حافظی عنوان کرد؛

کمبود شدید نیروی انسانی در اورژانس تهران

کمبود شدید نیروی انسانی در اورژانس تهران

به گزارش سراج24،رحمت اله حافظی، با بیان اینکه مرکز اورژانس تهران به عنوان مرکز ارائه خدمات فوریت های پیش بیمارستانی از سال ۱۳۵۴ فعالیت خود را آغاز کرده است، اظهار کرد: متاسفانه ارائه خدمات اورژانس از نظر کمی و کیفی مطابق با نیاز و شان مردم تهران نیست.
 
وی با اشاره به اینکه اورژانس تهران ۲۶۰ دستگاه آمبولانس از برنامه مصوب توسعه چهارم و پنجم عقب است و ناوگان فعلی نیز نیاز به ارتقاء کیفی دارد، تصریح کرد: عمر مفید ناوگان آمبولانس در دنیا ۵ سال است اما جدیدترین آمبولانس تهران بیش از هشت سال دارد. در حقیقت به دلیل ناکافی بودن تعداد آمبولانس ها، استاندارد نبودن آمبولانس ها و ناکافی بودن تعداد پایگاه ها، تعداد ماموریت ها به ازای هر آمبولانس بالاتر از استاندارد است که این کار موجب اعمال فشار کاری مضاعف بر نیروی انسانی شده است .
 
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه شرایط حاکم موجب بروز فرسودگی و نارضایتی شغلی، تاثیر بر کیفیت خدمات رسانی شده است ، تاکید کرد: با توجه به شرایط حاکم بسیاری از ماموران فعال در اورژانس ترک خدمت می کنند و به سایر بخش ها منتقل می شوند. این مسئله موجب کمبود شدید نیروی انسانی شده است بطوری که از برنامه توسعه چهارم و پنجم ، سه هزار و ۳۵۰ نفر نیروی انسانی عقب هستیم. این در حالیست که هم اکنون تعداد نیرو های انسانی فعال موجود در مرکز اورژانس تهران هزار و ۷۰۰ نفر است .متاسفانه در دو سال اخیر ۸۳ نفر درخواست انتقالی، ۱۰۲ نفر درخواست استفعا و ۲۱۳ سهیمه خالی در پست ها را شاهد هستیم.
 
حافظی درباره وضعیت مالکیت پایگاه های اورژانس تهران ، نیز گفت: در حال حاضر ۱۴۴ پایگاه اورژانس در تهران فعال است ، در حالی که بر اساس برنامه پنجم توسعه باید تعداد این پایگاه ها ۲۲۵ پایگاه باشد. هم اکنون بیش از ۹۰ درصد مالکیت پایگاه اورژانس، متعلق به ارگانها و سازمان های دیگر است و اورژانس تهران تنها ۵ پایگاه دارد.
 
وی با بیان این اینکه علاوه بر کمبود تعداد، شرایط پایگاه ها بسیار نامناسب است، افزود: براساس مصوبات برنامه چهارم و پنجم توسعه برای رسیدن به شرایط استاندارد اورژانس در کشور ۴۱۵ میلیارد تومان اعتبار لازم است که از این مبلغ ۵۱ میلیارد و ۱۷۷ میلیون تومان بودجه برای اورژانس تهران لازم است .
 
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، با اشار ه به اینکه اورژانس تهران روزانه هزار و ۲۰۰ تا هزار و ۵۰۰ ماموریت دارد، گفت: از این تعداد ۵۰۰ مورد اعزام به بیمارستان می شود همچنین روزانه ۱۰ هزار تماس با اورژانس گرفته می شود که تعداد قابل توجهی از تماس ها غیرضروری است.
 
حافظی همچنین به مشکلات متعدد درشبکه ارتباط بیسیم اورژانس تهران نیز اشاره کرد و گفت: به دلیل فرسودگی و قدیمی بودن آنالوگ و نبود سیستم های جایگزین ارتباطی شاهد پوشش نامناسب هستیم. سیستم ارتباط رادیویی این مرکز حتی در شرایط عادی نیز پاسخگوی نیاز نبوده و در شرایط بحران قطعا با اختلالات جدی تری مواجه خواهد شد.
 
وی با اشاره به اینکه اوژانس تهران در شرایط عادی از تمام ظرفیت  خود استفاده می کند، و ظرفیت اضافی برای فعال سازی در شرایط اضطرار ندارد، تاکید کرد: پرسنل این مرکز غالبا بصورت دو شیفت ۲۴ ساعته پیاپی فعالیت می کنند و عمدتا ظرفیتی برای فراخوانی در زمان اضطرار وجود ندارد.
 
حافظی با اشاره به اینکه حقوق دریافتی پرسنل این مرکز نسبت به سایر سازمان ها امدادی بسیار کمتر است، تصریح کرد: با این وجود زمان رسیدن اورژانس برای ارائه خدمات روند صعودی داشته است. در حال حاضر زمان رسیدن اورژانس به محل حادثه ۱۸ دقیقه است که نسبت به سال گذشته ۵ دقیقه کاهش یافته است.

اخبار مرتبط

کمبود ۱۵۰۰ دستگاه آمبولانس در سازمان اورژانس کشور

کم‌کاری لیست امید شورای شهر تهران در یک سال گذشته

استقرار نیروهای اورژانس در 173نقطه از پایتخت

0 نظر

ارسال نظر

capcha