«سراج 24» گزارش می‌دهد؛

جفا به شیار 143 فیلمی در جشنواره تحت مدیریت ایوبی/تناقض در حرف و عمل رئیس سازمان سینمایی/آیا جشنواره فیلم فجر با ادعای ایوبی تطابق دارد؟

جفا به شیار 143 فیلمی در جشنواره تحت مدیریت ایوبی/تناقض در حرف و عمل رئیس سازمان سینمایی/آیا جشنواره فیلم فجر با ادعای ایوبی تطابق دارد؟

به گزارش خبرنگار فرهنگی سراج24، پس از انتشار صحبت‌های اخیر آیت الله خامنه ای درباره «شیار143» و چرایی مغول ماندن سینمای دفاع مقدس اظهارنظرهایی دراین رابطه شد، اما انچه بیش از همه جای تامل داشت حضور چند دقیقه ای ایوبی رییس سازمان سینمایی در گفتگوی ویژه خبری و اعلام رضایت از فعالیت چند ماهه خود در حوزه سینمای دفاع مقدس  و اعلام ساخت نزدیک به 15 اثر در این حوزه بود!

این اظهارات با تعجب مجری برنامه هم همراه شد، آنجا که کامران نجف زاده به ایوبی گفت: "این فیلم‌های دفاع مقدسی که ساخته شده، رضایت مخاطب به کنار اصلا خود شما را راضی کرده است؟" و ایوبی پاسخ داد: رضایت نسبی وجود دارد!

ایوبی حتی از «شیار143» نام می برد که اصلا به دوره مدیریت وی ربط ندارد و حتی سال گذشته و در جشنوار تحت زعامت وی به این فیلم جفا شد.

این ابراز رضایت رییس سازمان سینمایی از خود که پیش از این و ندبار هم اتفاق افتاده است، درباره سینما و جشنواره فجری است که به زعم ناظران از بدترین جشنواره های فجر چند سال اخیر بوده و «رخ دیوانه» هم در شرایطی سیمرغ گرفت که به زعم برخی «پادشاه شهر کورها» بود.

جشنواره سی و سوم فجر و تحت مدیریت ایوبی تا آنجا پیش رفت که گاردین هم در «بد بودن جشنواره سی و سوم فجر» در مطلبی بیاورد: «جشنواره سی و سوم ضعیف‌ترین دوره این فستیوال در تمام دوره‌های اخیر است...اغلب آثار سینمایی در این دوره، محتوایی مملو از خیانت، اعتیاد، بارداری و روابط جنسی دارند که بیشتر دارای جذابیت‌های جذب گیشه است تا جذابیت‌های فاخر هنری... قصه‌هایی از طلاق، سقط جنین و خیانت که در ویلاهایی محصور در استخرهای آبی رنگ و باغهای مجلل روایت می شود مضمون اغلب آثار این جشنواره است»

باهمه اینها ایوبی هنوز به سینمایی که می گوید را تعریف می کند. وی حتی در دیدار اخیرش با آیت الله علم الهدی از ساخته شدن بیست فیلم استراتژیک با موضوعات دینی و سبک زندگی اسلامی در دوره مدیریت خود خبرداد.

رییس سازمان سینمایی که خیلی خوب درباره چیزهایی که وجو ندارد صحبت می کند شب گذشته هم درباره فیلمهای دفاع مقدسی تولیدی در دوره مدیریت خود صحبت کرد، حال آنکه خود نیز می داند به خاطر بسیار ضعیف بودن این آثار برخی از آنها اصلا به بخش مسابقه راه نیافتند و راه یافتگان به بخش سودای سیمرغ جشنواره امسال هم حتی در حدی نبودند که بتوانند در سال آینده با مخاطب جدی روبرو شوند.

یکی از نمادها و مشخصه های پرمخاطب بودن آثار سینمایی قرار گرفتن آنان در لیست فیلمهای اکران نوروز است. اگرچه طی سالیان گذشته برخی آثار دفاع مقدسی مسعود ده نمکی در اکران عید اتفاقا فروش خیره کننده ای هم داشته اند، اما فیلمهای ادعایی آقای ایوبی حتی در صورت وجود داشتن آنقدر ضعیف هستند که با مخاطب قابل توجه مواجه نخواهند شد.

ایوبی پیش از این گفته بود: خوشحالم از اینکه مردم سال آینده می توانند بروند سینما و فیلم های خوب، امیدبخش و قوی ببینند".

به راستی اگر فیلمهای ادعایی آقای ایوبی فیلمهای خوب و امید بخشی برای سینمایی ایران هستند، چرا در لیست اکران اول نوروز که نه حتی در جمع فیلمهای اکران دوم و بهار نیستند!

اگرچه ناظران به خوبی نسبت به قصور سالیان سینمای ایران در حوزه دفاع مقدس آگاهی دارند، اما مدیریت اخیر سینما برداشت دیگری دارد.

رهبر معظم انقلاب درباره قصور سینماگران در این حوزه فرمودند: ما اینها را در واقعیّت زندگى خودمان داریم، اتّفاق افتاده، پیش آمده؛ چرا از اینها استفاده نمیکنیم؟ به‌نظر من یک قصور بزرگى - نمیگوییم تقصیر؛ لااقل قصور بزرگى - اتّفاق افتاده است، باید جبران بشود. به‌نظر من ما پنجاه‌سال دیگر هم بایستى درباره‌ى دفاع مقدّس بنویسیم، بگوییم، توصیف کنیم، تشریح کنیم، انواع و اقسام هنرها را به خدمت بگیریم، براى اینکه این حادثه‌ى عظیم را تبیین‌کنیم.

اخبار مرتبط

سه کتاب دفاع مقدس در زنجان رونمایی شد

کتاب خاطرات کم‌ سن‌ترین شهید دفاع مقدس ۲۸هزارتایی شد

احداث باغ موزه دفاع مقدس استان بوشهر آغاز شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha