سراج24، گزارش می دهد؛

موج سواری رسانه های اصلاح طلب برای انتقام سیاسی؛ از اسیدپاشی تا لغو کنسرت/ جنگ روانی حلقه منتسب به معاونت مطبوعاتی ارشاد

موج سواری رسانه های اصلاح طلب برای انتقام سیاسی؛ از اسیدپاشی تا لغو کنسرت/ جنگ روانی حلقه منتسب به معاونت مطبوعاتی ارشاد

به گزارش خبرنگار فرهنگی سراج24، موضوع لغو کنسرت برخی خوانندگان یا عدم صدور مجوز برای اجرای برخی گروههای موسیقی، موضوعی است که در جای خود و با مباحث کارشناسی بحث و مطرح شود. فارغ از اینکه اصل مسئله صدور یا عدم صدور مجوز برای هر اثری که می تواند در حوزه آثار هنری قرار بگیرد یا نگیرد، در همه جای دنیا مرسوم است و «قانون» به عنوان مرکزیت تابعیت همه اقشار همیشه باید مورد احترام قرار بگیرد، مسئله موج سواری برخی رسانه ها درباره این موضوع در ادامه فرافکنی های این رسانه ها در ماههای اخیر قابل تحلیل است.

طبیعی است که در هرجا امکان اشتباه وجود دارد و استفاده از سلیقه شخصی و اعمال آن در بعضی از امور بر اصل قانون یا شرع ارجحیت پیدا می کند و به عنوان نمونه، بعضی وقتها در مصادیقی چون عدم اعطا یا لغو مجوز برخی برنامه ها بروز و ظهور می یابد. اینها همه در جای خود قابل بحث است. تصمیم هایی که نهادی نیست اما نهاد حاکمیت یا گروههای مختلف به خاطر آن مورد مواخذه و در برخی رفتارهای ناجوانمردانه مورد تخطئه قرار می گیرند. حال آنکه در صورت قانونی بودن هرحکمی وظیفه اشخاص و گروهها و رسانه احترام به قانون است که قطعا مصادیقی برای عدم صدور مجوز داشته است.

رسانه هایی وجود دارند که با سوء استفاده از فضای پیش آمده، همه تلاش خود را برای کنار زدن جریان سیاسی مقابل خود به کار می بندند. حال آنکه مسئله ای که آن را دستاویز قرار داده اند، اصالتا فرهنگی یا اجتماعی است و ربطی به سیاست ندارد.

در ماههای اخیر مسائلی از جمله اسید پاشی در جامعه مطرح شد؛ خبری که اصالتا یک موضوع اجتماعی است و باید در یک چهارچوب با تعریف های اجتماعی بررسی شود. اما رسانه های مذکور که از روزنامه ها و خبرگزاری های مطرح جریان اصلاح طلب و حامی دولت هستند، چه کردند؟

در روزهایی که اتفاق شنیع اسید پاشی در اصفهان رخ داد، رسانه های اصلاح طلب با پوشش حداکثری اخبار و تهییج و تحریک فضای اجتماعی، علاوه بر اینکه از میزان امنیت اجتماعی کاستند و یک فضای رعب آور را ترسیم و به وجود آوردند، در یکی دو روز خوراک شبکه های ضدانقلاب را برای امنیتی کردن محیط کشور تهیه کردند.

خبرگزاری جهاد دانشگاهی با پوشش نزدیک به80 خبر و خبرآنلاین رسانه معاونت مطبوعاتی ارشاد با اخبار و تحلیل هایی فراوان اسیدپاشی را که یک اقدام کاملا زشت و مستحق اشد مجازات است را به دستاویزی برای کنار زدن و تخریب و تخطئه بسیاری از افراد متدین و بخشهایی از گروههای سیاسی مقابل و منتقد خود تبدیل کردند. تا جاییکه با تولید خبرهای فراوان تئوری سازی برای ارتباط میان مبارزه با بدحجابی و امر به معروف و اسید پاشی را شروع کردند، حال آنکه اسید پاشی اصفهان کاملا یک مسئله شخصی بود.

در مورد موضوعات دیگر نیز همین اتفاق افتاد. خبرآنلاین پس از اظهارات رییس جمهور درباره فساد سلمان و ابوذر با انتشار یادداشتی توهین آمیز نسبت به نهادهای انقلابی و متدینین میزان تلاش خود برای هجمه به نیروها و نهادهای انقلابی را بروز عملی داد.

درباره موضوع بورسیه ها که از 3000نفر به 36 نفر رسید، با فضایی که این رسانه ها به وجود آوردند، به بسیاری از افراد و محصلین دکترا که از نخبگان جامعه بودند توهین شد، به شکلی که امنیت آموزشی و تحصیلی آنان هنوز در سایه همین افترا و تهمت بی اساس قرار دارد.

حالا نیز موضوع لغو مجوز یا عدم صدور مجوز برای برخی کنسرت ها مطرح شده است و این جریان سعی دارد از این فضا برای تخریب و تخطئه بسیاری از افراد و گروهها استفاده کند.

تمسخر قوانین فرهنگی و به سخره گرفتن لغو مجوزها نیز از سوی این جریان دنبال می شود، تا جاییکه یکی از نویسندگان حلقه اسدزاده(عضو تحریره سابق خبرآنلاین و سردبیر فعلی خبرگزاری کتاب) که سابقه انتشار کتاب موهن به امام و سپاه پاسداران را دارد، در مطلبی نوشته است: «پیشنهاد این بنده کم ترین:آقای حامد زمانی این روزها از سوی رسانه های ارزشی به عنوان یک خواننده ارزشی مطرح شده اند. شاعرانی که برای ایشان شعر می گویند از شاعران ارزشی کشور محسوب می شوند. احتمالا آهنگساز و تنظیم کننده کارهای آقای زمانی نیز جزو نیروهای ارزشی محسوب می شوند. بعید می دانم مخالفان برگزاری کنسرت در شهر مقدس مشهد و قم با رسانه هایی که مدام بیانات آن ها را منتشر می کنند مشکل بنیادین داشته باشند.»

اخبار مرتبط

تداوم توهین‌های «خبرآنلاین» زیر سایه حامیان دولتی/ آیا رسانه نزدیک به انتظامی توقیف می‌شود؟!

دو فیلم با مضمون اسیدپاشی در جشنواره فجر+عکس

تقدیر وزارت ارشاد از نویسنده کتاب موهن به نهادهای انقلابی/ پیشروی حلقه خبرآنلاین ادامه دارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha