رییس اتحادیه دامداران:

کمبود گوشت فقط بهانه گران‌فروشی است

کمبود گوشت فقط بهانه گران‌فروشی است

به گزارش سراج24،سعید سلطانی - مدیر عامل اتحادیه مرکزی دامداران - در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: گرچه علوفه‌های خشبی مانند ذرت علوفه‌ای و دانه‌ای‌، کلش گندم و یونجه با افزایش قیمت بالایی مواجه شدند و بعضا به دو یا چند برابر قیمت گذشته رسیدند اما این مشکلات در کنار دیگر مسائل مانند قاچاق دام دلیلی بر کمبود دام و گوشت قرمز در کشور نیست.
 
وی افزود: برخی به دنبال فراهم کردن بستری هستند تا با نشان دادن کمبود گوشت در کشور بتوانند این محصول را گران‌تر بفروشند و در این میان عده‌ای خاص هستند که مانند دلالان، واسطه ها و چوب داران در ایام خاصی مانند شب عید به افزایش قیمت محصولات کشاورزی مانند گوشت دامن می زنند.
 
مدیر عامل اتحادیه مرکزی دامداران ادامه داد: عده ای دیگر نیز هستند که در این میان با دامن زدن به کمبود دام و گوشت تنها عطش برخی را برای واردات زیاد می کنند درحالی که دام‌ها حتی اگر فروخته هم شوند به بازار تزریق می شوند؛ بنابراین فروختن دام دلیلی بر کمبود آن در بازار نیست.
 
سلطانی تصریح کرد: درحالی قاچاق دام سبک از مرزهای غربی را به عنوان یکی از دلایل کمبود دام و گوشت گوسفندی در کشور مطرح می کنند که با توجه به آزاد بودن صادرات دام سبک که هم اکنون نیز به دلیل مازاد تولید، روی دست دامداران باقی مانده توجیهی برای صادرکنندگان ندارد که آن را به صورت قاچاق از مرزها خارج کنند.
 
وی تاکید کرد: پراکندگی‌هایی که در حوزه مدیریت صادرات،‌ واردات و تنظیم بازار گوشت قرمز و فرآورده های دامی وجود دارد باعث بر هم خوردن تعادل بازار و نوسانات آن می شود در حالی که اتحادیه مرکزی دامداران بارها آمادگی خود را برای تنظیم بازار این محصولات را اعلام کرده است.
 
به گزارش خبرنگار ایسنا، سالانه حدود 800 هزار تن گوشت قرمز در کشور تولید می شود که با واردات حدود 100 هزار تنی، نیاز مردم تامین می شود اما امسال واردات این محصول به حداقل ممکن رسید و وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده که تولید داخلی کفاف نیاز مردم را می دهد و حتی دام زنده بسیاری روی دست تولیدکنندگان باقی مانده است.

اخبار مرتبط

جدول/ قیمت گوشت گوسفندی در بازار

قیمت گوشت در شب عید گران نمی‌شود

گوشت گوسفندی ارزان شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha