبوسرانی را بخش خصوصی می‌چرخاند بنابراین خرید خدمت از جهات گوناگون به صرفه‌تر است.
 
وی در پایان گفت: موضوع طلب ما از دولت نباید سیاسی شود همانطور که شهرداری در رشد ناخالص داخلی 25 درصد سهیم است انتظارات حمایتی از دولت نیز به جاست.
 

 
 

اخبار مرتبط

کم‌کاری لیست امید شورای شهر تهران در یک سال گذشته

واکنش رئیس شورای شهر تهران به ناآرامی‌های اخیر

پیش بینی زلزله با توجه به وجود ۲ گسل در ری و تهران صورت گیرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha